کد خبر: 174790
یادداشت اتاق خبر 24:

آیا اروپا تیر خلاص را به برجام میزند؟

شنیده اید که میگویند «با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی شود» این ضرب المثل دقیقاً مصداق رفتاری است که اروپا با ایران دارد.
اتاق خبر 24

اروپا پس از خروج آمریکا از برجام وعده داد که توافق هسته ای را با جمهوری اسلامی ایران بدون ایالات متحده ادامه خواهد داد.

دولت محترم نیز چنین دیدگاهی داشت، با وجودی که آمریکا که یکی از اعضای مهم گروه 1+5 بود و برجام را نقض و از آن خارج شده بود، ایران تصمیم به ادامه توافق با اروپا گرفت.

روسیه و چین در این میان هیچگاه توافق را نقض نکردند و حتی اکنون که آمریکا تحریم های اقتصادی بیشتری علیه ایران وضع کرده به واشنگتن هشدار داده اند که با تحریم ها مقابله می کنند.

شاید انتظار یکساله ایران تصمیم درستی بود، اما نباید فراموش کرد که آمریکا و اروپا از همان زمانی آغاز اجرای برجام تعهدات خود را اجرا نکردند و حتی دبه در آوردند که باعث طنازی مردم ایران شد.

حتماً آن عکسی که اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا که چند «دبه» در دست دارد دیده اید!

اروپا با وجودی که ادعا می کند خواهان ادامه برجام و حفظ آن است اما تاکنون هیچ گامی برای زنده نگه داشتن توافق هسته ای بر نداشته است.

حتی وعده های اروپا، وعده های سر خرمن است که تاکنون عملی نشده و تنها در گفت و گوها و مذاکرات دوطرفه بر زبان رانده شده است.

بسته ای که اتحادیه اروپا به نام اینستکس روانه افکار عمومی دنیا کرده، ساز و کاری نیست که بتواند حقوق ایران را در توافق هسته ای برآورده سازد. البته این بسته مالی و اقتصادی هنوز هم پس از گذشت بیش از یکسال از خروج آمریکا از برجام عملیات اجرایی خود را آغاز نکرده است.

آمریکا گفته اگر کانال مالی اینستکس آغاز به کار کند، ان را نیز تحریم خواهد کرد در واقع اروپا با این پروژه نیز نمی تواند برجام را نگهدارد، اما خواهان ماند ایران در آن است!

منطقی نیست که جمهوری اسلامی ایران بخواهد بیش از این به اروپا فرصت دهد تا تصمیم گیری کند، فرصت داده شده به اروپا برای فکر کردن بر روی این که به دیکتاتوری آمریکا بر قاره سبز پایان دهد یا همچنان زیر یوغ ایالات متحده بماند، دو فرصت مفید داشت، کافی است که تصمیم گیری کند و خود را از سلطه آمریکا برهاند.

هعنور چند روز دیگر از فرصت ایران به اروپا باقی مانده است اما به نظر نمی رسد که اوپایی ها اراده ای داشته باشند که بخواهند کار را یکسره کنند.

خوب طبیعی است که ایران نیز بیش از آنچه که تاکنون شکیبایی کرده باز هم بردباری کند، اروپا همچنان وعده میدهد که اینستکس به زودی باز می شود و از این وعده بیش از یکسال گذشته است.

خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه پاکستان بار دیگر وعده داد مکانیسم تسهیل تجارت با ایران راه‌اندازی خواهد شد.

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر وعده داد مکانیسم مالی برای تسهیل تجارت با ایران، موسوم به اینستکس به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

موگرینی در کنفرانس خبری مشترک با «شاه محمود قریشی»، وزیر امور خارجه پاکستان همچنین مدعی شد که اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای حفظ توافق هسته‌ای ایران به کار می‌بندد.

موگرینی اضافه کرد: تلاش‌های زیادی با کشورهای عضو اتحادیه بر روی ساز و کاری جهت مجاز کردن تجارت مشروع با ایران انجام داده‌ایم. من معتقدم که این ساز و کار آماده عملیاتی شدن است و امیدوارم این چیزی باشد که بتواند ایران را همانند گذشته به توافق پایبند نگه دارد.

در حالی که ایران قصد دارد با استناد به مکانیسم‌های تعبیه‌شده در داخل خود برجام برای کاستن از تعهداتش ذیل این توافق استفاده کند، موگرینی ایران را به واکنش، در صورت «عدم پایبندی» به توافق تهدید کرد.

او گفت: توافق در داخل خودش مکانیسم‌ها و گام‌هایی دارد که در صورت عدم‌پایبندی به توافق می‌توان از آنها استفاده کرد، اما تمرکز ما در حال حاضر حفظ توافق فعلی است.

هزار وعده خوبان یکی وفا نکند، چه رسد به وعده بَدان که سال ها است ایران در حال اجرای تعهدات خود در برجام است و طرف مقابل همچنان خود را پایبند به آن نشان میده اما در عمل هیچ سودی به ایران نمی رسد!

اروپا خواهان توافق هسته ای یا همان برجام است، اما به شکلی که تازه تعریف شده، ایران باقی بماند و تعهدات خود را اجرا کند، آمریکا که از آن خارج شده، ما نیز(اروپا) ژست حامی برجام به خود میگیریم اما هیچ یک از تعهدات را اجرا نمی کنیم!

شکل تازه برجام یک پیمان یکطرفه است که تحریم ها باقی بماند و لغو نشود، اما ایران تعهدات هسته ای خود را باید اجرا کند.

چنین خواسته ای هیچ مبنای منطقی و عقلانی ندارد، ندارد پس در پایان فرصت داده شده، اروپا با اجرا نکردن تعهدات خود در توافق هسته ا یتیر خلاص را به برجام خواهد زد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.