کد خبر: 174723

یک ماه مصرف آب مساوی هزینه یک ساندویچ!

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ تهران گفت: هر مشترک خانگی در تهران ماهانه به طور متوسط ۱۶ هزار تومان پول آب می‌دهد، به عبارتی قیمت یک ماه مصرف آب در بخش خانگی برابر با هزینه تهیه یک ساندویچ است.
اتاق خبر 24

شهریار دبیری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ تهران با بیان اینکه "۲۵ درصد آب تصفیه شده کشور در تهران توزیع می‌شود"، گفت: ۲۷ درصد درآمد آب و فاضلاب کشور در تهران وصول می‌شود و جایگاه آب و فاضلاب تهران، جایگاهی برابر با یک‌چهارم آب و فاضلاب کشور است.

 

وی افزود: اهمیت آب تهران به لاندازه‌ای است که دستگاه‌های نظارتی به صورت مستمر و به شدت روی کیفیت آن نظارت دارند و مأموریت اصلی ما به عنوان شرکت آب‌وفاضلاب در دسترس قرار دادن آب سالم و بهداشتی برای مردم است.

دبیری با بیان اینکه "شهر تهران ۶ شرکت دارد که ما منطقه ۲ تهران با حدود ۱۷۰ هزار مشترک آب و ۱۲۰ هزار مشترک فاضلاب هستیم"، اظهار داشت: از سال گذشته موضوع دولت الکرتونیک را در منطقه ۲ آب و فاضلاب تهران عملیاتی کردیم و تقریباً اکنون هیچ گونه مراجعه حضوری نداریم و مردم تمامی درخواست‌های خود برای ارائه خدمات را به صورت الکترونیکی و غیرحضوری ارسال می‌کنند.

وی ادامه داد: در واقع در پایش دقیقی که انجام شد، در ۳۲ فعالیت و خدمتی که به مردم ارائه می شود، در ۳۱ مورد دیگر کسی به صورت حضوری به اداره آب مراجعه نمی‌کند و تلاش داریم که این رویه در آینده ای نزدیک به صورت ۱۰۰ درصدی غیرحضوری شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ تهران با بیان اینکه "ساختار شبکه فعلی آب تهران قدمتی ۷۰ ساله دارد"، گفت: همانطومر که در همه دنیا به دنبال هوشمندسازی می روند، ما نیز به دنبال راهکارهایی اجرایی برای عملیاتی کردن بحث هوشمندسازی شبکه هستیم تا دیگر در هنگام قرائت، کسی به درب منازل مراجعه نکند و از راه دور امکان قرائت کنتور وجود داشته باشد.

وی افزود: با هوشمندسازی شبکه، می توان در راستای مدیریت مصرف به صورت بهینه اقدام کرد، یعنی می‌توانیم کنترل کنیم که هر اندازه لازم است آب وارد کنتور مشترک شود.

دبیری در خصوص اقتصاد آب و میزان دریافت هزینه‌ها از مشترکان آب شرب گفت: به صورت متوسط در تهران برای مصارف خانگی به ازای مصرف هر مترمکعب ۴۵۰ تومان از مشترکان دریافت می شود، در حالی که قیمت تمام شده آب برای ما ۲,۵۰۰ تومان به ازای هر مترمکعب است.

وی ادامه داد: در واقع هر مشترک خانگی در تهران ماهانه به طور متوسط ۱۶ هزار تومان پول آب می‌دهد، به عبارتی قیمت یک ماه مصرف آب در بخش خانگی برابر با هزینه تهیه یک ساندویچ است.

دبیری تصریح کرد: در منطقه ۲ آب و فاضلاب تهران ۸۵ درصد مشترکان اصول مدیریت مصرف را رعایت می کنند و ماهانه زیر ۲۰ مترمکعب مصرف آب دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ تهران با تأکید بر اینکه "به صورت ۲۴ ساعته روی کیفیت آب تهران آزمایش و رصد می‌شود"، گفت: کیفیت آب تهران از نظر جمیع موارد، از کیفیت آب‌های معدنی که به صورت بطری عرضه می شود بالاتر است.

وی افزود: آزمایشگاه‌های آب شرب تهران، آزمایشگاه‌های مرجع در کشور هستند.

دبیری در خصوص پرت و هدررفت آب در تهران گفت: پرت آب در تهران ۲۰ درصد است، در حالی که استاندارد بین المللی بین ۱۳ تا ۱۵ درصد است؛ ما هر ساله اعتباراتی را برای بازسازی خطوط لوله فرسوده اختصاص می دهیم و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، سالانه در منطقه ۲ آب و فاضلاب تهران، ۱۳ کیلومتر بازسازی خطوط لوله انجام می شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم