کد خبر: 174531

پالس های دلهره آور از مصرف مواد مخدر

32 سال پیش سازمان ملل متحد  26 ژوئن برابر با پنجم تیرماه را روز جهانی مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر اعلام کرد.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

 

مواد مخدر یا سرخوش نما، نامی عمومی برای انواع مختلفی از داروها و ترکیبات طبیعی، شیمیایی است که اغلب به دلیل احتمال ایجاد وابستگی به مصرف جزو مواد اعتیادآور طبقه‌بندی شده و معمولاً خرید و فروش آن‌ها ممنوع است.  جمهوری اسلامی ایران از بدو تشکیل و انقلاب مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک بلای خانمان سوز و عادتی زشت را به عنوان یکی از اصلی ترین فعالیت ها قرار داد تا با پاک کردن این لکه از میان جوانان، سلامت جسمی و روحی آنان را فراهم سازد.

مسائل مرتبط با مقابله با عرضه مواد مخدر، پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و درمان آن از سال ۱۳۶۷ ، با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام راه‌اندازی شد.

قاچاق مواد مخدر با توجه به همجواری کشورمان با یکی از قطب های تولید افیون یعنی افغانستان و البته پاکستان، نسبت به سایر کشور ها بسیار بالاست. به همین خاطر ستاد مبارزه با مواد مخدر کار بسیار سنگین و دشواری را برعهده دارد. براساس آمار‌های استخراج شده توسط سازمان ملل، ۷۵ درصد کشفیات تریاک جهان، ۶۱ درصد مرفین جهان و ۱۷ درصد هروئین جهان مربوط به جمهوری اسلامی ایران است و این خود نشان دهنده حجم عظیم قاچاق صورت گرفته از طریق مرز های کشورمان است.

این در حالی است که تولیدات کشور افغانستان از 200 تن در سال 2001 به 10 هزار تن رسیده و این جمهوری اسلامی ایران است که یک تنه و به تنهایی در مقابل قاچاق مواد مخدر ایستادگی می کند.

اسکندر مومنی  دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر در اینباره گفت : ما برای بیش از دو هزار کیلومتر در چند سال گذشته برای انسداد مرز هزینه کردیم، در ۳۰ سال گذشته با تشکیل ستادمبارزه با موادمخدر ۴۱ هزار عملیات با کشف ۱۲ هزار تن موادمخدر صورت گرفت که منجر به شهادت سه هزار و ۸۱۴ نفر شد و این عملیات‌ها ۱۲ هزار جانباز و مجروح برجای گذاشت.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال2018 حدود 275میلیون نفر در سراسر دنیا مواد‌مخدر غیرقانونی مثل ماری‌جوانا، تریاک، آمفتامین‌ها و کوکائین را حداقل یک‌بار مصرف کرده‌اند. معنی‌اش این است که میزان شیوع سالانه استفاده از مواد‌مخدر غیرقانونی در دنیا 6/5درصد است.

ماری‌جوانا و حشیش مواد مخدری هستند که بیشترین خواهان را در دنیا یعنی 192میلیون نفر مصرف‌کننده دارند. 31میلیون نفر از مصرف‌کنندگان مواد‌مخدر از اختلالات ناشی از مصرف این مواد رنج می‌برند. همچنین تخمین زده می‌شود که 11میلیون نفر در دنیا مصرف‌کننده تزریقی مواد‌مخدر هستند.

طبق گزارش سازمان ملل متحد شیوع مصرف مواد‌مخدر در ایران سالانه 31/3درصد است که از این نظر بالاتر از همه کشورهای دنیا قرار می‌گیرد. افغانستان، روسیه، مالدیو، اوکراین، ماکائو و آمریکا به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. همچنین ایران بیشترین سرانه مصرف تریاک و مشتقات آن را در دنیا دارد.

براساس گزارش‌هایی که به‌وسیله بهزیستی اعلام شده است سه استان کرمان، خراسان و تهران بیشترین تعداد مراجعان زنان معتاد را داشته‌اند. از سوی دیگر میانگین سنی اعتیاد هم در کشور رو به کاهش است.

در سال گذشته برخی از مسوولان سازمان مبارزه با مواد مخدر، 25 سالگی را میانگین سنی اعتیاد در ایرانیان معرفی کردند اما حالا این عدد طبق گفته مسئول دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به 19 سال رسیده است.

اگرچه سازمان‌های مردم نهادی که در این زمینه و به ویژه در میان کودکان فعالیت می‌کنند معتقد هستند که میانگین واقعی سن اعتیاد در ایران 11 سال است.

در حالی که با گسترش ارتباطات، تبلیغات ماهواره و شکبه های اجتماعی  و گاها تبلیغات زیرپوستی آنان در مورد مواد مخدر می تواند تاثیر خود را بر جوانان داشته باشد، تلاش برای رفع این موارد با فرهنگ سازی درست و همچنین کنترل توزیع مواد مخدر در سطح جامعه و سخت شدن دسترسی به آن می توان تا حدود زیادی از افزایش سو مصرف مواد مخدر جلوگیری کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.