کد خبر: 174521
یادداشت اتاق خبر 24:

مذاکره و توافق با ایران شیشه عمر آمریکا است

مذاکره با جمهوری اسلامی ایران در دوران ترامپ برای آمریکا بسیار مهم است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

رژیم آمریکا از زمانی که دونالد ترامپ بر سر کار آمده، مذکرات دوران اوباما را بر سر موضوع هسته ای و توافقی که به دست آمد، به زیان آمریکا دانسته و خواهان مذاکرات تازه با جمهوری اسلامی ایران شده است.

به واقع آمریکا می خواهد به هر قیمتی که شده این مذاکرات انجام شود، برای آمریکا که تا پیش از این شرط و شروط غیر قابل اجرایی را وضع می کرد، به اینجا رسیده است که پیشنهاد مذاکره بدون شرط و پیش شرط را با ایران مطرح می کند.

با توجه به این که موضع جمهوری اسلامی ایران جدای از برخی احزاب و جریان های سیاسی که با وجود تجربه تلخ برجام همچنان اعتقاد و اصرار به مذاکره با آمریکا دارند، با مذاکره با آمریکا به ویژه آمریکای دوران ترامپ مخالف است.

یکی از دلایل منطقی که ایران تمایل به مذاکره با آمریکا ندارد، تجربه توافق هسته ایکه با وجود مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا بر سر موضوع هسته ای و امضای وزیر خارجه و رئیس جمهور این کشور پای توافق، از آن خارج شده و برجام را نابود کرد.

منطقی و طبیعی است که در صورت درخواست های مکرر دولت ترامپ برای مذاکره با ایران، این پیشنهاد که برای برخی اغوا کننده است،از سوی جمهوری اسلامی ایران پذیرفته نشود.

ترامپ به خاطر سیاست های متزلزل کننده و تصمیمات خلق الساعه خود، در میان نخبگان و سیاستمداران این کشور تنزل یافته و نقدهای تندی از سوی آنها نسبت به رفتارهای رئیس جمهور آمریکا می شود. گرچه شاید در نظر سنجی ها ترامپ در میان مردم عادی ایالات متحده هنوز پیشتاز باشد، اما این مسئله تأیید کننده رفتارها و تصمیماتی که او میگیرد نیست.

همین موضوع ایران که با خروج آمریکا از برجام به افزایش تنش ها کشیده شد، مقصر ترامپ است، هر چند برجام اگر هم از سوی دو طرف اجرا می شد باز هم تأمین کنند منافع و حقوق جمهوری اسلامی ایران نبود، اما با این وجود آمریکا از آن خارج شد و اکنون گسترش و افزایش تنش های منطقه به خاطر اقدامات آمریکا و دیگر همپیمانان او در غرب آسیا است.

برای این می گوییم که آمریکت قصد دارد به هر قیمتی شده با جمهوری اسلامی ایران مذاکره کند، چرا که از زبان درخواست مذاکره با شروط 12 گانه ای که برای ایران غیر قابل اجرا بود، تا اکنون که پس از سرنگون کردن پهپاد فوق پیشرفته متجاوز آمریکایی، می بینیم که لحن سران رژیم مدام در حال تغییر و تضاد گویی است.

اگر ترامپ و پمپئو در دو روز گذشت به خاطر سرنگونی پهپادی که ادعا می شد غیر قابل رهگیری و سرنگونی است، هذیان می گویند و خواهان مذاکره بدون شرط می شوند، برای این است که تنها راه مهار را، مذاکره می دانند.

مذاکره آمریکا با ایران حتی آنقدر مهم و حیاتی است که میتواند روند فروپاشی ایالات متحده را نیز آهسته تر کند و به عقب بیندازد.

انصراف از حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران بنا بر گفته ترامپ، تنها 10 دقیقه پیش از حمله به سه هدف، خود ثابت می کند که ایالات متحده نمی خواهد اقدامی انجام دهد که باعث گردد کمترین امید برای مذاکره از بین برود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا هم مصاحبه ای که یکشنبه از شبکه ان بی سی پخش شد، از آمادگی کشورش برای گفت و گو با ایران بدون شرط خبر داد.

آمریکا چنین واکنشی با ایران را در حالی که یک پهپاد فوق پیشرفته گرانقیت با موشک سوم خرداد ایران سرنگون شده اتخاذ کرده است.

چنین اقدامی در خود یک نکته دارد و آن، اهمیت درخواست مذاکره و امیدی است که در میان مقامات رژیم آمریکا برای رسیدن به این هدف دیده می شود.

نیاز آمریکا به مذاکره با ایران از جنس مذاکره با کره شمالی نیست، جمهوری اسلامی ایران چالش های بسیار جدی برای آمریکا ایجاد کرده که باعث شده ایالات متحده هزینه های بسیار سنگینی را متحمل شود.

آمریکا نه توان نشکست جمهوری اسلامی ایران را دارد و نه از سوی ایران روی خوش می بیند، استیصال این رژیم به خاطر بی توجهی به درخواست های مکرر مقامات خود رژیم آمریکا است که با پاسخ های منفی جمهوری اسلامی ایران روبرو می شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.