کد خبر: 174509
خبرگزاری فرانسه در گزارشی بررسی کرد

قابلیت‌های دفاعی ایران چالشی برای آمریکا

یک متخصص امور نظامی می‎گوید که هدف قرار گرفتن پهپاد گلوبال هاوک اثبات کرد که سامانه‎های دفاع هوایی ایران می‌تواند چالشی برای نیروی هوایی آمریکا ایجاد کند.
اتاق خبر 24

خبرگزاری فرانسه طی گزارشی به سرنگون شدن پهپاد «گلوبال هاوک» از سوی پدافند هوایی «سوم خرداد» پرداخته و می‌نویسد: متخصصان می‌گویند سرنگون شدن پهپاد پیشرفته آمریکا از سوی یک موشک ایران نشان داد که قابلیت‌های دفاعی ایران می‌تواند چالشی برای نیروی هوایی آمریکا ایجاد کند.

در ادامه این گزارش آمده است: «گلوبال هاوک»، یک پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا که بامداد روز جمعه گذشته در حال پرواز در ارتفاع بالا (که می‌تواند به ۶۰ هزار پا برسد) بود به وسیله یک موشک زمین به هوای سپاه پاسداران ایران هدف قرار گرفت.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «بکا واسر»، تحلیلگر اندیشکده آمریکایی «رند کورپ» می‌نویسد: هدف قرار گرفتن این پهپاد نشان داد که ایران در حال آشکار کردن یک قابلیت و مخابره آن به آمریکا است.

این تحلیلگر می‌گوید: این حقیقت که ایران توانست پهپاد گلوبال هاوک را سرنگون کند نشان داد که آن‌ها قابلیت‌های کاملا برجسته‌ای را کسب کرده و در بکارگیری این سیستم‌های (پدافندی) متبحر شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، واسر در بخش دیگری این موضوع که ایران با استفاده از یک سامانه موشکی زمین به هوای بومی برای ساقط کردن پهپاد گلوبال هاوک استفاده کرده را یادآوری کرده و می‌گوید: اگر این موضوع بسیار قابل ملاحظه است، چرا که یک قابلیت تولید شده در داخل است که ایران می‌تواند تکرار کند و آن را برای گروه‌های نیابتی خود در سراسر منطقه فراهم کند تا ارتش آمریکا و متحدانش را تهدید کنند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه می‌نویسد: ایران علاوه بر این انواع پدافند‌های موشکی ساخت داخل شامل «باور ۳۷۳»، «موشک زمین به هوای «طبس» و موشک زمین به هوای «رعد» را توسعه داده است.

«داگلاس باری»، عضو ارشد بخش هوانوردی نظامی در مؤسسه «میلیتاری بلنس» می‌گوید: ایران نشان داده بود که ایران قابلیت هدف قرار دادن پهپاد غول‌پیکر را دارد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.