کد خبر: 174381
یادداشت اتاق خبر 24:

پدیده سلبریتی و مقصران به وجود آمدن این پدیده

جوامعی که همگونی در آن وجود داشته باشد، فرقی میان ارباب و رعیت نیست، افراد متمول و پولدار در آن جامعه فخر فروشی و خودنمایی نمی کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

همگون نه به آن معنایی که در جامعه جاری است و به شباهت و همانند بودن تعریف میشود، همگون واقعی به معنا و مفهوم رعایت اصول اخلاقی میان همه مردم آن جامعه، معنویت بالا، همدلی و همراهی، معرفت و تقوا و بسیاری خصائل نیک که اگر به وفور وجود داشته باشد واژه ای به نام سلبریتی یا آقازاده هم وجود نخواهد داشت چرا که چنین جامعه ای اجازه رشد اینگونه افراد را نمیدهد و اگر هم فردی یا افرادی راه سلبریتی یا آقازادگی را بروند، به سرعت حذف خواهند شد.

جامعه اخلاق محور است که به هیچوجه اجازه رشد افرادی چاپلوس، خودخواه و خود برتر بین را نمی دهد، حرکت به سوی چنین جامعه ای در هر کشور و قشری بسیار دشوار و شاید هم نشدنی است اما می توان با مراقبت، از درصد بروز و ظهور چنین افرادی کاست.

به هر حال چنین افرادی اجبار وجودی جامعه هستند و مقصر اصلی به وجود آمدن اینگونه افراد با رفتارهای خاص ناپسند و غیر اخلاقی نیز جامعه و حتی تک تک افراد آن است.

هر فردی ظرفیت هایی دارد، کمبود ظرفیت پذیرش هر گونه اتفاقی چه مثبت و چه منفی باعث بروز رفتارهای ناهنجاری در اینگونه اقشار می شود.

مهمترین اتفاقی که برای افرادی که سعی دارند برتر باشند و به زبان امروز سلبریتی شوند، میدان دادن به آنها است.

سازمان ها و نهادهای گوناگونی هستند که به چنین افرادی میدان می دهند زمین را برای حضور آنها آب و جارو می کنند، امکانات و اختیارات به آنها می دهند و این افراد می شوند یکه تاز میدان آن عرصه که بیشتر نیز عرصه سینما و تلویزیون است.

برخی اعتقاد دارند سلبریتی ها یا آقازاده ها حق به گردن جامعه دارند و متقابلاً نیز جامعه که شامل همه مردم آن است، به آنها بدهکارند چرا که با وجود و حضور آنها است که میتوانند سرگرم شوند، در حالی که باید به این نکته توجه زیادی داشت که اگر فرصت خودنمایی به آنها داده نشده بود آیا باز هم طلبکار بودند؟

جامعه به آنها فرصت داد و زمینه را آماده کرد تا بتوانند بروز کنند و این فرصت برای بسیاری از افراد با استعداد آماده و مهیا نشده و نیست.

اکثر سلبریتی ها یا آقازاده ها از رانت بهره برده اند و به این درجه از شهرت رسیده اند، اگر چنین رانتی وجود نداشت چه بسا اوضاع و شرایط زندگی آنها بسیار وخیم می بود.

پس آنها مدیون جامعه و حمایت هایی هستند که مردم و مسئولین از آنها کرده اند، اما می بینیم که بسیاری از چنین افرادی پس از مشهور شدن که با محبوب شدن تفاوت زیادی دارد، سعی دارند رفتارهایی را از خود بروز دهند تا تفاوت بیشتر خود را با دیگر اقشار جامعه نشان دهند.

نوع سخن گفتن، لباس پوشیدن، غذا خوردن و خانه ای که در آن زندگی می کنند باید لاکچری باشد چرا که از فرصت مهیا شده برای آنها، متمول هم شده اند.

به تازگی نیز برای به دنیا آوردن فرزندان خود به کشورهای خارجی که اروپایی و آمریکایی است می روند تا فرزندانشان تابعیت بیگانه داشته باشد.
چنین افرادی بیشتر از قشر هنرپیشه هستند، هنرپیشگانی که از عرصه تلویزیون به سینما رفته اند و از هر دو میدان ترقی، پله ها را چند تا یکی بالا رفته اند تا جایی که نمی توان به آنها گفت بالای چشمتان ابرو است!!!

آنها به خود حق می دهند در باره همه چیز اظهار نظر کنند و سخن بگویند، اما اگر به آنها پاسخ داده شود، برآشفته می شوند و انتظار چنین واکنشی را ندارند.

ناهنجاری ها در میان این قشر از جامعه اگر زیاد نباشد کم هم نیست، آنها چون خود را تافته جدا بافته می دانند تصور می کنند که هر گونه که دلبخواهشان باشد میتوانند زندگی کنند در حالی که دیگر اقشار جامعه با شرایط عادی زندگی می کنند.

هر چند شاید در جامعه برخی از ناهنجاری هایی که در میان سلبریتی ها و آقازاده ها وجود دارد، وجود داشته باشد اما به خاطر گمنامی آنها هیچگاه دیده نمی شود و تأثیر منفی خود را نمی گذارد.
مثلا اگر یک سلبریتی تصمیم به ازدواج مجدد بگیرد و از همسر سابق خود جدا شود، بازتاب زیادی در جامعه دارد تا یک فرد عادی دست به چنین کاری بزند.

سلبریتی نباید تصور کنند که حق دارد هر کاری انجام دهد و این هر کاری نیز در مغایرت با آن چیزی است که برای مردم در برنامه ها، سخنان و فیلم های خود مطرح می کند.

دفاع از چنین افرادی نیز خود همراه با کار اشتباهی است که سلبریتی ها انجام می دهند، پدیده سلبریتی آن هم در زمینه هنر و فرهنگ، اتفاقی است ناگوار که صداق و قداست این بخش را نابود میکند.

هر فردی در جامعه به جایی می رسد و در هر زمینه ای رشد می کند، به تک تک افراد و اقشار جامعه بدهکار است چرا که زمینه رشد و شکوفایی او در این سرزمین و به دست همین مردم و نظام مهیا شده است و حق ندارد خارج از چارچوب ارزش های ایرانی اسلامی رفتار کند و اگر می خواهد چنین کند، مهاجرت به سرزمین بیگانه بهترین کاری است که می تواند انجام دهد.

باید کاری شود تا سلبریتی بودن افتخار نباشد.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.