کد خبر: 174247

از حمله به نفت‌کش در دریای عمان تا مرگ مرسی

حمله به دو نفتکش در دریای عمان باردیگر آتش مناقشه میان ایران و آمریکا را تندتر کرد.
اتاق خبر 24

 این هفته غرب آسیا و آفریقا شاهد تحولات مهمی بود که مهمترین آن حمله به دو نفت کش در دریای عمان و مرگ محمد مرسی اولین رئیس جمهور منتخب مصر بعد از سرنگونی مبارک بود.

حمله به دو نفت کش در دریای عمان بلافاصله بعد از انتشار به تیتر یک اخبار رسانه های جهان تبدیل شد. بعد از این حادثه، آمریکا و عربستان انگشت اتهام را به سمت ایران نشانه رفتند تا بار دیگر استراتژی فشار حداکثری برای به سازش کشاندن تهران و تن دادن به میانجیگیری ژاپن که همزمان با سفر نخست وزیر این کشور به ایران صورت گرفت، را در پیش بگیرند.

 دیدار روحانی با امیر قطر در دوشنبه

دیدار دکتر حسن روحانی و امیر قطر در حاشیه پنجمین نشست سران کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا(سیکا) در دوشنبه پایتخت تاجکستان از خبرهای مهم منطقه بود که خشم و عصبانیت رسانه های سعودی و اماراتی را به همراه داشت.

این رسانه ها تلاش کردند که این دیدار قطر را افتادن دوحه به آغوش ایران و خروج از موضع عربی تجزیه و تحلیل کنند و ادعا کردند که قطر با این دیدار در صدد است که بحران در مناسبات این کشور با کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه یابد .

    تداوم حملات پهپادی رزمندگان مقاومت به فرودگاههای عربستان

یگان پهپادی ارتش یمن این هفته نیز در پاسخ به حملات ائتلاف سعودی به مناطق مختلف یمن و حمله به غیرنظامیان و نیز تداوم محاصره فرودگاه صنعا و تحریم اقتصادی این کشور ، فرودگاههای ابها و جیزان در جنوب عربستان را هدف حملات پهپادی «قاصف K2» قرار دادند.

    تمدید معافیت عراق از تحریم‌های آمریکا

 

خبر دیگر اینکه،  دولت آمریکا برای سومین بار ، عراق را از تحریم های تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه برق و گاز معاف کرد.

یک مقام مسئول بلندپایه دولت عراق به خبرگزاری فرانسه گفت : عراق در چارچوب تمدید جدید به مدت 90 روز ، همچنان به واردات انرژی از ایران ادامه می دهد.

به گفته این مسئول، این امر پس از مذاکرات طولانی با آمریکا در روزهای اخیر و پس از پایان مهلت معافیت قبلی صورت گرفته است.

    سفر ثامر السبهان وزیر مشاور سعودی به دیروز الزور سوریه

 

سفر ثامر السبهان وزیر مشاور سعودی برای حمایت و نجات نیروهای دموکراتیک سوریه به دیرالزور از دیگر خبرهای مهم منطقه در هفته جاری بود .

گزارش شده که در این دیدار که با حضور مقامات آمریکایی صورت گرفته است، ثامر السبهان سفیر سابق عربستان در عراق که از این کشور اخراج شده بود، مبالغی را به نمایندگان عشایر این کشور در منطقه پرداخت کرده تا آنها را به حمایت از نفوذ نیروهای دموکراتیک سوریه متقاعد کند.

    تشکیل رسمی اپوزیسیون در عراق

 

جریان حکمت ملی عراق به رهبری سید عمار حکیم رسما با صدور بیانیه ای از تشکیل رسمی اپوزسیون در عراق خبر داد و اعلام کرد که با رویکردی ملی، سازنده و مبتنی بر قانون اساسی از این پس به عنوان اپوزیسیون به فعالیت سیاسی خود ادامه می دهد.

ابوزسیون شکل گرفته به رهبری جریان حکمت ملی ، نظارت بر دولت از طریق پارلمان و رسانه های خود را دنبال می کند. به عقیده این جریان، تشکیل یک اپوزیسیون ملی و سازنده در راستای حل مشکلات مردم عراق، که روندی کاملا قانونی دارد و نه تنها بدنبال به چالش کشیدن دولت و کارشکنی نیست بلکه مکمل دولت محسوب می شود.

مرگ مرسی اولین رئیس جمهور منتخب مصر پس از سرنگونی مبارک

تلویزیون رسمی مصر عصر روز دوشنبه اعلام کرد که محمد مرسی به‌هنگام جلسه محاکمه فوت کرده است.‎ در پی درگذشت محمد مرسی وزارت کشور مصر حالت آماده‌باش فوق‌العاده در این کشور اعلام کرد.‎ بر اساس گزارش تلویزیون رسمی مصر، مرسی در جلسه دادگاه بیهوش شده و درگذشته است.‎

مرسی از زمان برکناری تاکنون در زندان به‌سر می‌بُرد و در چندین پرونده به اعدام و یا حبس ابد محکوم شده بود. قتل معترضان در اطراف کاخ الاتحادیه، جاسوسی برای قطر و ایران، حمله به یک زندان در سال 2011 میلادی و فراری دادن هزاران زندانی از جمله اتهاماتی بود که دادستانی مصر به مرسی وارد کرده بود.‎

تحلیلگران سیاسی نادیده گرفتن اپوزسیون داخلی و اعتماد بیش از اندازه مرسی به غرب و برخی از کشورهای منطقه را از نقاط ضف اخوان در مصر ارزیابی می‌کنند.

شرایط اسفناک اقتصادی در میان توده های مردم، وضعیت نابسامان امنیتی جامعه مصر، بی تجربگی و عملکرد بد اسلامگرایان در امر حکومت داری، نارضایتی احزاب و گروههای سیاسی از عملکرد و حکومت مرسی و مهم تر از آن تکیه وی به غرب و برخی از رژیم های منطقه که دلخوشی از حکومت اخوان نداشتند را می توان از جمله عوامل اصلی در شکل گیری کودتای نرم 2013 مصر نام برد. با شکست دولت مرسی می توان گفت یکی دیگر از فرصت‌های تاریخی که پس از چندین دهه نصیب جریان اسلام گرای مصر شده بود از دست رفت.  

    حمله موشکی به موصل

 

منابع عراقی سه‌شنبه شب از فرود یک فروند موشک کاتیوشا در نزدیکی مجتمع کاخ‌های ریاست‌جمهوری واقع در سمت ساحل چپ شهر موصل خبر دادند. مجتمع کاخ‌های ریاست‌جمهوری در شهر موصل محل استقرار مشاوران نظامی آمریکا است.

از سوی دیگر شبکه الفرات از حمله موشکی به نزدیکی مقر فرماندهی عملیات حشد شعبی در شهر مرکز استان نینوا خبر داده است. یک منبع امنیتی عراقی گفته است انفجار این موشکی هیچ خسارتی به دنبال نداشته  است.

رسانه های منطقه صبح روز چهارشنبه همچنین  از شلیک موشک به چند شرکت نفتی خارجی در استان بصره در جنوب عراق خبر دادند. گزارش شده که در جریان این حمله دو کارگر عراقی زخمی شده‌اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم