کد خبر: 174191

پایان یک آدم اشتباهی

روز گذشته محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر پس از بیداری اسلامی؛ در جریان برگزاری دادگاهش در مصر در قفس شیشه ای، درگذشت.
اتاق خبر 24

محمد مرسی اولین رئیس جمهور مصر پس از بیداری اسلامی و اولین رئیس جمهور برآمده از رای مردم در تاریخ این کشور نام گرفت. او رئیس حزب آزادی و عدالت، یک حزب تأسیس شده توسط اخوان المسلمین نیز بود.

مرسی نامزد اصلی اخوان المسلمین به شمار نمی رفت اما پس از موانع قانونی مقابل پای خیرت شاطر، او بود که کاندیدای اصلی این حزب شد.

هرچند او در ابتدا به چشم بسیاری از حامیانش به عنوان یکی از چهره های مقاومت شناخته می شد؛ اما به محض رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری، روابط خوبی با رژیم صهیونیستی برقرار کرد.

 

محمد مرسی

 

انتقاد بزرگی که مردم مصر نسبت به حسنی مبارک داشتند، سر سپردگی او به غرب و واستگی اش به آمریکا و همچنین روابط دوستانه با رژیم کودک کش صهیونیستی بود؛ اما مرسی هم در همین مسیر حرکت کرد. مرسی ضمن اعلام ادامه تعهد به پیمان کمپ دیوید برای حفظ آن کوشید.

اوج همراهی حکومت مرسی با سیاستهای غربی را می توان در مماشات با رژیم اشغالگر قدس و همراهی با غرب در موضوع سوریه یادآور شد. در صورتی که مردم با تصرف سفارت آمریکا و بستن سفارت رژیم اشغالگر قدس در مصر، مطالبات خود را به حکومت گوشزد کرده بودند که نمی خواهند همراه و همگام سیاستهای استعماری زورگویان دنیا باشند.

مردم با اشغال سفارت اسرائیل و انفجار متعدد لوله های گازی که به اسرائیل می رفت، بارها مواضع ضد اسرائیلی خود را در معرض نمایش قرار داده بودند اما مرسی به جای همراهی با اعتراض مردم و حمایت از آنان، سفیری به اسرائیل فرستاد و با کمال احترام استوار نامه ای به آنان تقدیم کرد.

اما اشتباهات مرسی و اخوان به همین موضوع ختم نمی شود؛ اختلافات مذهبی در دوره مرسی به شدت افزایش یافت و اخوانی ها نه تنها سعی بر کاهش آن نکردند بلکه با تاکید بر عقاید سلفی خود و یا گرفتن موضع سکوت در این زمینه، موجب افزایش اختلافات نیز شدند. آن ها دست سلفی ها را در خشونت های اجتماعی به بهانه هایی باز و مردم را تحت فشار گذاشتند.

مردم مصر که در ابتدای انقلاب خود تاکید فراوانی بر کنار رفتن عوامل حسنی مبارک از قدرت داشتند، عملا پس از مدتی شاهد حضور این افراد در نزدیک دولت مرسی بودند به گونه ای که در واقع بخشی از قدرت همچنان در دست افراد نزدیک به مبارک قرار داشت. او همچنین با انتصاباتی اشتباه، عملا در تضعیف دولتش قدم برداشت؛ تا جایی که با نصب یک نخست وزیر بی تجربه و واگذاری بسیاری از امور به دارالارشاد اخوان المسلمین در مسائل امنیتی اشتباهات استراتژیکی انجام داد.

مرسی که ابتدای ریاست جمهوری خود قول داده بود که مشکلات اقتصادی و بحران های داخلی را در 100 روز سر و سامان دهد نتوانست به این وعده اش عمل کند و معیشت مردم بیش از پیش تحت تاثیر قرار گرفت تا جایی که حجم بسیار زیادی از نارضایتی ها را در پی داشت؛ اما مرسی با مخالفانش مهربان نبود! او در برخورد با آن ها با خشونت رفتار می کرد و موجب افزایش خشم مردم نسبت به دولتش می شد.

محمد مرسی

 

رئیس جمهور وقت مصر، رابطه خوبی نیز با رسانه ها نداشت، درست است که این رسانه ها عمدتا در اختیار صاحبان سرمایه بودند و مرسی نیز روابط حسنه ای میان خود و این قشر برقرار نکرده بود، اما می توانست با مماشات، بخشی از رسانه ها را حداقل برای مدتی با خود همراه کند.

محبوبیت ارتش مصر نیز بخاطر حضور در بدنه اقتصادی و عملکرد مثبت در این زمینه و البته مردمی بودن آن رو به رشد بود. نارضایتی ها در مصر تا جایی بالا گرفت که جنبشی با عنوان تمرد در این کشور شکل گرفت که در نهایت منجر به سقوط مرسی و به حاشیه رانده شدن اسلام سیاسی در این کشور و به قدرت رسیدن سکولارها گردید. مرسی در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ پس از ناآرامی‌های چند روزه و حالت بحرانی کشور، درپی کودتای توسط ارتش عزل و زندانی شد.

مرسی روز گذشته در جریان محاکمه اش در دادگاه جنایی مصر، پس از اینکه از حال رفت و دیگر جانی در بدن نداشت به بیمارستان فرستاده شد، پزشکان مرگ او را اعلام کردند.

واکنش ها به مرگ مرسی

اردوغان درگذشت مرسی را تسلیت گفت

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه درگذشت محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر را تسلیت گفت و او را شهید ناميد.

خبرگزاری آناتولی نیز گزارش داد، اردوغان در واکنش به درگذشت مرسی گفت: السیسی ستمگر از طریق کودتا و غصب حکومت و زیرپا گذاشتن دموکراسی و کنار گذاشتن مرسی روی کار آمد و حدود ۵۰ شهروند مصری را اعدام کرد.

او افزود: مرسی از طریق دموکراتیک و با ۵۲ درصد آرا به عنوان رئیس‌جمهور مصر انتخاب شده بود.

اردوغان همچنین گفت: غرب در قبال این اعدام‌ها سکوت کرد و کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به دعوت السیسی جنایتکار در نشستی در مصر شرکت کردند در حالی که مصری‌ها اعدام می‌شدند.

تسلیت دبیرکل سازمان ملل متحد

شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گزارش داد، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: ما تسلیت ویژه خود را به خانواده محمد مرسی و دوستداران وی اعلام می‌کنیم.

توضیحات دادستان مصر در مورد نحوه مرگ مرسی

بنابر گزارش العالم، دادستانی کل مصر اعلام کرد: مرسی در داخل قفس اتهام از حال رفت، روی زمین افتاد و فورا به بیمارستان منتقل شد.

گزارش اولیه پزشک قانونی حاکی از آن است که مرسی در ساعت ۴:۵۰ دقیقه عصر به بیمارستان منتقل شد. او پیش از انتقال به بیمارستان فوت کرده بود.

در گزارش پزشکی قانونی مشخص شد که هیچ علائم آسیب دیدگی در جسد مرسی دیده نمی‌شود.

وزارت خارجه آمریکا: هیچ نظری درباره مرگ مرسی نداریم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: از گزارش‌ها درباره مرگ محمد مرسی مطلع شده ایم و هیچ نظری درباره این مسئله نداریم.

واکنش اخوان المسلمین به درگذشت محمد مرسی

گروه اخوان‌المسلمین مصر در واکنش به درگذشت محمد مرسی، دولت مصر را مسئول این حادثه دانست و آن را قتل عمد خواند.

سازمان دیده بان حقوق بشر: مرگ مرسی قابل پیش بینی بود

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد: مرگ محمد مرسی، رئیس‌جمهور سابق مصر کاملا قابل پیش بینی بود

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان دیده بان حقوق بشر در توئیتر خود اعلام کرد: مرگ محمد مرسی پس از اینکه در جلسه روز دوشنبه دادگاه سکته قلبی کرد، مسئله‌ای هولناک و ناگوار است، اما قابل پیش بینی بود.

او افزود: مرگ محمد مرسی مسئله‌ای هولناک است، اما این امر با توجه به ناتوانی دولت مصر در تامین مراقبت‌های پزشکی کافی برای مرسی یا ترتیب ملاقات‌های ضروری خانوادگی برای او کاملا قابل پیش بینی بود.

ویتسون تاکید کرد سازمان دیده بان حقوق بشر درصدد تکمیل گزارشی درباره وضعیت سلامت رئیس جمهور سابق مصر بود، اما به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر همچنین اعلام کرد: «دولت مصر مسئول مرگ محمد مرسی است چرا که نتوانسته است خدمات درمانی لازم را به وی ارائه کند و در تامین حقوق اساسی زندانیان نیز موفق نبوده است. از شنیدن خبر مرگ محمد مرسی که سالیان سال به دست دولت کودتاچی مصر وحشیانه در زندان بود، اندوهگین شدیم. از محمد مرسی به عنوان نخستین کسی که به صورت دموکراتیک به عنوان رئیس‌جمهور مصر انتخاب شده است یاد خواهد شد

تاکید عفو بین الملل بر تحقیقات شفاف درباره مرگ مرسی

سازمان عفو بین الملل تحقیقات عادلانه، شفاف و جامع مصر را درباره مرگ محمد مرسی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور خواستار شد


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.