کد خبر: 174152

سیگار چگونه درمیان ایرانی ها جا باز کرد؟

25 تا 31 خرداد ماه به عنوان هفته بدون دخانیات نام گذاری و شعار اماکن بدون دخانیات، حق شهروندی برای آن انتخاب شده ؛ اما کشور ما تا چه حد درگیر دخانیات است؟
اتاق خبر 24

در تاریخ آمده است که ابتدا کریستف کلمب بود که با کشف قاره آمریکا، سیگار را هم کشف کرد! او با دیدن بومیان قاره آمریکا که گیاه تباکو را آتش زده و از دود آن استفاده می کنند، اولین بار با سیگار آشنا شد و آن را به اروپا آورد. هرچند اوایل دیدن افرادی که از بینی و دهانشان دود خارج می شد، برای مردم ترسناک بود اما کم کم سیگار جای خود را بین اروپاییان باز کرد. در اواخر دهه ۱۹۳۰ ارتباط بین سرطان و سیگار بررسی و گزارش‌های عمده ای در مورد این موضوع منتشر شد. نیکوتین ماده شیمیایی روان‌گردان اصلی موجود در سیگار، اعتیادآور است. نیکوتین به وسیله سیگار کشیدن به درون ریه‌ها وارد می‌شود و در عرض مدت ۷ ثانیه به مغز می‌رسد.

سیگار کشیدن بیشتر از همه منجر به بیماری‌های قلبی، کبدی و ریوی است. مصرف سیگار ریسک فاکتور اصلی برای بیماری‌هایی همچون سکته قلبی، سکته مغزی، بیماری‌های مزمن انسدادی ریه، شامل آمفیزم و برونشیت مزمن و سرطان (به خصوص سرطان ریه، سرطان حنجره و سرطان پانکراس) است، همچنین سیگارکشیدن می‌تواند منجر به بیماری‌های عروق محیطی و پرفشاری خون شود. شروع زود هنگام سیگار کشیدن در طول زندگی و کشیدن سیگار با درجه قطران بالاتر ریسک بروز این بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.
 

سیگار

 

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که مصرف سیگار منجر به ۵٫۴ میلیون مرگ در سال ۲۰۰۴ شده‌است. استعمال دخانیات سالانه عامل ۲۲ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از سرطان (حدود ۱٫۷ میلیون نفر) در جهان است که تقریباً یک میلیون نفر از این قربانیان بر اثر ابتلا به سرطان ریه ناشی از مصرف سیگار می‌میرند. تنباکو حاوی حدود ۶۰۰ ماده است که بسیاری از آن‌ها نیز در سیگار و قلیان یافت می‌شود. به گفته انجمن ریه آمریکا، هنگامی که این مواد شروع به سوختن می‌کند، بیش از ۷۰۰۰ مواد شیمیایی تولید می‌شود. بسیاری از این مواد شیمیایی سمّی هستند و حداقل ۶۹ مورد از آن‌ها با سرطان ارتباط دارند.

توتون در سال 1605 کم و بیش در عثمانی، مصر و هند شناخته شده بود. پس از تهاجم پرتغالی‌ها به جنوب ایران و اشغال جزیره هرمز و بندرعباس، توتون و تنباکو وارد ایران شده و در زمان شاه عباس صفوی کشت تنباکو از نواحی جنوب بهمناطق مرکزی، شرق و شمال غربی ایران گسترش یافت.

تاریخ ورود این محصول را بعضی سال 1590 میلادی مطابق با 999 هجری نوشته‌اند. در سال 1875 میلادی، شخصی به نام استپان نوعی خاص از بذر توتون را از ترکیه به گیلان آورد و کشت کرد. پس از آن، بذر توتون به مازندران برده شد و با توزیع آن میان چند کشاورز کشت توتون در آن منطقه رواج یافت.

تنباکو چنان جای خود را در میان ایرانی ها باز کرد که انگلیسی ها برای به دست آوردن این تجارت پر سود در ایران اقدامات گوناگونی انجام دادند. در سال 1275 شمسی، وقتی ناصرالدین شاه در انگلیس بر اثر ولخرجی های فراوان دیگر پولی در دست نداشت، مجبور شد امتیاز کشت، توزیع و فروش تنباکو در ایران را به ازای دریافت مقداری پول به تالبوت تاجر انگلیسی واگذار کند و او پس از مدتی توانست با زد و بند انحصار 50 ساله این محصول را به دست بگیرد.

اما مبدا تاریخچه سیگار ایران به روسیه تزاری باز می گردد؛ زمانی که این محصول با نام پاپیروز به ایران رسید چندان مردم میلی به آن نداشتند تا اینکه با حیله های استعمار پیر فرهنگ استفاده از سیگار بین مردم رواج یافت و کم کم چپق و قلیان کنار رفت و جای خود را بسیگار داد.

اولین کارخانه سیگارت‌سازی در 5 مهر 1316 ه .ش در زمینی به مساحت 10 هکتار در محل فعلی شرکت دخانیات واقع در تهران،‌ خیابان قزوین احداث شد و شروع به کار کرد و سیگارت‌های اشنو، فومن، گرگان، افسر، تاج، اردیبهشت و نیز انواع سیگار برگ و جیگاره و انواع تنباکو، توتون چپق و انفیه و توتون پیپ با حمایت دولت وارد بازار شد.
 

سیگار

 

اما این روزها بر اساس آمار، کشور ما جزو 100 کشور برتر مصرف کننده رسمی سیگار قرار دارد. طی آخرین گزارش ها، مصرف سیگار در سال 97 به حدود 70 میلیارد نخ در سال  رسیده که حدود دویست میلیون نخ در روز است که ما دود میکنیم!

فارغ از ضرر و زیان هایی که در بالا ذکر شد، سیگار روزانه معادل ۳۰میلیارد تومان خرج روی دست ایرانی ها می گذارد. سالانه نزدیک به 60میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود که بین 15 تا 25میلیارد آن قاچاق است. آمار دیگری حکایت از این دارد که ایرانیان روزانه 8 تا 10میلیارد تومان برای سیگار هزینه می‌كنند و بیشتر كسانی كه سرطان ریه دارند مصرف‌كننده سیگار هستند. بر اساس این آمار گفته‌شده مصرف سالانه‌ مردم ایران 70میلیارد نخ سیگار برآورد شده و آمریكا برای تولید سیگار در ایران 300میلیون دلار سرمایه‌گذاری كرده است، چراکه سومین صنعت سودآور دنیا سیگار و دخانیات است.

آمار نگران کننده دیگر اینکه در حال حاضر ۱۳.۶ درصد ایرانی ها به دخانیات اعتیاد دارند و روزانه سیگار مصرف می کنند. هرچند این آمار رسمی است اما شاید تعداد دقیق بیش از این نیز باشد چرا که بسیاری از افراد بخاطر نگرانی های شخصی، سیگار را بطور مخفیانه مصرف می کنند.

اما جالب است بدانید، دودی که از سیگار حاصل می شود، به مراتب خطرناک تر از دودی است که داخل ریه های فرد سیگاری می رود، به این خاطر که این دود در واقع توسط فیلتر های سیگار تا حدی تصفیه شده اما دودی که در هوا منتشر می شود می تواند قدرت آسیب بیشتری داشته و برای اطرافیان فرد سیگاری خطرناک تر باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.