کد خبر: 174147
یادداشت اتاق خبر 24:

پیوستن به اف ای تی اف خود تحریمی است

اکنون ایران در حال اجرای 38 بند از 42 بند از قوانین اف ای تی اف است که هنوز بحث بر سر آن در ایران پایان نیافته و آمریکا و اروپا نیز اصرار بر تصویب و اجرای آن دارند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در داخل کشور نیز علاوه بر اصرار دولت بر تصویب و اجرای کنوانسیون های باقی مانده از اف ای تی اف برخی دیگر نیز اصرارو اعتقاد دارند که باید ایران به سازمان اف ای تی اف بپیوندد و همه کنوانسیون های آن را نیز اجرا کند، چرا که در صورت عدم پیوستن کامل به این سازمان، باعث خود تحریمی خواهیم شد.

چنین اعتقادی است که باعث میشود حساسیت ها نیز نسبت به اف ای تی اف بیشتر شود، چرا که کنوانسیون های سی اف تی و پالرمو دو کنوانسیونی هستند که بیشترین مسئله را دارند.

در این دو کنوانسیون صراحتاً ایران با نام حامی تروریسم و تروریست پرور شناخته می شود.

اف ای تی یک «برنامه اقدام» ویژه  ایران تدوین کرده که در آن 42 شرط وجود دارد و همانگونه که گفته شد، ایران در حال اجرای 38 شرط آن است.

ظاهرا ماجرا ومحتوای اف ای تی اف خوب به نظر می رسد، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم در دنیا، اما این ظاهرا قضیه است چرا که چنین قوانینی برای کشورهایی که این سازمان را بنا کرده اند قرار نیست اجرا شود و تنها برای کشورهایی همچون ایران اجرایی است.

توجه کنید که آیا آمریکا که حامی اصلی تروریست های داعش و از موسسین آن است، از سوی اف ای تی بازخواست میشود؟

آیا اصلاً رژیم آمریکا در فهرست حامیان کروه های تروریستی قرار میگیرد؟

یا فرانسه که به گروه تروریستی منافقین پناه داده و از آنها حمایت می کند در فهرست حامیان گروه های تروریستی قرار میگیرد؟

قاعدتاً و طبیعتاً بر اساس قوانینی که در کنوانسیون های پالرمو و سی اف تی وجود دارد، این کشورها باید در فهرست گروه های تروریستی سازمان اف ای تی قرار بگیرند اما از آنجا که موسسین این سازمان کشورهای عضور گروه جی 7 هستند، نمی توان توقع و انتظار داشت که رژیم هایی همچون آمریکا، فرانسه در این فهرست قرار گیرند.

اکنون عربستان سعودی که یکی از بزرگتیرن حامیان گروه های تروریستی تکفیری وهابی است و در یمن نیز مشغول نسل کشی و قتل عام مردم این کشور است، در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته است؟

اگر اف ای تی اف بدون تبعیض و اغماض اجرا شود، نخستین رژیم هایی که باید در فهرست حامیان و موسسین گروه های تروریستی و قاچاق سلاح و پولشویی قرار بگیرند، کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا است.

اما می بینیم که سازمان اف ای تی اف برای جمهوری اسلامی ایران با تدوین یک بسته اختصاصی به نام برنامه اقدام، خواهان اجرای هر 42 بند این بسته است و تهدید میکند که اگر ایران به همه قوانین آن پایبند نباشد عواقب بعدی را باید تحمل کند.

عواقبی که اجرا نکردن اف ای تی اف در پی دارد، به گفته مسئولین این سازمان و موافقین داخلی پیوستن به قانون، تحریم های اقتصادی و مختل شدن مراودات بانکی، کاهش سطح مبادلات اقتصادی و قطع ارتباطات مالی به واسطه نبود سوئیفت و یا هر راهکاری که بخواهد نقل و انتقالات ارزی داشته باشد.

اما پیوستن به اف ای تی اف و تن دادن به اجرای 42 شرط این سازمان، گام نخست است و پس از آن ایران باید در انتظار تأیید اعضای این نهاد باشد که آیا توانسته واحدهای این سازمان را پاس کند یا نه؟!

برای این که ایران تأیید اف ای تی اف را بگیرد نیازمند آن است تا مراکز مالی و اقتصادی ایران اطلاعاتی که آنها از این مراکز می خواهند در اختیارشان قرار دهند، به این معنا که هر گونه نقل و انتقال ارزی، حساب های بانکی و مالی، اسناد و مدارکی که آنها از سیستم مالی، بانکی و ارزی ایران می خواهند باید در اختیارشان قرار بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با وجود برجام نیز در تحریم اقتصادی است و آمریکا پس از خورج از توافق هسته ای و حتی پیش از آن نیز هیچیک از تعهدات خود را در لغو تحریم ها اجرا نکرد و اکنون سعی دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند.

کشورهایی که با آمریکا همپیمان هستند، با تبعیت از او مناسبات اقتصادی و بانکی خود را با ایران کاهش داده اند، آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است، حزب الله لبنان، گروه های مقاومت فلسطینی و انصار الله یمن نیز چنین وضعیتی دارند، هم اکنون نیز ایران متهم به حمایت از تروریسم است و اگر با استدلال هایی که برای پیوستن به اف ای تی اف می شود، چنین اتفاقی بیفتد، ایران عملا خود را در اختیار اف ای تی قرار داده و همه اطلاعات مالی خود را نیز به آنها داده تا در زمینه مالی، بانکی و اقتصادی دست به هر کاری بزنند.

خود تحریمی واقعی یعنی پیوستن به برنامه اقدام سازمان اف ای تی که مختص ایران تدوین شده است.

علاوه بر تحریم های اولیه علیه ایران، تحریم های ثانویه نیز وجود دارد که فروش نفت را برای ایران دشوار کرده است، تحریم های ثانویه قرار دادن هر فرد و سازمان و موسسه ای در فهرست تحریم های وزارت خزانه داری آمریکا که با ایران تبادل اقتصادی و مالی دارد.

«تحریم‌های ثانویه» است که بیان ساده آن، قرار دادن هر فرد، موسسه و نهادی که با ایران تعامل تجاری دارد، در لیست تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکاست.
آیا با پیوستن ایران به اف ای تی اف و اجرای کامل خواسته ها و شروط این نهاد آمریکایی، تحریم های ثانویه لغو می شود؟

اصرار آمریکا و اروپا به پیوستن ایران به اف ای تی اف، برای دستیابی به
«نقشه ارزی» کشور است که شامل همه مسیرهای آشکار و پنهان ورود و خروج ارز به کشور است.

حال با وجود همه ایرادات و اشکالاتی که اف ای تی اف دارد، چرا علی ربیعی سخنگوی دولت تأکید می کند تصویب لئوایح باقی مانده از اف ای تی اف حیاتی است؟

مدتی بود که دولت درباره اف ای تی اف سخن نمی گفت و اظهار نظری نمی کرد اما با وجود همه ناکامی هایی که برجام دارد، که همگان خسارت محض بودن آن را می بینند، اصرار به پیوستن به اف ای تی اف و زیر بار خواسته آمریکا رفتن هیچ منطقی ندارد. اگر آمریکا و اروپا برجام را نابود نکرده بودند، می شد درباره پیوستن به اف ای تی اف کمی مثبت نگریست، اما تجربه برجام باید باعث شود تا هر گونه قانونی که آمریکایی ها اصرار بر پیوستن ایران به آن را دارند، با دیده شک و تردید نگریست و نسبت به آن نگران بود.

سخنگوی دولت با سخنان خود به نوعی تهدید میکند و می گوید؛ «اعلام می کنیم که اگر نتوانیم در قالب این چارچوب(اف ای تی اف)حرکت کنیم، زمینه ای برای قطع کامل همکاری های بانکی فراهم می شود. نباید خودمان خودمان را تحریم کنیم.»

پیوستن به اف ای تی مخاطراتی دارد که در نپوستن به آن نیست. اف ای تی اف خود تحریمی است.

 

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.