کد خبر: 174110

نمایشی به نام خصوصی سازی

روز گذشته وزیر ورزش بار دیگر از ضرورت خصوصی سازی دو تیم پرطرفدار پایتخت خبر داد و گفت که احتمالا تا پایان سال سرخابی ها را به بخش خصوصی واگذار خواهند کرد.
اتاق خبر 24

بار قبلی که بحث خصوصی سازی این دو تیم به اوج رسید و حتی مناقصه نیز برگزار شد مربوط به 5 سال پیش می شود که همه ایران منتظر اعلام برنده بودند اما به ناگاه از سوی دستگاه های مسئول، و مصوبه هیئت دولت این مناقصه لغو و خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال به خاطره ها پیوست. شاید تنها کسی که در این میان از روند خصوصی سازی سود برد، پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی بود که از آن دوره به معروفیت رسید!

اما سوال اینجاست که با شرایط فعلی با فرض اینکه عزمی برای واگذاری این دو تیم به بخش خصوصی وجود داشته باشد، آیا خریداری هم برای آن ها پیدا می شوند؟ آیا کسی حاضر است هزینه تیم هایی را بپردازد که شاید جز شهرت هیچ عایدی ندارد؟

نمایشی به نام خصوصی سازی
 

در حال حاضر مجاری کسب درآمد در فوتبال ایران به طور کامل بسته است. در فوتبال روز دنیا و کشور های حرفه ای در این زمینه، حق پخش تلویزیونی، فروش محصولات مربوط به باشگاه مانند پیراهن و لباس های ورزشی و لوازم مختلف، بلیط فروشی و تبلیغات محیطی قسمت عمده درآمد ها را تشکیل می دهد. اما در فوتبال ایران، نه تنها حق پخشی وجود ندارد و صدا و سیما سال هاست زیربار پرداخت پول برای پخش بازی ها نمی رود، که حتی قانونی برای رعایت کپی رایت و کپی نشدن محصولات مرتبط با باشگاه ها نیز وجود ندارد. بلیط فروشی با یک روند مریض و مشکل دار صورت می پذیرد و تبلیغات محیطی نیز بخش زیاد آن به باشگاه ها تعلق نمی گیرد.

 
نمایشی به نام خصوصی سازی

 

هرچند از هواداران میلیونی این باشگاه ها که در جهان کم نظیر هستند می تواند بهره های اقتصادی فراوان برد و بسیاری از هزینه های باشگاه را جبران کرد.

همه می‌دانند که این دو باشگاه تا چه اندازه درگیر شکایت طلبکاران بودند، اما از زمانی که کنفدراسیون فوتبال آسیا صدور مجوز حضور تیم‌ها در لیگ قهرمانان را منوط به تعیین تکلیف بدهی‌ها کرد و برای مثال دو تیم عربستانی را از رقابت‌های فصل گذشته کنار گذاشت، روشن شد که مساله جدی است. به این ترتیب دولت و مدیران این دو باشگاه به آب و آتش زدند و تا جایی که می‌شد با طلبکاران سازش کردند. از سوی دیگر وزارت ورزش هم در بخش بدهی‌های مالیاتی این دو باشگاه مداخله کرد تا با اثبات سودده نبودن سرخابی‌ها در طول سالیان گذشته، این بدهی‌ها بخشیده شود.

در مجموع شرایط امروز این دو باشگاه از حیث تعقیب شدن توسط طلبکاران داخلی و خارجی قابل مقایسه با 5 سال پیش نیست و کار راحت‌تر شده است. طبیعی است که وقتی باشگاهی هزار طلبکار آشکار و پنهان دارد، مشتری به سختی برای تصاحب آن پا پیش می‌گذارد، اما طبق معمول اینجا هم فشار و اجبار کنفدراسیون فوتبال آسیا موثر واقع شد و کمک کرد همه بستانکاران دور و نزدیک این دو باشگاه به امید زنده کردن طلب‌شان رخ نشان بدهند. آن‌طور که آرشیو رسانه‌ها حکایت می‌کند، الان به جز عده‌ای معدود، طلبکار درشت دیگری باقی نمانده است.

نکته جالب اینکه، هر دوباشگاه تقریبا هیچ دارایی ندارند! آن ها نه ورزشگاه اختصاصی دارند و نه حتی ساختمانی که به نام باشگاه باشد. هرچند در حال حاضر هر دو در ورزشگاه های خودشان تمرین می کنند و کمپ های مناسبی دارند اما هیچ کدام به نام باشگاه ها نیست، زیرا اگر به نام زده شود ممکن است طلبکاران آن ها را ضبط کرده و حکم تخلیه بگیرند. حتی ساختمان دو باشگاه نیز در تملک آن ها نیست و از ترس همین طلبکاران است که دولت زیربار سند زدن نمی رود!

نمایشی به نام خصوصی سازی
 

اما مسئله صلاحیت خریداران نیز مشکل بسیار بزرگی است. هوادران دو تیم، از ورود بخش خصوصی به خرید باشگاه هایشان بیم دارند، آن ها از روزی هراس دارند که فردی که از فوتبال سر در نمی آورد و چیزی از آن نمی داند صرفا بخاطر هزینه کرد های معمول و داشتن پول زیاد بتواند باشگاه شان را تصاحب کرده و با مدیریت ضعیفش تیم را به قهقرا ببرد. هرچند تلاش ها و تضامینی در این زمینه از خریداران اخذ می شود اما واقعا هیچ تضمین عملی وجود ندارد و شاید وقتی تیمی رو به نابودی قدم نهاد دیگر برای تغییر بسیار دیر باشد.

نمایشی به نام خصوصی سازی

 

 

با همه این موارد بعید به نظر می رسد که اینبار هم خصوصی سازی سرخابی ها سرانجامی داشته و احتمالا باز هم تنها فایده اش مطرح شدن عده ای در رسانه ها باشد. شاید تا عزمی جدی برای خارج شدن دو باشگاه از کنترل دولت به وجود نیاید و اجباری در کار نباشد، پاستور نشینان دست از سر پرسپولیس و استقلال بر ندارند!


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.