کد خبر: 174047

پای آمریکایی ها در میان است!

روز پنجشنبه دو نفتکش در دریای عمان دچار حادثه شدند؛ طی آن آمریکایی ها ایران را مقصر این اتفاق عنوان کردند تا شاید بهانه دیگری برای افزایش فشار ها به جمهوری اسلامی داشته باشند.  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

 

کشی اول نفتکش «Front Altair» که با پرچم جزایر مارشال متعلق به نروژ از قطر «اتانول»‌ بارگیری کرده بود و نفتکش «Kokuka Courageous» که با پرچم پاناما از «الجبیل» عربستان به‌مقصد سنگاپور، محموله «متانول» حمل می‌کرد دچار حادثه شدند. با توجه به اتفاقات فجریه بار دیگر امریکایی ها انگشت اتهام را به سمت ایران گرفتند.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه مدعی شده بود برآورد نهادهای اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد تهران پشت حمله به دو نفتکش در خلیج عمان قرار دارد. حتی آن ها فیلمی منتشر و ادعا کردند که درآن نیروهای ایرانی در حال جدا کردن مین های عمل نکرده چسبیده به نفتکش ها هستند!

دونالد ترامپ نیز به شبکه فاکس نیوز گفت: «من فکر می‌کنم قطعاً ایران این کار را انجام داده است. شما تصاویر مین منفجرنشده را روی بدنه نفتکش دیدید و قایقی که سعی داشت آن مین را از بدنه نفتکش جدا کند و موفق به این کار شد.»

وی در خصوص احتمال بسته شدن تنگه هرمز در صورت افزایش تنش‌ها با ایران نیز مدعی شد: «این اتفاق رخ نخواهد داد و اگر هم رخ دهد مدت زیادی طول نخواهد کشید.»

"یوتاکا کاتادا" رئیس ژاپنی شرکت کوکوکا سانجیو روز جمعه اعلام کرد کارکنان کشتی ما شاهد این بوده‌اند که کشتی با یک شیء پرنده مورد حمله قرار گرفته است.

کاتادا در ادامه گفت که سوراخ‌های ایجاد شده در نفتکش کوکوکا کوریجس بالای خط آب این کشتی بوده ست. وی افزود: احتمال اینکه اژدر این سوراخ‌ها را ایجاد کرده باشد صفر است.

همان‌طور که در ماجرای فجیره نیز این اتفاق افتاد امّا نهایتاً مشخص شد در گزارشی که اماراتی‌ها با کمک نروژ و قاعدتاً دوستان آمریکایی و انگلیسی خود تهیه و به شورای امنیت سازمان ارسال کردند نتوانستند هیچ استدلال و سندی مبنی بر اینکه ایران در این ماجرا نقش داشته ارائه کنند.

این درحالی است که طی ماه های گذشته عملیات روانی ایالات متحده علیه ایران افزایش یافته است و آن ها در تلاش هستند که به مقامات ایرانی القا کنند که اگر مذاکره یا سازش نکنند اتفاقات خوبی در آینده برایشان رخ نخواهد داد. از حضور ناو آبراهام لینکلن در خلیج فارس و تهدید به حمله نظامی می توان نتیجه گرفت که آن ها از هیچ تلاشی در مسیر عملیات روانی شان فروگذار نخواهند بود.

هرچند برخی متحدان آمریکا این اتهام زنی علیه ایران را رد کرده اند و گفتند که چنین چیزی باورپذیر نیست.

وزیر امور خارجه آلمان گفت: «این ویدئو [برای اثبات ادعای آمریکا] کافی نیست. مطمئناً ما می‌توانیم آنچه را که در این ویدیو نمایش داده می‌شود، درک کنیم. اما به‌منظور انجام ارزیابی نهایی، این ویدئو برای من کافی نیست.»

چند روز پیش شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، برای میانجی گری میان ایران و آمریکا به همراه پیام دونالد ترامپ وارد ایران شد. پیش از سفر آبه به ایران، آمریکایی ها پتروشیمی کشورمان را هم به لیست تحریم ها افزودند؛ در حالی که به اذعان بسیاری از کارشناسان این اقدام و تحریم های پتروشیمی نه تنها هزینه های فراوانی درپی دارد بلکه اساسا قابلیت اجرا را نیز نخواهد داشت و امریکایی ها صرفا برای عملیات روانی است که این تحریم ها را به سیاهه خود افزوده اند.

این در حالی است که به محض ورود نخست وزیر ژاپن به ایران، اتفاقاتی عجیب در دریای عمان رخ می دهد و آمریکایی ها ایران را مقصر آن می خوانند! همه این ها به نظر صرفا در راستای همان عملیات روانی آمریکایی ها دسته بندی می شود؛ به همین خاطر است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این رخداد کار همان آمریکاست تا فشار را بر ایران بیشتر کند.