کد خبر: 174043
یادداشت اتاق خبر 24:

راهبرد آمریکا علیه ایران با اهرم فشار مذاکره

آمریکایی ها در پی انجام مذاکره با ایران برای رسیدن به یک تفاهم و شاید هم توافق نیستند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حقوقی که در قوانین بین الملل نوشته شده و با قلم رژیم های غربی برای جمهوری اسلامی ایران تعیین کرده، این اجازه را به اروپا و آمریکا نمی دهد که بخواهند خودسرانه درباره ایران تصمیم گیری کنند.

قوانین بین الملل تنها در مواقعی که به سود غرب باشد مشروعیت دارد و در صورتی که همین قوانین خود نوشته به زیان آنها باشد غیر قابل اجرا میشود.

اگر این قوانین در برخی مواقع حق کشوری همچون ایران را ادا کند، نباید اجرا شود حتی اگر پای چنین قوانین و توافقی را غربی ها امضا کرده باشند.

اکنون نیز با وجود ادعای آمریکا برای مذاکره بر سر موضوعاتی همچون برجام و رسیدن به یک توافق تازه از دید دولت ترامپ، ایالات متحده در پی مذاکره نیست، آیا مذاکراتی که ترامپ با رهبر کره شمالی انجام داد به نتیجه رسید؟

اروپا نیز به خاطر برخی محدودیت های ساختاری که در خود دارد توانایی حفظ برجام را ندارد هر چند شاید در ظاهر خود را پایبند به توافق هسته ای نشان بدهد.

 آمریکا تمایل ندارد که اروپا در صحنه بین المللی نقش آفرینی مثبت داشته باشد، برای همین است که سعی دارد تا اروپا را از ماجرای برجام دور کند و اجازه ندهد که اتحادیه اروپایی برجام را حفظ کند و تعهدات هسته ای را در قبال ایران اجرا نماید.

قطعاً اگر اروپا بتواند و بخواهد برجام را حفظ کند و تعهدات خود را نیز اجرا کند، وجهه مثبتی در دنیا به دست خواهد آورد که خوشایند آمریکا نیست.

هدف از سفر «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به تهران نیز تنها یک تلاش دیپلماتیک بود چرا که اروپا نمی خواهد نقش کمرنگی در ماجرای برجام داشته باشد.

سفر وزیر خارجه آلمان به نمایندگی از اتحادیه اروپا به تهران دو روز پیش از سفر آبه شینزو نخست وزیر ژاپن به ایران انجام شد.

اروپا ابزارها لازم را برای اجرای توافق هسته ای با ایران در اختیار دارد اما به خاطر تشتتی که در اتحادیه ایجاد شده و باعث آن نیز برنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و ترغیب آمریکا است نمی تواند تصمیم گیری کند.

اتحادیه اروپا در تصمیم گیری ها از انسجام لازم برخوردار نیست.

هر اندازه که اروپا خود را مشتاق مذاکره و پابرجا ماندن برجام نشان می دهد، آمریکا وحشیانه تر نسبت به توافق هسته ای رفتار می کند. حتی اگر پایبندی اروپا به برجام ظاهری باشد!

دولت ترامپ با وجودی که تبلیغات گسترده ای نسبت به مذاکره با ایران انجام می دهد، اما در پی مذاکره نیست، در پی جنگ هم نیست، راهبردی که آمریکا در قبال ایران پیاده کرده راهبرد فشار حداکثری برای مهار جمهوری اسلامی ایران است، آمریکایی ها نمی خواهند پرونده هایی که علیه جمهوری السامی ایران گشوده اند بسته شود در کنار این تاکتیک، حل شدن پرونده های ساخته شده علیه ایران نیز در دستور کار نیست.

آمریکا می خواهد با باز نگه داشتن پرونده ها با طرح موضوع مذاکره برای حل آنها، ایران را تحت فشار قرار دهد، به واقع ایالات متحده مذاکره را ابزار فشار به ایران قرار داده است.

برای اثبات این که آمریکا نمی خواهد پرونده ها علیه ایران بسته شود و همچنین نمیخواهد حل شود، شروط 12 گانه کاخ سفید ثابت میکند که حتی ضعیف ترین کشور هم تن به شروطی که آمریکا برای ایران تعیین کرده نمیدهد.

شروطی که آمریکا برای ایران تعیین کرده غیر قابل اجرا است و اگر قرار بر اجرای آنها از سوی ایران باشد دیگر مذاکره و توافق بر سر موضوعات مطرح از سوی آمریکا موضوعیت ندارد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.