کد خبر: 173881
یادداشت اتاق خبر 24:

اروپا طاووس می خواهد باید جور هندوستان بکشد

اروپا با چه زبانی بگوید که خواهان پابرجا ماندن برجام است اما تنها متعهد آن باید ایران باشد!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که روز گذشته به ایران آمد و با وزیر خارجه و سپس با رئیس جمهور کشورمان دیدار و گفت وگو کرد، قطعاً بدون تحفه ای به تهران آمده بود.

وزیر خارجه آلمان در نشست خبری که با وزیر خارجه ایران داشت صراحتاً گفت که از ما توقع نداشته باشید و ما نمی توانیم معجزه کنیم.

چنین سخنی نشان می دهد اروپایی ها قرار نیست تعهدات خود را در قبال برجام انجام دهند. هم آمریکا و هم اروپا خواهان آن هستند که جمهوری اسلامی ایران همچنان به توافق هسته ای پایبند باشد و آن را اجرا کند.

آمد و رفت مقامات اروپایی و مذاکرات و گفت وگوهایی که میان ایران و اروپا جریان دارد برای احقاق حقوق ایران نیست بلکه برای هشدار به ایران است که باید در برجام باقی بماند.

قطعاً از کشوری همچون آلمان که یک مستعمره آمریکا در اروپا محسوب می شود و دو جنگ جهانی را در دنیا بپا کرده، نباید هم توقع داشت که بتواند یا بخواهد متعهد به توافقی باشد که پای آن را امضا کرده است.

و البته که باز هم از این کشور انتظار و توقعی نمی رود زمانی که حتی حق آن را ندارد تا به هواپیمای میهمان خود که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران بود سوخت بدهد تا بتواند از فرودگاه برخیزد!

کشورهایی همچون آلمان و فرانسه نوچه ها و ملیجک های آمریکا هستند و حق تصمیم گیری ندارند.

سرسپردگی اروپا به رژیم آمریکا بیشتر به خاطر همسو و هم عقیده بودن با سیاست هایی است که ایالات متحده دنبال می کند.

اهداف اروپا و آمریکا و برنامه هایی که برای جهان و کشورهای انقلابی همچون جمهوری اسلامی ایران دارند یکی است و تنها شاید در اجرای روش ها کمی تفاوت داشته باشد.

وزیر خارجه آلمان در مذاکرات خود موضوعاتی همچون موشکی و منطقه ای را مطرح کرده و خواهان آن شده تا جمهوری اسلامی ایران به پیشرفت های موشکی خود پایان دهد و آنها را برچیند، نسبت به نفوذ و تأثیر ایران در منطقه ابراز نگرانی کرده در حالی که آلمان از کشورهایی است که به رژیم هایی همچون سعودی، امارات، بحرین و رژیم اسرائیل سلاح می فروشد و این سلاح ها برای کشتار مردم بی گناه فلسطین و یمن به کار گرفته می شود.

هیچگاه نمیتوان فراموش کرد که آلمان به صدام سلاج شیمیایی فروخت تا در جنگ علیه ایران استفاده کند و به خاطر همین هزاران نفر از مردم ایران با بمب های شیمیایی اهدایی آلمان به عراق جان باختند و یا مسدوم شدند.

حضور وزیر خارجه ای که با آمدن خود تنها به فکر امتیاز گرفتن بیشتر از ایران و اجرا نکردن تعهدات خود است، چه بهره ای برای ایران خواهد داشت، در حالی که ما همچنان در حال هزینه کردن برای توافقی هستیم که از همان ابتدا مرده به دنیا آمده بود.

مسئولین و دولتمردان به اروپایی ها 60 روز فرصت دادند تا تعهدات خود را در قبال توافق هسته ای با ایران انجام دهد، هشدار هم داده اند که در پایان این مهلت 60 روزه، برخی دیگر از تعهدات برجامی ایران لغو می شود، اما اروپا نسبت به این هشدار بی توجه بود.

هجدهم اردیبهشت بود که ایران به اروپا 60 روز مهلت داد تا بدعهدی های خود را جبران کند، یک ماه و چند روز از این اولتیماتوم گذشته و اروپایی ها همزمان با صدور هشدار و مهلت 60 روزه، آن را رد کردند.

موضوع اصلی میان ایران و اروپا اکنون حقوق جمهوری اسلامی است و تنها باید بر سر این موضوع، اروپایی ها تعهدات خود را اجرا کنند.

جمهوری اسلامی ایران از اروپا توقع معجزه ندارد چرا که می داند اگر اروپا اراده داشته باشد می تواند به آسانی تعهدات خود را در قبال برجام انجام دهد، بدون آن که هزینه ای برای اتحادیه اروپا ایجاد شود.

البته اروپا باید بداند که اگر توافق هسته ای را بدون آمریکا با ایران ادامه دهد، جایگاه سیاسی خود را در جهان ارتقاء داده است اما وابستگی شدید سیاسی اروپا به آمریکا و نفوذی که ایالات متحده در اتحادیه دارد باعث شده تا اتحادیه اروپا نتواند مستقل تصمیم گیری کند.

در ماجرای برگزیت در انگلیس همگان دیدند که ترامپ چگونه در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نقش داشت و فشار آورد تا این اتفاق هر چه زودتر بیفتد و حتی کار به استعفای ترزا می نخست وزیر انگلیس کشید.

در هر صورت اگر اروپا طاووس می خواهد باید جور هندوستان را نیز بکشد، اگر اروپایی ها همچنان خواهان ماندگاری سایه سلطه آمریکا بر سر خود هستند، برجامی باقی نخواهد ماند اما اگر خود را از رژیم آمریکا جدا کرده و بر اساس عقل و منطق تصمیم گیری کنند شاید بتوان به آینده توافق هسته ای نیز امید اندکی داشت.

این اتفاق باید هر چه زودتر بیفتد و اروپا تکلیف خود را با آمریکا روشن کند، ایران بیشتر از این نمی تواند صبر کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.