کد خبر: 173680
وزیر خارجه فرانسه:

معامله قرن ترامپ آرامش را به ارمغان نمی‌آورد

وزیر خارجه فرانسه در دیدار با همتای مراکشی خود ضمن انتقاد از اقدامات ضد فلسطینی رئیس جمهور آمریکا، طرح به اصطلاح صلح وی را ناکارآمد خواند.
اتاق خبر 24
به گزارش اسپوتنیک، «ژان ایو لودریان» دیپلمات ارشد فرانسه ضمن اشاره به اقدامات پیشین «دونالد ترامپ» در موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی شامل انتقال سفارت آمریکا به قدس و شناسایی این شهر به عنوان مرکز این رژیم، اعلام کرد تنها رئیس جمهور آمریکا است که به کارآمدی این طرح برای پایان منازعات باور دارد.
لودریان در دیدار با «ناصر بوریطه» همتای مراکشی خود ضمن انتقاد از طرح به اصطلاح صلح خاورمیانه ترامپ که پس از ۲ سال همچنان منتشر نشده است، گفت: "این رویکرد نمی‌تواند آرامش را به ارمغان بیاورد. "
وی اظهار داشت: "رویکرد ترامپ به مسئله فلسطین- اسرائیل نشان می‌دهد که طرح صلح او هر طور که باشد هیچیک از طرفین را خوشحال نخواهد کرد. "
لودریان در ادامه با اشاره به تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس اعلام کرد فرانسه و نیز بقیه اتحادیه اروپا با این حرکت مخالف هستند. این اقدام در مجمع عمومی سازمان ملل و نیز توسط ۱۵ عضو از ۱۶ عضو شورای امنیت این سازمان محکوم شد.
به گزارش روزنامه تایمز، چند هفته پیش از سفر لودریان به مراکش «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ و از طراحان اصلی معامله قرن برای جلب حمایت این پادشاهی از طرح صلح به این کشور سفر کرده بود.
«رباط» اعلام کرد تا انتشار علنی معامله قرن، این طرح را تایید یا رد نخواهد کرد؛ چراکه محتویات آن نامعلوم است.
ترامپ در کمپین انتخاباتی خود وعده داده است تا معامله قرن را برای پایان دادن به منازعات چندین دهه‌ای فلسطین و رژیم صهیونیستی اجرایی کند. از این رو انتظار می‌رود بخش‌هایی از این طرح در کنفرانس بین المللی اقتصادی بحرین در ۲۵ و ۲۶ ماه ژوئن (۴ و ۵ تیر) منتشر شود.
 
منبع: میزان