کد خبر: 173677
یادداشت اتاق خبر 24:

موضوع مذاکره محترمانه با آمریکا چیست؟

آمریکایی ها هم به نعل میزنند هم به میخ، گاهی با شروط غیر قابل پذیرش درخواست مذاکره می دهند گاهی شروط خود را کنار می گذارند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران و زیر پا گذاشتن همه تعهداتی که در این پیمان داده بود، یکسال است که درخواست مذاکره و توافق با ایران را مطرح می کند.
در طول یکسال گذشته آمریکایی ها تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را بازگرداندن و اروپا نیز تنها تماشاگر رفتارهای ضد برجامی آمریکا بوده است. هر چند اتحادیه اروپا خود ناقض توافق هسته ای است.

آمریکا همچنان در انتظار نمایان شدن تأثیر تحریم های اقتصادی بر ایران است، چرا که اعتقاد دارد با تأثیر تحریم ها ایران وادار به مذاکره و تن دادن به خواسته های ایالات متحده خواهد شد.

آمریکا قصد دارد به هر قیمتی شده ایران را وادار به مذاکره با خود کند و ایران نیز چنین قصدی ندارد و مذاکره با آمریکا را سم می داند و با دولت ترامپ را سم مضاعف.

هر چه آمریکایی ها تلاش می کنند تا ایران راغب به مذاکره شود، اما تیر آنها به سنگ می خورد، دست آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران رو شده و باز است.

میانجی تراشی نیز تاکنون نتوانسته راه به جایی ببرد و تلاش های میانجیگران نیز شاید اندکی باعث شده باشد تا تنش ها فروکش کند اما به نظر نمی رسد بتواند ایران را راضی به مذاکره با آمریکا کند.

رژیمی همچون آمریکا با پیشینه قلدری و زور گویی که با همین سیاست سال ها توانسته بود یکه تاز در دنیا باشد اکنون سعی دارد با کشور انقلابی جمهوری اسلامی ایران به مذاکره بنشیند  برای رسیدن به این هدف از ترفندهای زیادی بهره برده است.

رفتن ایران پای میز مذاکره با آمریکا برای رژیم ایالات متحده اهمیت زیادی دارد. اگر این اتفاق بیفتد و ایران بار دیگر با آمریکا به مذاکره بنشیند، فارغ نتیجه مذاکرات، چنین اتفاقی یک پیروزی برای ایالات متحده خواهد بود.

آیا کشوری همچون آمریکا با کشور ضعیف مذاکره می کند و بارها درخواست مذاکره می دهد؟ یا این که با کشوری با اقتدار و توانمندی های بالا هدف مذاکره قرار می گیرد؟

جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار سیاسی و نظامی است، اندک ضعفهایی در زمینه اقتصادی در کشور وجود دارد که آمریکا نیز با پی بردن به این ضعف ها فشار تحریم های اقتصادی علیه ایران را بازگردانده تا به خواسته های خود برسد.

آمریکا همه توان و انرژی خود را تاکنون برای وادار کردن ایران به مذاکره به کار برده است، این همه تهدیدات و فشارهای سیاسی و اقتصادی است که رژیمی چون آمریکا میتواند علیه جمهوری اسلامی ایران به کار گیرد.

اگر تصور شود که آمریکایی ها تنها بخشی از توان خود را به کار برده اند تا ایران را وادر به مذاکره و تمکین کنند، اشتباه است. ایالات متحده چیزی بیشتر از این در آستین خود ندارد.

مقاومت جمهوری اسلامی ایران در این مرحله به زودی به شکست تحریم های اقتصادی آمریکا خواهد انجامید، آمریکا بیش از این توان ایجاد محدودیت برای جمهوری اسلامی ایران را ندارد و وادار خواهد شد گام به گام عقب نشینی خود را از کارزار اقتصادی با ایران آغاز کند.

بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه می دانند که تهدیدات آمریکا در تحریم کشورهایی که با ایران همکاری اقتصادی داشته باشند نمی تواند عملیاتی شود، ایالات متحده توان آن را ندارد که بتواند همه کشورهای دنیا را به این بهانه که چرا با ایران معامله و مراوده اقتصادی داشته اند تحریم کند.

تحریم کشورهایی همچون چین، روسیه، هند، عراق، ترکیه، ژاپن، کره و بسیاری کشورهای دیگر که با ایران روابط اقتصادی دارند پیش از آن که به اقتصاد ایران و آن کشورها لطمه وارد کند، بر اقتصادی آمریکا تأثیر مستقیم خواهد گذاشت.

آمریکا متوجه شده که تحریم ها نتوانسته کارکرد خود را علیه جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، به همین خاطر است که تلاش گسترده ای را آغاز کرده تا ایران تن به مذاکره بدهد. مذاکره یعنی معامله همانگونه که در هسته ای چنین اتفاقی افتاد و آمریکا نیز به آسانی از آن بیرون رفت و ایران پایبند به تعهدات است.

طرح موضوع مذاکره محترمانه که در داخل به گوش می رسد، در راستای همان خواسته آمریکا است، آمریکایی ها تا پیش از این از تهدید نظامی، حمله و جنگ سخن می گفتند، پس از آن که تهدیدات آنها از سوی ایران با بی محلی روبرو شد، طرح مذاکره با با جدیدت بیشتر پی گرفتند و حتی شروط خود را نیز کنار گذاشتند و اگر اینگونه پیش برود، باید در انتظار پیشنهاد آمریکا بر اساس یک مذاکره محترمانه هم باشیم!

مذاکرات هسته ای نیز بر اساس همان مذاکرات محترمانه انجام شد اما نتیجه آن برچیدن فناوری صلح آمیز هسته ای و ایجاد تعهدات بین المللی هسته ای خارج از قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

آنهایی که در داخل در پی مذاکره محترمانه با آمریکا هستند، چه هدفی را دنبال می کنند در حالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی مذاکره با آمریکا سم دانسته اند و مذاکره با دولت کنونی را سم مضاعف؟

 در ماجرای هسته ای این اختیار به دولت داده شد تا با آمریکا مذاکره کند و نتیجه آن برای همه مردم ایران ملموس است، اگر قرار بر مذاکره دوباره با آمریکا باشد، در این مذاکرات قرار است بر سر چخ موضوعات و مسائلی مذاکره شود؟

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.