کد خبر: 172983

چرا هواشناسی طوفان دیشب را پیش بینی نکرد؟

در حالی شب گذشته (شنبه ۴ خرداد ۹۸) یک طوفان با سرعت حدود ۸۰ کیلومتر تهران را در نوردید که سازمان هواشناسی در اطلاعیه‌های خود هیچ اشاره‌ای به وقوع این طوفان نکرده بود.
اتاق خبر 24

دیروز ۴ فروردین ماه ۹۸ طوفانی با سرعت حدود ۸۰ کیلومتر در ساعت تهران را در نوردید. مسئله قابل تامل در این طوفان عدم اطلاع‌رسانی سازمان هواشناسی و هشدارهای احتمالی نسبت به وقوع این پدیده طبیعی بوده است.

این سازمان روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛

«طی روزهای شنبه و یکشنبه، به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رگبار موقتی باران همراه با رعدو برق و وزش باد به شرح زیر پیش بینی می شود:

شنبه ۹۸/۰۳/۰۴: جنوب اصفهان، شمال فارس، شرق کهگیلویه وبویراحمد، جنوب کرمان و شرق خراسان شمالی.

چرا هواشناسی طوفان دیشب را پیش بینی نکرد؟1

یکشنبه ۹۸/۰۳/۰۵: شمال آذربایجان شرقی، قزوین، شمال شرق تهران، ارتفاعات سمنان، غرب کردستان، شرق لرستان، ارتفاعات شمال خوزستان، شمال فارس، جنوب اصفهان، شرق کهگیلویه وبویراحمد، جنوب کرمان و شمال هرمزگان. شایان ذکر است روزهای شنبه و یکشنبه برای سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق کشور افزایش نسبی دما در حدود ۵ تا ۷ درجه پیش بینی می شود.»

همانگونه که مشخص است نامی از تهران در پیش بینی روز جمعه دیده نمی شود. در اطلاعیه دیروز شنبه نیز هیچ نامی از تهران نیامده است. در اطلاعیه شماره ۳۵ سازمان هواشناسی کشور آمده است؛

«پیرو اطلاعیه شماره ۳۴ جمعه مورخ ۹۸/۰۳/۰۳، طی روزهای شنبه و یکشنبه، به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رگبار موقتی باران همراه با رعد وبرق و وزش باد به شرح زیر پیش بینی می‌شود:
شنبه ۹۸/۰۳/۰۴: برخی نقاط استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل، شمال آذربایجان غربی، جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، شرق کهگیلویه وبویراحمد وجنوب کرمان.

چرا هواشناسی طوفان دیشب را پیش بینی نکرد؟2

یکشنبه ۹۸/۰۳/۰۵: شمال آذربایجان شرقی و غربی، ارتفاعات البرزمرکزی در استانهای قزوین، سمنان و شمال شر ق تهران، غرب کردستان، شمال غرب فارس، جنوب اصفهان، شرق کهگیلویه وبویراحمد، جنوب کرمان و شمال هرمزگان.

شایان ذکر است روزهای شنبه و یکشنبه برای سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق کشور افزایش نسبی دما در حدود ۵ تا ۷ درجه پیش بینی می شود. درضمن احتمال جاری شدن رواناب درکوهپایه ها دور از انتظار نمی باشد.»

سازمان مدیریت بحران کشور نیز درباره طوفان دیروز تهران واکنش جالبی نشان داده که نشان از آن دارد سازمان هواشناسی اساساً پیش‌بینی وقوع آنرا نکرده است.

منصور درجاتی سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری تهران با اشاره به اینکه امروز یکشنبه طوفان شدیدتری نسبت به دیروز در تهران به وقوع می‌پیوندد، گفته است: طوفان دیروز که در تهران شاهد آن بودیم به صورت یک مرتبه ایجاد شده و در سامانه تصاویر ماهواره‌ای این طوفان دیده نشده بود.

وی افزود: سرعت طوفان دیروز بالای ۶۰ کیلومتر بود، امروز نیز وقوع چنین طوفانی را شاهد خواهیم بود، اما شدت بارش‌ها در شمال و شمال شرق تهران بیشتر می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.