کد خبر: 172926

رویکرد سیاست خارجی ترامپ پاسخ ضد آمریکایی در پی دارد

به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا علاقه‌ای به سیاست خارجی ندارد و رویکرد وی در قبال سیاست خارجی با پاسخ‌های ضد آمریکایی همراه خواهد بود.

  به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ علاقه‌ای به سیاست خارجی ندارد؛ زمانی که فکر می‌کرد می‌تواند برنده جایزه صلح نوبل شود خطر جنگ قریب‌الوقوع با کره شمالی را از میان ببرد هیجان زده شده بود، اما وقتی مشخص شد این توافق به آسانی به دست نمی‌آید ترامپ علاقه خود را از دست داد و بعد از آن به ندرت در این باره سخنی به میان می‌آورد.

ورای کره شمالی، سیاست خارجی او تا حد بسیار زیادی نوعی قرارداد خرده‌فروشی (یک سبک آشنا برای یک توسعه دهنده املاک) است. سیاست خارجی او در قبال غرب آسیا از سوی عربستان و اسرائیل تهیه می‌شود و دولت آمریکا صرفا از آنجه که این دو می‌خواهند پشتیبانی می‌کند.
سیاست دولت آمریکا در قبال برخی کشور‌های آمریکای جنوبی مانند کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه نیز به مشاورانی مانند «جان بولتون» و «مارکو روبیو» اعطا شده است و بقیه آمریکای لاتین نیز تنها از دوربین «مهاجران» دیده می‌شود.

یکی از جنبه‌های مهم سیاست خارجی ترامپ برانگیختن یک واکنش ملی گسترده در خارج از آمریکا است. برای مثال چین را در نظر بگیرید که با آمریکا وارد تنش شده و آنچه را که به عنوان درخواست‌های خصمانه آمریکا عنوان کرده را محکوم می‌کند. اخیرا چین گفته که اگر آمریکا خواهان یک جنگ تجاری است ما نیز تا پشتیبان این جنگ خواهیم ایستاد.

شیوه‌ای که ترامپ تقریبا در برابر هر کشوری اتخاذ می‌کند یک پاسخ ملی‌گرایانه ضد آمریکایی را در آن کشور برمی‌انگیزد.

آنچه که سیاست خارجی آمریکا در طول ۳۰ سال در قبال مکزیک به دست آورده بود این بود که این کشور را از موضع ضد آمریکایی خود دور کند اما بر اساس نظرسنجی مؤسسه «پیو» سال گذشته  رقم اعتماد به رئیس جمهور آمریکا به ۳۲ درصد کاهش یافته است.

این الگو تقریبا در همه جا تکرار می‌شود؛ اعتماد به رئیس جمهور آمریکا در کانادا از ۷۶ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۲۵ درصد در سال ۲۰۱۸ یعنی یک سوم کاهش یافته است.

این رقم درباره فرانسه نیز به همین گونه است و اعتماد مردم این کشور به رئیس جمهور آمریکا از ۸۳ درصد در سال ۲۰۱۵ به یک عدد تک رقمی در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

مؤسسه نظرسنجی پیو این تحقیقات را در ۲۵ کشور دنیا درباره اعتماد به رئیس جمهور آمریکا انجام داده که در ۲۳ مورد اعتماد به رئیس جمهور آمریکا در این کشورها به شدت کاهش یافته است.

رویکرد سیاست خارجی ترامپ پاسخ ضد آمریکایی در پی دارد/ملی‌گرایی گسترده ضد آمریکایی پاسخ مستقیم و معقول به راهبرد ترامپ

کشور‌های جهان حتی آن‌هایی که ایدئولوژی ترامپ را پذیرفته بودند در حال اتخاذ موضع متقابل و نیز ضد آمریکایی شدن هستند.

همانگونه که در کشور‌هایی مانند چین و بسیاری دیگر از کشور‌ها اتفاق افتاده، همچنان که سبک ترامپ خصمانه و غیر دیپلماتیک است ساده‌ترین پاسخ برای آن ملی‌گرایی است؛ یک ملی‌گرایی ضد آمریکایی که خشم عمومی علیه آمریکا را در پی دارد.

این جهانی است با بی‌ثباتی بیشتر، همکاری ضعیف‌تر و فرصت‌های کمتر برای آمریکا و این یک نتیجه معقول و مستقیم برای فلسفه «نخست آمریکا»‌ی ترامپ است.

 

 

 

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.