کد خبر: 172769
یادداشت اتاق خبر 24:

باز هم بحث اختیارات رئیس جمهور

رئیس جمهور چه اختیاراتی ندارد که اصرار دارد باید به او اختیارات ویژه داده شود؟!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هر فردی که در انتخابات ریاست جمهوری نامزد میشود، از چارچوب اختیارات ریاست جمهوری آگاهی دارد، میداند که اگر انتخاب شد، چه اختیاراتی را بر عهده دارد و قطعاً هم باید بر اساس همان اختیارات قانونی برنامه ریزی کند، تبلیغات انتخاباتی را اجرا کند و از همه مهمتر بر اساس همان اختیارات به مردم وعده بدهد.

قطعاً روسای جمهوری در هر دوره و زمانی از ظرفیت هایی که در اختیار دارند به طور کامل بهره نمی برند و یا با تصمیمات اشتباه فرصت سوزی می کنند، به همین خاطر است که تصور می کنند اختیارات آنها کم است و باید افزایش یابد.

از سوی دیگر تلاش می کنند تا شرایط را نابسامان تر جلوه دهند تا شاید از این طریق بتوانند به اختیارات خود بیفزایند و آن را تبدیل به یک مطالبه عمومی کنند.

مقایسه دوران جنگ با شرایط کنونی مقایسه منصفانه و عادلانه ای نیست، چرا که در آن زمان شرایط جنگی بود، نه فقط در زمینه نظامی بلکه در دیگر زمینه ها نیز تحریم اقتصادی بودیم، این که گفته می شود ایران تنها در زمینه نظامی تحریم بود، درست نیست، آنهایی که آن زمان را به یاد دارند می دانند که شرایط اقتصادی چگونه بود، سهمیه بندی کالاها و ارزاق برای مردم به خاطر کمبود آن بود، علاوه بر آن به خاطر شرایط جنگی فروش نفت نیز از خلیج فارس بسیار دشوار و خطرناک بود، بارها نفتکش های ایران در خلیج فارس هدف قرار گرفت و ایران نیز نفتکش های خارجی به ویژه عراقی را هدف قرار می داد.

هزینه جنگ بسیار سنگین بود هر چند همه جبهه ها از کمبودهای بسیاری رنج میبردند اما رزمندگان با همه آن کاستی ها می ساختند و دم بر نمی آوردند.
در جبهه ها، هم سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی کم بود، هم از نظر تدارکات غذایی در مضیقه بودند.

ایران در آن زمان به پیشرفت هایی که اکنون به آن رسیده، دست نیافته بود، چگونه میتوان شرایط کنونی را همسان با شرایط دوران دفاع مقدس دانست؟

چنین مقایسه ای برای آقای روحانی رئیس جمهور محترم دلیلی شده تا شرایط کنونی را ویژه بداند و به خاطر آن نیز درخواست اختیارات بیشتر کند.
رئیس جمهور 30 اردیبهشت ماه در دیدار جمعی از علما و شخصیت‌های حوزوی درباره این موضوع چنین گفته بود؛

«در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. همانگونه که در جنگ ۸ ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.»

شرایط جنگی برای حکومت و دولتی که در آن زمان مستقر بود، چند وجه داشت که مهمترین آن اداره جبهه های جنگ و اداره کشور و رفع نیازهای جامعه بود.

اگر هم جنگی در کار نبود به خاطر سال های نخست پیروزی انقلاب و البته تحریم های اقتصادی و فشارهای سیاسی که آمریکا به ایران وارد می کرد، یقیناً شرایط آن زمان با شرایط کنونی دشوارتر و حساس تر بود.

اکنون شورای عالی اقتصادی با محوریت سران سه قوه ایجاد شده تا بتواند برای مدیریت اوضاع اقتصادی کشور تصمیم گیری کند.

آیا اکنون که آمریکا جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته که هر چند موضوع تازه ای نیست و 40 سال است ادامه دارد، دولت یک اتاق جنگ در کابینه تشکیل داده تا بتواند از زیان های این جنگ اقتصادی بکاهد؟

اکنون که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم آیا دستگاه های زیر مجموعه دولت به خوبی کار میکنند و لنگ نمیزنند؟

دولت، هم قدرت دارد و هم اختیارات لازم اما متأسفانه نگاهی که در بدنه دولت وجود دارد، همچنان به سوی گره گشایی از راه مذاکره و توافق با آمریکا است. همانگونه که بر سر توافق هسته ای چنین دیدگاهی داشت اما هیچ دستاوردی نداشت.

آقای رئیس جمهور باید روشن و دقیق بگوید که چه اختیاراتی نیاز دارد تا بتواند اوضاع را بهبود بخشد؟

آقای روحانی در لفافه سخن می گوید و از شرح خواسته خود نیز اجتناب می کند، شاید می خواهد افکار سنجی کند تا ببیند آیا این مطالبه بزرگی که مطرح کرده با موافقت روبرو می شود یا نه؟

اما برای آن که شفافیت را اجرا کرده باشد؛ باید در باره اختیاراتی که مطالبه می کند، سخن بگوید و آنها را بر زبان بیاورد.

زمانی که آقای رئیس جمهوری از اختیاراتی که به گفته خود نیاز دارد سخنی نمی گوید، این نظریه قوی تر می شود که می خواهد نشان دهد مشکلات کنونی به قوه مجریه ارتباطی ندارد چرا که اختیارات دولت کم است پس به عوامل خارجی مربوط میشود.

شورای عالی اقتصادی که با حضور سران سه قوه تشکیل می شود و اختیارات زیادی در زمینه مسائل اقتصادی دارد، آن شورایی نیست که آقای روحانی مطالبه می کند چرا که اعتقاد دارد در زمان جنگ حتی مجلس و قوه قضاییه نیز نمی توانستند به تصمیمات شورای عالی پشتیبانی جنگ اشکالی وارد کنند.

قاعدتاً دولت اختیاراتی را می خواهد تا بتواند از صندوق ذخیره ارزی برداشت کند آن هم هر اندازه که بخواهد، یا برخی کالاها و خدمات را افزایش قیمت بدهد مانند بنزین و دیگر حامل های انرژی، که می بینیم با ورود مجلس به موضوع افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین دولت فعلاً از تصمیم خود منصرف شد.

اما باید دولت بپذیرد که عامل اصلی وضعیت آشفته کنونی اقتصاد کشور بیشتر به خاطر ناکارآمدی در مدیریت اقتصادی در دولت است نه تحریم هایی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است.

دولت همچنان اصرار بر پیوستن ایران به اف ای تی اف و کنوانسیون های آن دارد چرا که اعتقاد دارد این کنوانسیون ها راه مبادلات بانکی را باز می کند، اگر دولت اختیارات ویژه دریافت کند نخستین کاری که خواهد کرد تصویب اف ای تی اف خواهد بود که البته پیوستن به این قانون، راه های باقی مانده دور زدن تحریم ها را نیز می بندد همانگونه که برجام راه دور زدن تحریم های اقتصادی را برای دشمن آشکار کرد.

بدون باور به این که مشکلات از ناکارآمدی و ضعف دولت است، دوسال دیگر باقی مانده از دولت تدبیر و امید نیز به همین روال خواهد گذشت البته اگر اوضاع اقتصادی وخیم تر نشود.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.