کد خبر: 172758
یادداشت اتاق خبر 24:

تطابق روایت رسول اکرم با این روزهای دنیا

یکی از سخنرانی های آقای رحیم پور ازغدی را چندی پیش شنیدم، در آن روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) را نقل می کرد که بسیار تکان دهنده بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روایت به گونه ای است که پس از بیش از 1400 سال، مصداق کاملی از شرایط امروز و حال حاضر دنیا و همه جوامع است. به گونه ای که اگر این روایت را در کنار شرایط موجود دنیا بگذاریم مو نمی زند.

روایت به نقل از حضرت رسول اکرم (ص) طولانی و مفصل است و نکته مهم آن در این است که توصیف ایشان بیشتر بر روی جوامع اسلامی اشاره و تأکید دارد.

بخشی از سخنان حضرت محمد مصطفی (ص) را بخوانید.

«اى ابن مسعود! پس از من گروه هايى مى آيند كه غذاهاى نِكو و رنگارنگ مى خورند و بر مرکب سوار مى شوند و خود را چنان زينت مى كنند كه زنى براى همسرش زينت مى كند و همچون زنان زيور آرايى مى نمايند و همانند شاهان ستمگر جامه مى پوشند؛ آنان منافقانِ اين امّت در آخر الزمان هستند كه شراب مى نوشند و با قاب، قمار مى كنند و شهوت مى رانند و نمازهاى جماعت را وا مى نهند و خواب ابتداى شب را وا مى گذارند و در صبحگاهان بسيار مى خوابند. خداى تعالى مى فرمايد: «آن گاه ، كسانى جانشين اينان گشتند كه نماز را وا نهادند و پيرو شهوت ها شدند. آنان به زودى در غَى (وادى اى در جهنم) فرو خواهند افتاد.»

چند روز پیش خبر آن تصادف یک خودروی گران قیمت را با یک خودروی پراید شنیدید و خواندید و پس از آن نیز فیلم هایی از حاشیه این تصادف در فضای مجازی منتشر شد و افکار عمومی تماشا کرد.

قطعاً چنین اتفاقاتی باید باعث تلنگر و هشداری باشد به جامعه و مسئولین تا از گسترش چنین فرهنگ هایی جلوگیری کنند و اجازه ندهند این قشر جامعه نشر یابد و فخر فروشی کند و دیگران را به هیچ بپندارد.
تصادف مرگبار در یکی از خیابان های شهر اصفهان و با برخورد یک پورشه بسیار گران قیمت با یک پراید که با وجود گرانی افسار گسیخته قیمت خودرو خود را با زحمت به قیمت 45 تا 50 میلیون تومان رسانده، شکل گرفت.

راننده جوان 20 ساله پراید جان باخت و راننده خودرو پورشه جان سالم به در برد.

مالک، صاحب یا راننده خودرو نگران خسارتی است که به پورشه گران قیمت و نازنین او وارد شده و به خاطر مرگ یک انسان هیچ نگرانی و یا همدردی در او دیده نمیشود و این ادعا در سخنان او وجود دارد.

آنجا که مالک خودرو که یک زن است، می گوید کشتیم که کشتیم دیه شو میدیم!!! بی وجدانی چنین فرد و افرادی در ذات وجودی آنها موج را نشان می دهد و دقیقاً در قالب آن افرادی قرار میگیرند که حضرت رسول (ص)در روایتی به ابن مسعود فرموده اند.

چنین رفتارهایی از افراد بی وجدان که عاری از انسانیت نیز هستند، به خاطر آن است که اجازه داده میشود در خیابان های هر شهری که ساکن هستند، جولان بدهند و قانون نیز با چنین افراد و رفتارهای آنها برخورد قاطع نکند.

همان دور دوری است که رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به آن هشدار داده و در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی با ایشان جولان دادن برخی جوانهای سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهای گران قیمت در خیابانها را یکی دیگر از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه برشمردند و تأکید کردند: نیروی انتظامی باید برای ابعاد مختلف ناامنی برنامه داشته باشد و با آنها مقابله کند.»

شاید تلقی شود که شکل گیری فضایی مانند رفتار مالک و راننده خودرو پورشه اجتناب ناپذیر باشد اما آیا باید اجازه داد که گسترش یابد؟

قطعاً با چنین پدیده هایی باید برخوردهای قانونی صورت گیرد تا از ترویج یک رفتار ناپسند و غیر اخلاقی که چه بسا در کشورهای سرمایه داری غربی هم اجازه چنین کارهایی داده نمی شود، جلوگیری شود.

و اگر این خوی اشرافیگری که مصداق همان روایت حضرت رسول (ص) در میان برخی مسئولین نیز سرایت کرده باشد که کرده، از دیگران نمیتوان توقع و انتظار داشت که به سبک زندگی ساده و سالم باز گردند.

به همین خاطر است که حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار 6 روز پیش کارگزاران نظام با ایشان چنین فرمودند؛
«از جمله‌ی جاهایی که تقوا باید خودش را نشان بدهد اینجا است؛ یکی مسئله‌ی رعایت بیت‌المال است، یکی مسئله‌ی خویشتن‌داری در برابر طغیان نفْس است؛ مال‌اندوزی، مشکلات اخلاقی، میل به زندگی تجمّلاتی و اشرافیّت؛ اینها چیزهایی است که ما مسئولین جمهوری اسلامی باید خیلی مراقب باشیم. وَ سَکَنتُم فی مَساکِنِ الَّذینَ ظَلَموِّا؛ خب، اینکه ما در همان ساختمانی که آن طاغوت حکمرانی میکرد حکمرانی کنیم، مثل او هم عمل بکنیم که نشد، [در این صورت] ما با او فرقی نداریم. روشمان بایستی با روش بندگان شیطان و اَتباع شیطان متفاوت باشد.»

مردم عادی که اکثریت جامعه را تشکیل می دهند و در زندگی آنها نه خودروهای چند صد میلیونی و چند میلیاردی معنا و مفهومی ندارد، مستحق این نیستند که از سوی اقشاری که هم جزو مسئولین هستند و هم جزو متمولین جامعه که روشن نیست چگونه این مال را به دست آورده اند و قطعاً بسیاری از آنها نو کیسگانی هستند که از راه های نادرست کسب مال کرده اند، با تحقیر روبرو شوند.
وجود چنین افرادی که به خود حق می دهند به خاطر کار غلطی که انجام داده اند و حتی باعث مرگ یک انسان نیز شده اند، پول را به رخ بکشند و بگویند کشتیم که کشتیم دیه شو و میدیم، برای جامعه بسیار زیبانبار و خطرناک است و باید برای چنین معضلاتی فکری اساسی و کارآمد کرد.