کد خبر: 172698

سازوکار شورای رقابت برای تعیین قیمت مفید نیست

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری، مشکل بازار خودرو را حل نمی‌کند، این مصوبه به منزله عدم شناخت کافی از ریشه مشکل است.
اتاق خبر 24

درباره بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت اظهار کرد: بازگشت شورای رقابت به قیمت گذاری، مشکل بازار خودرو را حل نمی‌کند، این مصوبه مجلس به منزله عدم شناخت کافی از ریشه مشکل است، به همین دلیل راه حل‌های غلطی برای در نظر گرفته می‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: شورای رقابت حدود ۹ سال قیمت گذاری را در اختیار داشت که در این مدت هم تحریم‌ها و هم برجام را تجربه کردیم اما، شاهد بودیم که نقش شورای رقابت هیچ کمکی برای کنترل بازار نکرده است.

وی گفت: طی سال‌های گذشته شورای رقابت هیچ کاری برای رفع مشکل اصلی انحصار نکرد حتی زمانی که نعمت زاده وزیر اسبق صنعت، واردات خودرو را انحصاری کرد شورای رقابت هیچگونه ورودی مبنی بر اینکه این کار انحصار سازی و خلاف است نکرد.

زاوه ادامه داد: نه تنها سازوکاری که شورای رقابت با آن کار می‌کند مفید نیست بلکه برگرداندن این شورا به قیمت گذاری نیز هیچ فایده‌ای ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه مدلی که شورای رقابت قیمت گذاری می‌کند در تضاد با حق مالکیت است، تصریح کرد: ۱۵ درصد سهام ایران خودرو مربوط به دولت است و مابقی مالکیت خصوصی دارد اما، شورای رقابت، قیمت را دستوری تعیین می‌کند، این تفکر نمی‌تواند مشکلات صنعت خودرو کشور را برطرف کند، این مصوبه شرایط را پیچیده می‌کند و به بهبود وضعیت نمی‌انجامد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.