کد خبر: 172696
کارشناس اقتصادی:

مزایای بن کارت در مقابل ارز ۴۲۰۰ تومانی

یک کارشناس اقتصادی: در مابه التفاوت قیمت ۴۲۰۰ تومان ارز ترجیحی با ارز آزاد بیش از ۲۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد.
اتاق خبر 24

درباره حذف ارز ترجیحی و جایگزینی بن کارت و اثرات آن اظهار کرد: بر اساس گزارش مرکز آمار میانگین تورم در سال گذشته ۲۶.۵ درصد بوده است، همچنین تورم نقطه به نقطه در فروردین ماه برای کالا‌های اساسی که ارز ترجیحی دریافت کردند ۵۳ درصد و برای کالا‌های غیر اساسی ۸۳ درصد بوده است.

این کارشناس اقتصادی افزود: این موضوع بیانگیر این است که کالای اساسی که با ارز ترجیحی تامین شده بخشی از آن به دست مصرف کننده اصلی رسیده اما، عملا تورم بر مبنای قیمت ارز ترجیحی شکل نگرفته بلکه بر مبنای قیمت بازار آزاد شکل گرفته است که نمونه آن را در گوشت قرمز و تخم مرغ شاهد بودیم.

وی ادامه داد: مصرف سرانه گوشت قرمز وارداتی با ارز ترجیحی، دهک‌های پردرآمد ۱۶ برابر بیشتر از دهک‌های کم درآمد بوده است یعنی هدف دولت که رساندن کالای ارزان قیمت به دست مصرف کننده جامعه هدف بودن میسر نشده و به دست دهک‌های پردرآمد رسیده است.

حق شناس تاکید کرد: البته این یک اتفاق طبیعی است، هر زمان طی سال‌های گذشته که کالایی دو قیمت داشته است به نفع دهک‌های پردرآمد مصادره شده است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در سال گذشته و جاری حدود ۲۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی اختصاص داده شده است، خاطرنشان کرد: در مابه التفاوت قیمت ۴۲۰۰ تومان ارز ترجیحی با ارز آزاد بیش از ۲۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان وجود دارد که این عدد ۴ برابر یارانه‌ای است که دولت پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر قیمت‌ها واقعی شود، اما در کنار آن دولت برای جامعه هدف بن کارت تعریف کند امنیت غذایی دهک‌های پایین تامین می‌شود.

حق شناس با بیان اینکه مزیت بن کارت این است که جامعه هدف به وسیله آن می‌تواند کالای اساسی دریافت کند ادامه داد: در بن کارت یارانه ذخیره می‌شود و الزامی نیست که در زمان معین خانوار برای دریافت کالا مراجعه کند بنابراین صفی تشکیل نمی‌شود و از طرفی نمی‌توان پول آن را دریافت و صرف کار‌های دیگر کرد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: با اینکار از چند نرخی بودن رها می‌شویم و همچنین دیگر افراد به دنبال نفوذ در بخش بازرگانی کشور برای دریافت ارز ترجیحی نمی‌روند.

وی ادامه داد: اگر این موضوع اجرایی شود دیگر شاهد دو نوع تورم کالای اساسی و تورم کالای غیر اساسی نخواهیم بود همچنین دیگر یارانه پنهان نصیب ثروتمندان نخواهد شد و به جامعه هدف خواهد رسید.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.