کد خبر: 172682
یادداشت اتاق خبر 24:

دلایل عقب نشینی های ترامپ از تهدید نظامی علیه ایران

من کسی نیستم که وارد جنگ شوم. من به دنبال جنگ با ایران نیستم. اگر من بخواهم با ایران وارد جنگ شوم آن جنگ اقتصادی خواهد بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سخنان تازه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در باره ایران است.

رژیمی که گام به گام پیش آمده بود تا بتواند اهداف خود را دستیافتنی سازد، اکنون به عقب نشینی رو آورده است.

آمریکا قوی ترینارتش جهان را دارد اما با این وجود، از رویارویی با جمهوری اسلامی ایران بسیار واهمه و وحشت دارد.

دلیل چنین وحشت عمیقی در حکام رژیم آمریکا چیست؟

روشن است که آمریکا نسبت به سال های گذشته خود افول زیادی داشته و همین افول باعث شده تا در تصمیم گیری های خود به ویژه در زمینه جنگ بسیار محتاطتر عمل کند و بی گدار به آب نزند.

ضعف ایجاد شده در بدنه رژیم ایالات متحده آمریکا چند علت دارد که مهمترین آن جمهوری اسلامی ایران است.

ایران به تنهایی در طول 40 سال از عمر انقلاب خود توانست آمریکا را با چالشهای جدی روبرو کند به گونه ای که این رژیم را در بسیاری اهداف خود در منطقه و حتی فرا منطقه ناکام گذاشته است.
جدای از مسائل، گرفتاری ها و مشکلات داخلی که به موضوعایت همچون اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باز می گردد و همین ناهنجاری های داخلی آمریکا را ضعیفتر کرده است، هزینه های سنگینی که رژیم آمریکا برای دخالت در امور دیگران به ویژه در منطقه خلیج فارس و غرب آسیا می کند، باعث تضعیف هر چه بیشتر این رژیم شده است.

بیشتر هزینه هایی که آمریکا در منطقه خرج می کند، برای تقابل با جمهوری اسلامی ایران است اما با این وجود می بینیم که شکست خورده واقعی صحنه رو در رویی ایران و آمریکا، ایالات متحده است.

جنگ پرهزینه ترین گزینه ای است که شاید همچنان روی میز آمریکا باقی مانده باشد، اما تصمیم گیری درباره آن اگر نگویی محال، اما بسیار دشوار و دور از ذهن است.

آمریکای کنونی به دنبال راه های کم هزینه تر و بدون تلفات سنگین است، ایالات متحده جنگ های سختی را پشت سر گذاشته در حالی که با ارتش های قوی هم رو در رو نشده است، بلکه با مردم کشورهایی که به سرزمین آنها تجاوز کرده به جنگ پرداخته و شکست را نیز متحمل شده است.

هزینه هایی که جنگی مانند جنگ ویتنام به آمریکا تحمیل کرد، هنوز پس از گذشت سال های طولانی از آن، بر ایالات متحده دیده میشود و وجود دارد.

هزینه های مادی جنگ آمریکا علیه ویتنام یک طرف ماجرا است، اما هزینه های جانی، روحی روانی و بازتاب های منفی جنایاتی که آمریکایی ها در ویتنام مرتکب شدند هیچگاه از صفحات تاریخ افکار عمومی جهان پاک نخواهد شد.

آمریکا دیگر نمی خواهد و نمی تواند وارد جنگ نظامی با کشوری شود که نقاط قوت آن اجازه نمی دهد دشمن دست از پا خطا کند.

مقامات رژیم آمریکا به خوبی از هزینه های بسیار سنگین و کمر شکن جنگ احتمالی با جمهوری اسلامی ایران آگاهی دارند و میدانند که اگر مرتکب اشتباهی شوند، شرایط آمریکایی ها نه تنها در منطقه بلکه در درون ایالات متحده نیز با تغییرات زیادی روبرو خواهد شد که به زیان سردمداران این رژیم خواهد بود.

با وجود ضعف های بنیادین در شاکله جامعه آمریکایی، اما رژیم این کشور همچنان خوی مداخله گرایانه خود را دارد و نمی تواند از آن چشم پوشی کند.

روش ها ی ارزانتر و کم هزینه تر اکنون در دستور کار آمریکا قرار دارد، از تهاجم فرهنگی تا تحریم اقتصادی و جنگ های روانی همه برای آن است تا آمریکا به اهداف خود در کشور هف دست یابد.

برای همین است که دونالد ترامپ تأکید می کند که جنگ آمریکا با ایران جنگ اقتصادی خواهد بود.

اما چنین اظهاراتی که نشان از سیاست آمریکا دارد، این اجازه را نمی دهد که در زمینه نظامی کوتاه بیاییم. آمادگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همیشه باید وجود داشته باشد چرا که یکی از مولفه های جدی بازدارندگی در ایران نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، بسیج و دیگر رسته های نظامی در ایران است.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته ای را نخواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: نمی تواند به ایران اجازه دهد که به سلاح اتمی دست پیدا کند.ترامپ امیدوار است، آمریکا با ایران جنگ نکند.

رئیس جمهور آمریکا با اشاره به اینکه مخالف جنگ با ایران است، افزود: من به ایران اجازه نمی دهم که سلاح هسته ای دست یابد.
ترامپ ادامه داد: من به دنبال دعوا نیستم، اما وقتی شما با وضعیتی مثل ایران روبرو باشید نمی‌توانید به آنها اجازه بدهید سلاح هسته‌ای داشته باشند- نمی‌توان اجازه داد چنین اتفاقی بیفتد.
به گفته وی، علی‌رغم همه چیزهایی که اتفاق می‌افتد، من کسی نیستم که بخواهد وارد جنگ بشود، چون جنگ به اقتصادها لطمه می‌زند و مهم‌تر از همه جنگ باعث کشته شدن انسان‌ها می‌شود.
ترامپ بار دیگر از ایران خواست تا به میز مذاکره برگردند و گفت که تحریم های آمریکا با عواقب جدی برای اقتصاد ایران همراه است.
رئیس جمهور آمریکا نیز با انتشار پیامی در توئیتر خود نوشت: اگر ایران به دنبال درگیری است، به صورت رسمی پایان آنها خواهد بود. بار دیگر واشنگتن را هرگز تهدید نکنید.
در هفته های اخیر روابط ایران و آمریکا با تنش هایی روبرو شده است. برخی از مقامات ایران اظهارات تندی علیه آمریکا بیان می کنند. همچنین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در هفته گذشته با اطمینان اعلام کرد که جنگ با آمریکا روی نخواهد داد.

 


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.