کد خبر: 172664
یادداشت اتاق خبر 24:

در صورت مذاکره چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جان کری وزیر خارجه دولت باراک اوباما اعتراف کرده، قرار بود پس از امضای برجام، برجام های موشکی و منطقه ای را آغاز کنیم!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

همانگونه که از سخنان جان کری بر می آید، حقانیت مواضع منتقدین مذاکره و توافق با آمریکا را اثبات می کند.

از همان زمان که مذاکرات به روش دولت تدبیر و امید با آمریکا آغاز شد، منتقدین و مخالفین این روند، میگفتند که آمریکا پس از برجام هسته ای برجام های موشکی و منطقه ای را پیگیری خواهد کرد.

یکی از دلایلی که رهبر معظم انقلاب و در کنار آن فرماندهان ارشد نظامی کشورمان بر روی دو موضوع موشکی و منطقه ای حساسیت داشته و آنها را خط قرمز اعلام کردند، به خاطر آن بود که می دانستند آمریکایی ها پس از برجام به سراغ این دو موضوع خواهند رفت.

جان کری در ادامه سخنانش گفته که پس از امضای برجام این شرط رابرای ایران خواهیم گذاشت که اگر خواهان ادامه توافق هسته ای است باید مذاکرات بر سر توانمندی موشکی و عمق راهبردی ایران در منطقه آغاز شده و برجام ها دو و سه نیز بر سر این دو موضوع امضا شود.

انتقادی که اکنون به ترامپ از سوی برخی شخصیت ها و مقامات پیشین و کنونی آمریکا به خاطر خروج از برجام میشود، به خاطر این است که آنها برای آینده برجام برنامه داشتند، اما در عمل هیچ تفاوتی میان دولت اوباما و ترامپ در رفتاری که با جمهوری اسلامی ایران دارند دیده نمی شود.

دولت اوباما نیز قرار بود از برجام خارج شود اما با یک سیاست دیگر، ترامپ هم از آن خارج شد با رفتاری متفاوت، در اصل ماجرا تغییری ایجاد نشده است.
دولت اوباما سعی داشت از وجود برجام یک ابزار فشار برای وادار کردن ایران بهره ببرد، ترامپ نیز با خروج از برجام سعی دارد ایران را وادار کند تا تن به خواسته های ایالات متحده بدهد.

آمریکای دوران ترامپ خواهان توافق تازه ای با ایران بر سر موضوع هسته ای است، موضوعی که با برجام حل شده است.

اما چرا ترامپ خواهان امضای برجام تازه ای با جمهوری اسلامی ایران است؟
همان طرح و برنامه ای که دولت اوباما با امضای برجام دنبال میکرد، با تصور این که هیلاری کلینتون رئیس جمهور آمریکا پس از اوباما خواهد شد، پیگیری می شد.

به واقع اعتراف جان کری به این موضوع که برجام یک اهرم فشار به ایران برای وادار کردن آن به برجام های دو و سه بود، در زمان هیلاری کلینتون دنبال می شد و اکنون دونالد ترامپ از توافق هسته ای همان بهره را می برد که دولت پیشین آمریکا قصد داشت.
هدف یکی است تنها رفتارها با هم تفاوت دارد، جمهوری خواه یا دموکرات در آمریکا هیچیک در پی دادن حق جمهوری اسلامی ایران نیستن بلکه تلاش حداکثری آنها برای تضعیف و نابودی ایران با تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی است.

نمی توان تصور داشت که مذاکره بر سر مسائل بعدی راهگشا خواهد بود بلکه مسدود کننده راه و ایجاد کننده موانع بزرگ بر سر راه پیشرفت جمهوری اسلامی خواهد شد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.