کد خبر: 172662
یادداشت اتاق خبر 24:

شیطنت در انتشار سخنان پوتین

شیطنت در رسانه های غربی با هدف وارونه جلوه دادن آنچه که هست، تازگی ندارد. در تازه ترین رفتار غیر حرفه ای رسانه های آمریکایی و غربی سخنان پوتین درباره ایران و برجام با سوء استفاده روبرو شده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکا در پی آن است تا روسیه را از ایران دور کند، در بحران غرب آسیا به ویژه در سوریه بارها دیده شد که آمریکایی ها با برخی رفتارها و تصمیمات خود سعی کردند تا میان تهران و مسکو اختلاف ایجاد کنند اما موفق نشدند.

رایزنی های گسترده مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی با روسیه برای وادار کردن ایران به خروج از سوریه نیز نتوانست روسیه را با آنها همراه کند.

مقامات روسیه همواره تأکید کرده اند که حضور ایران در روسیه قانونی و در چارچوب درخواست دولت و ملت سوریه است ضمن این که ایران با تروریست های داعش در حال جنگ است.

البته از این موضوع نباید غافل شد که همه کشورها در پی منافع خود هستند و نمیتوان به کشوری به چشم یک همپیمان و دوست شش دونگ نگاه کرد.

با این وجود کشورهایی وجود دارند که بر سر منافع مشترک روابط راهبردی برقرار کرده اند و شاید در برخی مواضع و دیدگاه ها اختلافاتی هم داشته باشند، اما همواره روابط آنها بر اساس منافع دو کشور است.

نباید نادیده بگیریم که روسیه کنونی در برجام یکی از کشورهای اصلی آن ماجرا بود که نقش خود را بازی کرد و حتی در دفاع از حقوق ایران در موضوع هسته ای مقابل آمریکا و اروپا ایستاد. چین نیز چنین سیاستی داشت.

اکنون که آمریکا از برجام خارج شده و اروپا نیز به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده است، ایران پس از سال ها بی بهره ماندن از حق قانونی و مشروع خود، تصمیم گرفت تا دو تعهد خود را کنار بگذارد و این تصمیم برای اروپا و آمریکا باور پذیر نبود. گرچه واکنش ایران مقابل اقداماتی که آمریکا و اروپا علیه برجام و جمهوری اسلامی انجام داده اند ناچیز است، اما همین مقدار نیز به اروپا و آمریکا فشار وارد کرده است.

روسیه در جریان بحران سوریه نیز در کنار ایران قرار گرفت و این همکاری نزدیک باعث شد منطقه یک فاجعه بزرگ را پشت سر بگذارد.

در جریان برجام و نابودی به دست آمریکا و اروپا و سپس تصمیم ایران برای تعلیق دو تعهد خود برخی رسانه ها ادعا کردند که پوتین رئیس جمهور روسیه علیه جمهوری اسلامی ایران موضع گیری کرده است.

آنچه که فاکس نیوز و برخی دیگر از رسانه های آمریکایی و غربی از سخنان پوتین منتشر کرده اند چنین ادعا می کند؛

رئیس‌جمهور پوتین در مورد خارج شدن ایران از برجام گفته؛
«ما آتش‌نشانی نیستیم و نمی‌توانیم همه چیز را نجات بدهیم. من چندین بار به ایرانیان  صادقانه گفتم که از برجام خارج نشوید ما ترجیح می دهیم این توافق را ادامه دهیم ما آتش نشانی نیستیم و نمی توانیم به همه کمک کنیم. ما نقش خودمان را بازی کرده ایم و نباید تنها بر ما تکیه کنید.»

اما واقعیت خبری که از زبان رئیس جمهور روسیه منتشر شده چنین نیست.

ولادیمیر پوتین، خروج آمریکا از توافق هسته ای را عامل اصلی بحران اخیر معرفی کرده و به طرف اروپایی می گوید؛
«ممکن است ناراحت شوید اما از زبان دیپلماتیک خارج شده و به صراحت می گویم که آمریکا از برجام خارج شده و  این معاهده در حال فروپاشی است و دولت های اروپایی نمی توانند هیچ کاری برای حفظ آن بکنند و به مجرد اینکه ایران در پاسخ، اولین گام ها را برمی دارد؛ همه آمریکا را فراموش کرده وایران را مسئول معرفی می کنند، روسیه، آتش نشان نیست و ما نمی توانیم هر مشکلی را حل کنیم.»

روی سخن پوتین خطاب به اروپا و آمریکا است، در حالی که رسانه های آمریکایی و غربی سعی دارند القاء کنند پوتین، ایران را خطاب قرار داده است.

در واقع پوتین به اروپا و آمریکا پاخ میدهد که از من نخواهید به ایران فشار وارد کنم که تعهدات برجامی خود را ادامه دهد در حالی که شما هیچ کاری برای باقی ماندن برجام انجام نداده اید.
منصفانه است که روسیه اگر هم در جریان بحران ایجاد شده از سوی آمریکا و اروپا علیه ایران بر سر برجام پشت ایران نباشد، موضع به حقی بگیرد. سخنان پوتین موضع درستی است که به طرف اروپایی و آمریکایی هشدار داده که اپر آتشی بر سر این مسئله روشن شود که مقصر آن آمریکا و اروپا است، از روسیه توقع خاموش کردن آن را نداشته باشید.

آنجا که پوتین می گوید؛... همه آمریکا را فراموش کرده وایران را مسئول معرفی می کنند، صراحتاً تأکید دارد مقصر اصلی آمیکا است نه ایران.

روسیه و چین در مسئله هسته ای و حاشیه هایی که از سوی آمریکا برای آن درست شده است، تاکنون طرق حق را گرفته اند چرا که به روشنی می بینند ایران پایبند به برجام است و اروپا و آمریکا ناقض آن، به همین خاطر تاکنون بهره ای از توافق هسته ای نبرده است.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.