کد خبر: 172640

دیابت نوع ۲ خطر ابتلا به چاقی را دو برابر می‌کند

طبق تحقیقاتی که  توسط دانشگاه کوئین مری لندن و دانشگاه گلاسکو انجام شده بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دو برابر خطر ابتلا به چاقی را تجربه می کنند.
اتاق خبر 24

دیابت نوع 2 شرایط مزمنی است که در آن، بدن، قادر به استفاده و ذخیره گلوگز نمی باشد و گلوکز به جای تبدیل به انرژی به جریان خون باز گشته و سبب ایجاد علایم مختلف می گردد.

دیابت نوع 2 (یا دیابت بزرگسالی یا غیر وابسته به انسولین) در نتیجه عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی و یا ناتوانی از استفاده ی بهینه از انسولین تولیدی رخ می دهد؛ که به این حالت مقاومت به انسولین گفته می شود.

این نوع دیابت اغلب در افراد بالای 40 سال، چاق و دارای سابقه خانوادگی دیابت رخ می دهد ولی متاسفانه باید اذعان کرد که امروزه آمار ابتلای افراد جوان تر نیز به دلیل شیوه زندگی امروزی  افزایش یافته است.

دیابت نوع 2 به طور مستقیم با رژیم غذایی نامناسب و شیوه زندگی بی تحرک مرتبط است و سریعترین بحران سلامتی در حال رشد در انگلستان است که تعداد آنها در دو دهۀ گذشته دو برابر شده است.

نشانه های دیابت نوع ۲

علایم دیابت نوع ۲ معمولا آرام آرام خود را نشان می‌دهند. ممکن شما سالها بدون اینکه بدانید به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید. این علایم شامل:

افزایش تشنگی و ادرار پی در پی
خشکی دهان
تهوع و گاهی استفراغ خستگی و یا ضعف
بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست و پا
 عفونت پی در پی پوست
 تاری دید
 زخم هایی که دیر درمان می‌شوند

بحران چاقی ناشی از بیماری های کبدی

طبق  تحقیقاتی که  توسط دانشگاه ملین ماری لندن و دانشگاه گلاسکو انجام شده تقریبا 19 میلیون نفر، مبتلا به دیابت اند که باید تحت نظارت قرار گیرند
یک مطالعه بزرگ نشان داده است که تعداد روزافزون انگلیسیانی که دیابت نوع 2 دارند بیش از دو برابر احتمال ابتلا به بیماری کبدی تهاجمی است.

بیماری پزشکی

این مطالعه که توسط کارشناسان دانشگاه کوئین مری لندن و دانشگاه گلاسکو انجام شده است، نشان می دهد بحران چاقی در انگلستان موجب افزایش شمار موارد سرطان کبد می شود.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که پیوند مستقیم بین بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و افرادی که از بیماری کبدی چربی غیر الکلی نیز رنج می برند وجود دارد .

داشتن دیابت نوع 2 خطر ابتلا به بیماری کبد و سرطان و سیروز افزایش می دهد، که باعث بروز آسیب های شدید کبدی می شود.

دکتر ویلیام الازاووی، از دانشگاه کوئین مری لندن ، گفت: «افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به بیماری های پیشرفته تر، تهدید کننده زندگی هستند. این نشان می دهد که ما باید تلاش هایمان را در آموزش و پیشگیری از بیماری کبد در بیماران دیابتی تمرکز کنیم.»

چاقی

بیش از دو میلیون نفر در انگلیس از انواع مختلف بیماری کبد رنج می برند، اما اغلب آنها تشخیص داده نمی شود.

طبق این گزارش از 18 میلیون نفری که در کشورهای انگلستان، هلند، ایتالیا و اسپانیا نمونه برداری شده بودند، 136،700 نفر به عنوان یک نوع بیماری شدید و کمتر شدید از بیماری کبد رنج می‌برند.مطالعات نشان می‌دهد  افرادی که دارای بیماری کبد هستند بیشتر در معرض خطر فشار خون بالا و چاقی را می باشند.

از مطالب گفته شده می توان نتيجه  گرفت که ارتباط تنگاتنگی بين دیابت نوع 2 و چاقی  وجود دارد و در مطالعات پژوهشی بررسی اثرات چاقی و ديابت نوع2 بر  روی  ديگری  بايستی  به  سن  افراد  توجه خاصی مبذول داشت و هر قدر بررسی در سنين اوليه عمر و در سال های ابتدايی نوجوانی صورت گرفته باشد، نتايج بهتر و دقيق تری در درمان افراد بيمار حاصل می گردد.

 

منبع: ریشه