کد خبر: 172583

خودروسازان در قبال خسارت تصادف مسئول شدند

براساس مصوبات مجلس، دولت مکلف به تدوین سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودروسازی، ترویج روش‌های کاهش و بهینه سازی مصرف سوخت شد.
اتاق خبر 24

الزام خودروسازان برای اعلام قیمت تمام‌شده به شورای رقابت، تکلیف دولت برای تدوین سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودروسازی،تعرفه صفر برای واردات خودروهای تمام برقی و تمام هیبریدی و تعیین مسئولیت مدنی شرکت‌های خودروسازی داخلی و خارجی در تصادفات از جمله مصوبات مجلس در جریان بررسی طرح سامان دهی خودرو بود.

 
طبق ماده ۷ در صورت وقوع تصادف در دوره تضمین پنج ساله (گارانتی پنج ساله) و ارجاع به کارشناسی، کارشناسان رسمی موظف هستند میزان عیب و نقص ناشی از تولید خودرو در ایجاد تصادف و عامل حادثه را ذکر کنند. شرکت سازنده داخلی یا نماینده رسمی شرکت سازنده خارجی به میزان دخالت نقص خودرو در علت وقوع تصادف و نقش ایمنی خودرو در میزان خسارت و تلفات حادثه دارای مسئولیت مدنی(مسئول و ضامن جبران خسارت ) است.
براساس مصوبات مجلس، دولت مکلف به تدوین سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودروسازی، ترویج روش‌های کاهش و بهینه سازی مصرف سوخت شد. همچنین با تصویب مجلس، دولت به وضع عوارض پلکانی در دارندگان خودروهای پرمصرف (نسبت به حجم سیلندر) یا تولید خودروهای با مصرف بالاتر از حد مجاز به تشخیص سازمان ملی استاندارد مکلف شد.طبق تصمیم مجلس واردات خودروهای تمام برقی و تمام هیبریدی نیز تا زمان تولید آن ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف می شود و دولت موظف خواهد بود زمینه تولید داخل خودروهای مذکور را ظرف مدت پنج سال فراهم کند. در همین حال براساس پیشنهادی که به تصویب مجلس رسید شرکت‌های خودروسازی موظف شدند قیمت تمام شده خودرو را به شورای رقابت اعلام کنند.
منبع: خراسان

 

 

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.