کد خبر: 172460
یادداشت اتاق خبر 24:

از هزینه مربی خارجی برای تیم ملی تا بودجه برای سیل زدگان

فوتبال اکنون در دنیا تنها یک ورزش نیست، بلکه اصلاً ورزش نیست، تبدیل به بیزنس و تجارتی شده است که میلیاردها دلار و میلیاردها یورو در کنار آن جا به جا می شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

فوتبال اکنون در دنیا تنها یک ورزش نیست، بلکه اصلاً ورزش نیست، تبدیل به بیزنس و تجارتی شده است که میلیاردها دلار و میلیاردها یورو در کنار آن جا به جا می شود.

فوتبال از شکل ورزشی خود بیرون آمده و به یک صنعت تبدیل شده است که حتی فساد اقتصادی نیز در آن دیده می شود.

فساد اقتصادی در دوران رئیس پیشین فیفا هنوز از یادها نرفته که باعث برکناری و محکومیت او شد.

چنین وضعیتی از کشورهای اروپایی آغاز شد، آنها به خاطر سیستم سرمایه داری خود فوتبال را نیز به سبک لیبرال سرمایه داری که به انسان تنها برای بهره برداری در راستای اهداف تفکر نئولیبرال سرمایه داری باید به کار گرفته شود نگاه میکنند.

انسان برای تفکر سرمایه داری برده ای است که باید به شکل های گوناگون کار کند و منفعت این کار نیز به جیب سرمایه داران برود.

آلودگی در فوتبال حرفه ای که در اروپا و برخی دیگر از کشورهای دنیا شکل گرفته به ما نیز سرایت کرده است.

گرچه کشورهای اروپایی سعی دارند تا فوتبال خود را حرفه ای نشان دهند اما این حرفه ای گری بیشتر در مسائل اقتصادی فوتبال آنها پیگیری می شود.

بازیکن صادر می کنند، می خرند، مربی با قیمت های بالا به دیگر کشورها می فرستند، اما با وجود این می بینید که آنها همچنان در فوتبال سرآمد هستند. قطعاً به خاطر سود کلان بازی اقتصادی در زمین سبز چمن قوتبال اجازه نمی دهند که دیگران از آنها پیش بگیرند.

برگزاری مسابقات بین المللی فوتبال، مسابقات قاره ای و جام باشگاه ها، برگزاری جام جهانی فوتبال هر 4 سال یکبار در یکی از کشورهای دنیا، همگی در چارچوب سیاست های اقتصادی لیبرال سرمایه داری است که غرب سردمدار آن است.

فوتبال جذاب و سرگرم کننده است، اما این جذابیت و سرگرم کنندگی فوتبال نه تنها تبدیل به یک بازی اقتصادی شده بلکه علیرغم وجود قوانین در فیفا برای جلوگیری از ورود به مسائل سیاسی، چنین اتفاقی افتاده است.

هر چند بحث اصلی این نوشتار درباره فساد در فوتبال دنیا و حتی در ایران نیست، اما بازگو کردن برخی از مسائلی که در فوتبال دنیا می افتد، زمینه را باز می کند تا به موضوع اصلی بپردازیم.

اکنون ایران در چه شرایطی قرار دارد، آیا شرایط عادی است؟

آیا جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد؟

آیا کشور با ویرانی های سیل روبرو نیست؟

آیا مشکلات زلزله استان کرمانشاه بر طرف شده است؟

و آیاهای بسیار دیگر که اگر بخواهیم بازگو کنیم، مثنوی هفتاد من مولانا میشود.

حتما شنیده و خوانده اید که پس از کناره گیری کارلوس کی روش از مربیگری تیم ملی فوتبال ایران، وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال ایران در پی یک مربی خارجی دیگر بودند که به نظر می رسد به نتیجه رسیده اند.
هم اکنون در فوتبال ایران نیز تیم های باشگاهی از مربیان خارجی استفاده می کنند و بازیکنان خارجی را نیز با هزینه های زیاد به کار می گیرند.

چنین اتفاقاتی در حالی است که هم در داخل کشور مربیان خوبی وجود دارد و هم استعدادهای فوتبالی زیادی که از آنها بهره برداری نمیشود.

بسیاری از چنین مربیان و بازیکنان جوان کشف نشده اند و استعداد آنها پنهان باقی مانده و هدر میرود.

قطعاً با انجام یک سری کارهای استعداد یابی می توان از بازیکنان و مربیان داخلی، بیشتر و بهتر بهره برد، اما چرا اینگونه نمیشود؟ روشن است که تجارت در فوتبال آن هم در زمینه واردات بازیکن و مربی قطعاً سود بیشتری برای برخی ها دارد.

اما نکته مهمی که در باره مربی تازه تیم ملی فوتبال کشورمان باید گفت این است که این مربی بلژیکی با قرار داد سه ساله و با مبلغ چهار و نیم میلیون دلار به توافق رسیده است.

مبلغی که برای قرارداد با او در نظر گرفته شده رقم بسیار بالایی است و تقریباً معادل یک چهارم رقمی است که دولت قصد داشت تا برای جبران خسارت سیل زدگان کشور از صندوق ذخیره ارزی برداشت کند.

رئیس جمهور از رهبر معظم انقلاب درخواست کرده بود که 2 میلیارد یور از صندوق ذخیره ارزی برای سیل زدگان برداشت کند اما رهبر معظم انقلاب با برداشت فوری این مبلغ فعلا مخالفت کردند و فرمودند که «ابتدا باید از منابع موجود برای جبران خسارات سیل اقدام کرد.»

چنین پاسخ هوشمندانه و با درایتی نشان می دهد که منابع، وجود دارد تا دولت بتواند برای جبران خسارات سیل هزینه کند و در صورتی که این منابع پایان یافت، آنگاه از صندوق ذخیره ارزی کمک بگیرد.

در چنین شرایطی می بینیم که برای به کار گرفتن یک مربی خارجی تقریبا یک چهارم آن دو میلیارد یورویی که دولت درخواست برداشت از صندوق ذخیره ارزی را داده بود، هزینه یک مربی خارجی میشود!

دستمزد یک مربی خارجی از هر جا تأمین شده باشد، اولویت بر این است که ابتدا به مشکلات سیل زدگان و زلزله زدگان رسیدگی شود. اکنون دغدغه کشور فوتبال و و استخدام مربی خارجی برای تیم ملی نیست.

اگر برای تیم ملی یک مربی داخلی استخدام می شد، قطعاً مبلغ کمتری از مربی خارجی دریافت می کرد و همان عملکرد و دستاوردی را داشت که کی روش در 8 سال مربیگری خود در تیم فوتبال ایران به دست آورد.

اکنون نیز با آمدن یک مربی بلژیکی به نام ویلموس هیچ اتفاقی برای فوتبال کشور نخواهد افتاد و همان نتایجی به دست خواهد آمد که در دوران گذشته آمده است، تنها در این میان چهار و نیم میلیون دلار ارز کشور هزینه مربی خارجی می شود در حالی که هموطنانمان در مناطق سیل زده و زلزله زده همچنان در شرایط نابسامان قرار دارند و اوضاع اقتصادی نیز ناسامان است.