کد خبر: 172309

خروج تدریجی ایران از برجام، فرصت ها و تهدیدها

ایران پس از یک سال مدارای سیاسی با طرفین برجام، اولین قدم های اقدام متقابل خود را بر می دارد.
اتاق خبر 24

از مهر 1382 (اکتبر 2003) که مذاکرات هسته‌ای در دولت هشتم کلید خورد تا تیر 1394 (ژوئیه 2015) که برنامه جامع اقدام مشترک معروف به برجام به امضا رسید، 54 دور مذاکره هسته‌ای، دوازده دور با تروئیکای اتحادیه اروپا (انگلیس، آلمان و فرانسه) و 42 دور مذاکره با نمایندگان گروه 1+5 برگزار شد. ایران و دولت‌های عضو گروه 1+5 همراه با نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از 22 ماه مذاکره سخت و فشرده سرانجام در چهارده ژوئیه 2015( 23 تیر 1394) در وین اتریش برای رفع سوءتفاهم‌ها در مورد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای و همزمان لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم کردند.

با تغییر دولت در آمریکا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید این کشور، که از اولین روز کاری خود به شدت از برجام انتقاد می کرد، بالاخره در روز ٨ مه سال گذشته (٢٠۱٨)، رسماً خروج آمریکا از این توافق  را اعلام کرد. در حالی که بسیاری از کشورهای جهان از جمله متحدان اروپایی آمریکا بر لزوم پایبندی به این توافق بین المللی تاکید داشتند.

تحلیلگران سیاسی دو دلیل عمده برای خروج ترامپ از توافق برجام ذکر می کنند: دلیل اول) تلاش‌  برای برائت سیاسی کامل از دولت اوباما و جلب رضایت رای‌دهندگان جمهوریخواه و محافظه‌کار؛ دلیل دوم) تامین درخواست های عربستان و اسرائیل در مورد ایران.

دولتمردان ایران پس از یک سال مدارای سیاسی، در نخستین سالگرد خروج دولت ترامپ از توافق هسته‌ای (برجام)، گام اول را در راستای خروج تدریجی خود از برجام برداشت.

ایران در بیانیه ای تصریح کرد: «اکنون یک سال از خروج غیر قانونی ایالات متحده آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط آمریکا می گذرد و آن کشور با قلدری تمام و برخلاف تمامی اصول شناخته شده بین المللی تحریم‌های یکجانبه و غیر قانونی خود را مجددا اعمال کرده است. این زورگویی آشکار آمریکا متاسفانه با هیچ اقدام درخور و متناسب از سوی شورای امنیت و یا اعضای باقی مانده در برجام مواجه نشده است.»

 به طور خلاصه، طبق تصمیم ایران، دیگر مازاد اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین (یعنی بیشتر از ۳۰۰ کیلوگرم) و آب سنگین (یعنی بیش از ۱۳۰ تن)  به خارج از کشور ارسال نخواهد شد. همچنین  اگر تا ۶۰ روز دیگر  ایران به مطالبات خود در چارچوب برجام اعم از تسهیل فروش نفت و مبادلات بانکی دست نیابد، مرحله دوم کاهش تعهدات آغاز خواهد شد. مرحله دوم خروج تدریجی از توافق هسته‌ای، افزایش سطح یا غلظت غنی‌سازی اورانیوم و نیز توقف بازطراحی راکتور آب سنگین اراک است.

این درخواست ها از طرف ایران، فراتر از یک درخواست تزئینی و فرمایشی است. زیرا بد عهدی های آمریکا در موضوع تحریم ها و فشارهای اقتصادی، دولتمردان ایرانی را مصمم به اجرای تصمیم های خود کرده است.

 خروج از برجام برای ایران در عین تهدیدهای احتمالی، فرصت های ذیل را برای بازسازی سیاست های کلان  در حوزه سیاست و اقتصاد  فراهم می کند:

الف) فرصت تغییر ریل در اقتصاد کلان، با توجه بیشتر به اقتصاد درون زا

ب) اجرای فرمول مقاوم‌سازی اقتصاد با تیکه بر اقتصاد مقاومتی

ج) جدایی نفت از بودجه، برای کاهش خام فروشی و توجه بیشتر به تولید

د) تغییر محور سیاست‌های تجاری، در قبال واردات و صادرات غیر نفتی

هـ) بهبود فضای کسب‌و‌کار، ایجاد بنگاه های زودبازده و کوچک اقتصای برای افزایش توان تولید

تهدید های احتمالی فروپاشی توافق برجام

منبع: خبرگزاری ایسنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.