کد خبر: 172264

جانشین کی روش کیست؟

مارک ویلموتس شب گذشته به عنوان سرمربی تیم ملی کشورمان انتخاب شد، او در کارنامه نه چندان درخشانش سابقه نمایندگی مجلس را هم دارد. آیا ویلموتس می تواند جانشین خوبی برای کی روش باشد؟  
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

پس از روزهای خوشی که با کی روش سپری کردیم، بازی های درخشان در چهار جام معتبر، پیروزی در برابر مراکش، مساوی با پرتغال، برد کره در زمین خودش، بازی های پایاپای مقابل آرژانتین و اسپانیا حالا چند ماهی هست که تیم ملی بدون سرمربی است. طی این مدت، حوادث فراوانی اطراف تیم ملی به وقوع پیوست؛ حاشیه های کی روش حتی پس از جدایی از ایران هم ادامه داشت و شکایتش از فدراسیون به فیفا موجب جنجال های زیادی شد.

n83313164-73025506.jpg

اما در تمام این چند ماه، مسئولان فدراسیون مشغول مذاکرات فشرده و سخت با گزینه های مختلف بودند. هرچند کی روش که در روزهای پایانی حضورش در ایران اسیر حواشی شد و از برانکو به عنوان جانشین خودش یاد می کرد، اما خیلی زود فدراسیون، پرسپولیس و خود برانکو این شایعات را تذکیب کردند. در هر صورت هرازچندگاهی مجددا شایعه انتخاب برانکو به گوش می رسید. به جز برانکو، مربیان فراوانی به لیست مورد نظر فدراسیون اضافه شد.

در یک اظهار نظر جنجالی، مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش، از مورینیو و زیدان به عنوان مربیانی نام برد که برای هدایت ایران لحظه شماری می کنندو در صف ایستاده اند! این ادعای عجیب در حالی مطرح شد که احتمالا وی اطلاعی از دستمزهای گزاف مربیان این چنینی نداشت.

n83312764-73024833.jpg

مسئولان فدراسیون در عمل، باب گفتگو را با مربیان بسیاری گشودند، از هروه رنار تا لوپتگی سرمربی اخراجی اسپانیا و رئال مادرید. در این میان مذاکراتی با الکساندر نوری سرمربی سابق وردربرمن، وینچنزو مونتلا سرمربی سابق میلان، برت فن مارویک، لوئیس فن خال، پیم فربیک، زاکرونی ، دونادونی،جیانی ده بیازی،هوگو بروس و... صورت گرفت.

مذاکره با رنار و لوپتگی در بالاترین سطح ادامه داشت و حتی با لوپتگی توافق هم حاصل شد ولی در آخرین لحظات بیماری پدر او مانع حضورش در ایران شد. در نهایت شب گذشته فردی به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد که شاید از نظر نام و نشان از همه گزینه های تیم ملی کوچکتر است.

مارک ویلموتس نامی است که شب گذشته در برنامه فوتبال برتر از زبان تاج اعلام شد. ویلموتس، سرمربی گری تیم ملی بلژیک را در کارنامه دارد و بیش از اینکه مربی بزرگی باشد، یک بازیکن بزرگ بوده است.

سرمربی سابق و هافبک هجومی اسبق تیم ملی بلژیک که در دهۀ 90 میلادی و در جریان جام های جهانی 1990، 1994، 1998 و 2002  به عنوان بازیکن عضو تیم ملی بلژیک بود، دو سالی هست که هدایت هیچ تیمی را برعهده نداشت. ویلموتس در دوران بازیگری یک بازیکن مؤفق بود. 12 سال در تیم ملی بلژیک حضور داشت و در 70 بازی ملی 28 گل به ثمر رساند که 5 گلِ آن مربوط به جام های جهانی 1998 و 2002 بودند.

122166.jpg

 در جام جهانی 98 فرانسه در جریان تساوی 2-2 بلژیک با سرمربیگری ژرژ لیکنز در برابر مکزیک، هر دو گل بلژیک را ویلموتس به ثمر رساند و در جریان جام جهانی 2002  هم در هر سه دیدار مرحلۀ گروهی بلژیک توانست دروازۀ هر سه تیم ژاپن، تونس و روسیه را باز کند.

در کشورش به او لقب «گاومیشِ دانگلبرگ» را داده بودند که گُریزی می زد به محل تولد او و در باشگاه شالکۀ آلمان هم به دلیل فیزیکِ پُر و تنومند، جنگندگی زیاد و گل های تأثیرگذارش او را «خوک جنگی» می نامیدند. ویلموتس در دو مقطع زمانی، مجموعاً برای شش سال عضو شالکه بود و نهایتاً فوتبالش را در سالِ 2003 در همین تیم به پایان رسانید.

مارک ویلموتس پس از پایان دوران ورزشی ترجیح داد ابتدا سرکی در دنیای سیاست هم بکشد. ویلموتس در انتخابات فدرال 2003 به عنوان نماینده حزب محافظه کار و اصلاح طلب فرانسوی زبان، وارد مجلس سنا شد و معتقد بود فوتبال یکی از عواملی است که می تواند موجب اتحاد فرانسوی زبانان و هلندی زبانان بلژیکی شود. اما این تصمیم فرجام خوشی نداشت و 2 سال بعد ویلموتس رسما بابت این تصمیم عذرخواهی کرده و مدعی شد دیگر علاقه ای به ادامه فعالیت در عرصه سیاست ندارد.

57877235.jpg

البته در آن مقطع صرف نظر از دیدگاه های سیاسی ویلموس، تمایل او برای فدا کردن محبوبیتش در مسیر استفاده از تجربه، انرژی و هوش خود "برای انجام کاری مفید" برای بهبود زندگی مردم بلژیک به جای از سر گرفتن یک زندگی راحت و بی دردسر، مورد تمجید و ستایش بسیاری در آن کشور قرار گرفت.

 گفتنی است در همان دوران او سرمربی باشگاه سن-ترویدن بلژیک بود که به دلیل کسب نتایج ضعیف از سِمت خود اخراج شد.در سال 2009 ویلموتس کار خود را به عنوان دستیار در تیم ملی بلژیک آغاز نمود. او در ابتدا دستیار دیک ادووکات و سپس ژرژ لیکنزبود. پس از ناکامی در صعود به رقابت های یورو 2012 فدراسیون فوتبال بلژیک ژرژ لیکنز را از سمت خود برکنار و دستیارش ویلموتس را جایگزین وی نمود.

4328968.jpg

 در راه صعود به جام جهانی 2014 شیاطین سرخ اروپا در گروهی سخت با کرواسی، صربستان، اسکاتلند، ولز و مقدونیه هم گروه بودند که با ارائۀ بازی های بسیار خوب به عنوان تیم اول به جام جهانی صعود کردند. در حقیقت ویلموتس به عنوان آخرین گلزن بلژیکی ها در جام جهانی توانست کشورش را پس از یک وقفۀ 12 ساله به جام جهانی برساند.

نتایج بسیار خوب بلژیک با ویلموتس سبب جهش خیره کنندۀ شیاطین سرخ در رنکینگ فیفا شد به گونه ای که در جریان قرعه کشی جام جهانی 2014، بالاتر از ابرقدرت هایی همچون هلند، انگلستان، ایتالیا، فرانسه و پرتغال؛ بلژیکی ها به عنوان یکی از سرگروه های گروه های هشت گانه انتخاب و در گروه هشتم با قرار گرفتن در کنار روسیه، الجزایر و کره جنوبی با قرعه ای بسیار ساده رو به رو شدند. بلژیکِ ویلموتس با سه برد با حداقل اختلاف در مرحلۀ گروهی و شکست 1-2 آمریکا پس از 120 دقیقه، در مرحلۀ یک-چهارم پایانی با تک گل زودهنگام هیگواین به آرژانتین باخت و از دور رقابت ها کنار رفت.

 

پس از صعود به جام ملت های اروپا 2016، شیاطین سرخ در گروه پنجم با ایتالیا، جمهوری ایرلند و سوئد هم گروه شدند که به دنبال شکست در بازی اول در برابر ایتالیا به عنوان تیم دوم از گروهشان صعود کردند. این اتفاق سبب شد که آن ها در سمت بسیار سادۀ جدول قرار گیرند به گونه ای که تا بازی فینال تنها رقبای جدیِ نسل طلایی فوتبال بلژیک؛ ولز و پرتغال بودند. در نهایت پس از شکست 0-4 مجارستان، باز هم در دیدار یک-چهارم پایانی تیمِ ویلموتس حذف شد.

 آن ها با ارائۀ یک نمایش بسیار ضعیف و پرانتقاد از فرصت تاریخی و شانس خوبشان استفاده نکردند و با نتیجۀ 1-3 به پدیدۀ جام ولز باختند و از دور رقابت ها کنار رفتند. پس از این اتفاق فدراسیون فوتبال بلژیک ویلموتس را از سمت خود اخراج و روبرتو مارتینزِ اسپانیایی را جانشین وی کرد.

پس از اخراج از بلژیک، ویلموتس در سال 2017 به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ساحل عاج انتخاب شد. در راه صعود به جام جهانی 2018، نتایج ویلموتس با ساحل عاج به شکل مفتضحانه ای فاجعه بار بود! آن ها در بازی پایانیشان در خانه با حساب 0-2 به مراکشِ رنار باختند و پس از سه دورۀ پیاپی حضور در جام جهانی، از صعود به جام جهانی روسیه بازماندند. ویلموتس در شش مسابقه هدایت فیل های نارنجی را بر عهده داشت که با آمار مصیبت بارِ یک پیروزی، یک مساوی و چهار شکست از سمت خود اخراج شد.

01406099.jpg

ویلموتس در تیم ملی بلژیک حقوقی 750 هزار دلاری دریافت می کرد و در قراردادی که با فدراسیون فوتبال ایران به ثبت خواهد رساند، در هر سال 1.5 میلیون دلار دستمزد خواهد گرفت. هرچند او یک میلیون دلار ارزان تر از کی روش است و این اختلافی حدود 15 میلاردی به حساب می آید، اما سوابق فنی این دو به هیچ وجه قابل قیاس باهم نیستند. ویلموتس غیر از حضور در تیم ملی بلژیک نکته مثبتی در سوابق مربی گری خود ندارد و البته نتایج فاجعه باری که با ساحل عاج کسب کرده نشان می دهد که شاید نتواند در کشور دیگری بجز بلژیک موفقیت بزرگی بدست آورد. در کنار این مسائل، فدراسیون نشینان از افزایش تیم های جام جهانی در قطر اطمینان حاصل کرده اند و احتمالا انتخاب یک مربی جوان و ارزان تر نسبت به سایر گزینه ها، ناشی از همین موضوع باشد که راه صعود به جام جهانی قطر بسیار هموار خواهد بود.

ویلموتس در تیم ملی بلژیک نیز حواشی زیادی داشته، روابط او با بازیکنان این تیم همواره دچار چالش بوده وبا بازیکنانی مثل کورتوا و لوکاکو به مشکل خورده است. لوکاکو در مورد ویلموتس گفته بود:« زمانی که ویلموتس سرمربی تیم ملی بود من دوست نداشتم برای بلژیک بازی کنم. بازی در تیم لذت بخش نبود. او دوست نداشت من را به تیم دعوت کند ولی مجبور بود با توجه به درخشش من در لیگ برتر، من را به تیم ملی دعوت کند. در چنین شرایطی چه حسی به شما دست می دهد؟ طبیعی است که از بازی کردن در تیم لذت نبرید.»

حالا اما او به ایران آمده و سکان هدایت تیمی را برعهده دارد که کی روش، مردی کاریزماتیک و محبوب 8 سال خاطرات شیرینی را برای هوادارانش رقم زده و در نهایت محبوبیت ایران را ترک کرد. ویلموتس کار سختی در پیش خواهد داشت، او تجربه بالا و کارنامه درخشانی ندارد ولی انتظارات از او بالاست.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.