کد خبر: 171650
یادداشت اتاق خبر 24:

واکنش خانه ملت پایان ماه عسل دولت

مجلس شورای اسلامی روز گذشته با تصمیم خود از تشدید التهاب در کشور و افکار عمومی جلوگیری کرد.
اتاق خبر 24

شرایط اقتصادی روز به روز با بی توجهی های دولتمردان نابسامان تر می شود، به گونه ای که حتی در ماه مبارک رمضان روزه داران و حتی آنهایی که به هر دلیلی نمیتوانند روزه بگیرند، خرمای تولید داخل را باید کیلویی 40 هزار تومان خریداری کنند!

افزایش قیمت ها از روزانه و هفتگی گذشته و ساعتی و دقیقه ای و لحظه ای شده است و این روند مردم را آزار می دهد.

حتی اگر یک جنس و کالا و خدماتی با افزایش قیمت زیاد همراه باشد اما متوقف شده و ثابت باقی بماند، از این که هر ساعت و هر دقیقه افزایش قیمت داشته باشد قابل تحمل تر برای مردم است.

متأسفانه شرایط حاکم بر اقتصاد کشور نشان از بی توجهی دولت تدبیر و امید به ویژه تیم اقتصادی آن است چرا که وزارتخانه های اقتصادی و بانک مرکزی هیچ واکنش و تلاشی از خود نشان نمی دهند تا وضعیت اقتصادی نابسامان را مهار کنند.

با وجودی که دولتمردان میبینند شرایط اقتصادی چگونه است تصمیم گرفته بودند تا با افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین یک شوک دیگر به اقتصاد کشور و البته روح و روان مردم وارد کنند.

با وجودی که دولت چنین تصمیم گرفته بود و خبر این تصمیم نیز از سوی وزیر اقتصاد گفته شده بود که تا چند روز آینده اعلام میشود، اما پس از آن که رسانه های کشور بر روی موضوع افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین گزارش ها و اخبار گوناگونی را کار کردند، مسئولین دولتی به این موضوع ورود و اعلام کردند که هیچ تصمیم و مصوبه ای در دولت برای افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین نبوده است!

دولتمردان و تیم اقتصادی آن به بهانه آن که دخالت در بحث قیمت گذاری از سوی دولت کار درستی نیست، بازار را رها کرده اند و در این میان سوداگران اقتصادی و سوء استفاده گران بازار، با یکه تازی های خود همچنان پیش می روند و هنوز روشن نیست که تا کجا خواهند رفت.

اگر دولت اعتقاد به عدم دخالت در قیمت گذاری از سوی خود با وجود سازمان های گوناگون همچون شورای رقابت، سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده و چندین سازمان دیگر در این مبحث دارد، چرا همواره سعی می کند قیمت ها را افزایش دهد؟! اما هیچگاه برای آن که قیمت یک کالا و خدماتی را کاهش دهد ورود نکرده است؟!

بنزین یک کالای حساس است، که اگر در شرایط موجود با افزایش قیمت یا کاهش عرضه و سهمیه بندی روبرو شود، تبعات نامناسبی را در پی خواهد داشت که بخش کوچکی از آن تنها با زمزمه های سهمیه بندی و افزایش قیمت نمایان شد.

افکار عمومی به ویژه آنهایی که سطح درآمدی پایین و ثابتی دارند و حتی پایین تر از سطح متوسط جامعه هستند اکنون شرایط را لمس می کنند چرا که هر روز برای رفع نیازهای روز مره خود سری به فروشگاه ها و مغازه ها می زنند و می بینند که چه آشفته بازاری است.

در سطح کلان تر وضعیت مسکن، خودرو، طلا، سکه و لوازم خانه اوضاع به مراتب نامناسب تر است، به گونه ای که باعث گشته جمعی از مردم به خاطر افزایش بی رویه و غیر منطقی مسکن از تهران و شهرهای بزرگ مهاجرت کنند.

با چنین شرایطی که درصد زیادی از آن به خاطر مدیریت ضعیف دولت و تیم اقتصادی آن است، تصمیم به افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین چه معنا و مفهومی می تواند داشته باشد؟!

دولت تدبیر و امید از زمانی که روی کار آمد به خاطر شعارها و وعده هایی که به مردم داده بود، باعث شد تا نظام اسلامی اندکی با دست و دلبازی با آن رفتار کند و اختیارات بیشتری بدهد.

نوع مذاکره و توافق دولت تدبیر و امید بر سر موضوع هسته ای از همان دست اختیاراتی بود که با اصرارهای دولت که در میان مردم نیز به یک مطالبه عمومی تبدیل شده بود، باعث شد پس از چندی با وجود پیش بینی های دقیق و واقعی از سوی منتقدین و هشدارهای جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مذاکره و برجام، اوضاع اقتصادی به خاطر بی توجهی های دولت به این موضوع و گرایش بیشتر به نتایج توافق هسته ای به هم بریزد.

اگر اکنون روز به روز وضعیت معیشت و اقتصاد بدتر می شود نتیجه اعتماد به توافقی است که هیچ دستاوردی نداشت.

واکنش روز گذشته مجلس شورای اسلامی را شاید بتوان پایان ماه عسل دولت دانست. دولت در مدت 6 سال ریاست خود اقدامات و تصمیماتی گرفت که به زیان کشور، مردم و انقلاب تمام شد و اگر قصد دارد جبران کند، بیشتر از 2 سال زمان برای دولت نیست.

مجلس شورای اسلامی با مخالفت با افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین که از سوی دولت پیگیری می شد، پس از مدت ها کارآمدی خود را نشان داد این روند باید ادامه داشته باشد تا بتواند فضای ایجاد شده را از بین ببرد و با تصمیمات قانونی خود دولت را وادار به اجرای وظایف قانونی خود کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.