کد خبر: 171586

از سوراخ در گنبد آهنی تا آتش بس اجباری

به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

خبر آتش بس بین رژیم صهیونیستی و گروه های مقاومت فلسطینی دیروز در راس اخبار بود ولی احتمالا از مهمترین زوایای آن غفلت شده است. نکات مهمی چون پذیرفته شدن آتش بس توسط فلسطین.

حمله هوایی و توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه، روز شنبه آغاز شد و یکشنبه نیز ادامه یافت که بر اثر آن، دست‌کم 25 فلسطینی از جمله یک زن باردار و کودک 14ماهه، شهید و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

 

در پاسخ به تجاوز وحشیانه رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه، گروه‌های مقاومت فلسطینی در اقدامی بی‌سابقه در کمتر از 48 ساعت، بیش از 600 راکت به شهرک‌های صهیونیست‌نشین، حتی به «عراد» که فراتر از تأسیسات «دیمونا» است شلیک کردند که در جریان آن، دست‌کم 3 اسرائیلی کشته شدند.

همچنین یک خودروی اسرائیلی در شمال غزه با موشک «کورنت» هدف قرار گرفت و سرنشینان آن مجروح شدند. گروه‌های فلسطینی تأکید کرده‌اند در صورت ادامه حملات اسرائیلی، دایره پاسخ موشکی و راکتی را افزایش خواهند داد.

همزمان، «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد که برای نخستین بار موشک «بدر3» را در پاسخ به حملات اسرائیلی به نوار غزه، استفاده کرده است.

شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی، یک فایل ویدیویی درباره این موشک و ویژگی‌های آن و نیز عملیات هدف قرار دادن شهر عسقلان را در صفحه رسمی خود در توییتر منتشر کرد.

 

"اتاق عملیات مشترک" در بیانیه‌ای که منتشر کرد، اظهار کرده بود: قبل از پاسخگویی اشغالگران به خواسته‌های ملت ما هرگز جنگ متوقف نخواهد شد و ما هرگز تا زمانی که رهبری دشمن توافقات با مقاومت را انکار کند، اجازه خروج شهرک نشینان از پناهگاه‌هایشان را نمی‌دهیم.

مصعب البریم، سخنگوی جهاد اسلامی نیز شب گذشته تاکید کرده بود: مقاومت شروط اسرائیل را که تنها شامل آرامش مقابل آرامش است، نمی‌پذیرد.

 

اگرمفاد آتش بس را مرور کنیم حتما به حقایق پشت پرده آن پی خواهیم برد.

 

 

جزئیات توافق آتش‌بس در غزه

منابع مصری و فلسطینی آگاه جزئیات توافق آتش‌بس اخیر بین گروه‌های فلسطینی در نوار غزه و رژیم اسرائیل را فاش کردند.

وافق آتش‌بس بین گروه‌های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی از ساعت چهار بامداد امروز دوشنبه اجرایی شد.

منابع مصری و فلسطینی به العربی الجدید گفتند: بر اساس مفاد توافق آتش‌بس به محض برقراری آتش بس، اسرائیل مستقیما کار اجرای تفاهماتِ به تاخیر افتاده در چارچوب آتش‌بس را آغاز می‌کند که در صدر این تفاهم ها، توسعه مساحت صیادی در دریا به 15 مایل است.

این منابع افزودند: افزایش میزان سوخت ورودی به نیروگاه برق غزه برای افزایش تولید برق، افزایش ساعت برق ‌رسانی خصوصا با ورود به ماه مبارک رمضان، تسهیل در روند ورود کالاها به نوار غزه و تسهیل در روند صادرات از این منطقه از دیگر این تفاهم‌های (به تاخیر افتاده) است.

به‌گفته این منابع، توافق آتش‌بس همچنین بر عدم تیراندازی اشغالگران به سمت تظاهرات کنندگان مسالمت‌جو در جریان راهپیمایی روز بازگشت تاکید می کند و هرگونه نقض این بند از توافق (تیراندازی به سمت تظاهرات کنندگان) باعث لغو هرگونه توافقی خواهد شد.

این منابع تاکید کردند: توافق آتش‌بس جدید همچنین حاوی توقف سیاست ترور (رژیم اسرائیل) خواه علیه رده‌های رهبری یا فعالان سیاسی و نظامی خواهد بود.

به گفته منابع مصری یاد شده، گروه‌های فلسطینی برای اولین بار در نوع خود شرط کرده اند که این توافق باید به همه ساکنان کرانه باختری و قدس اشغالی به منظور کاهش اقدامات امنیتی و توقف حملات اسرائیل تسری یابد. آنها همچنین شرط کرده اند که این توافق باید حاوی تسهیلاتی برای اسیران در بند در زندان های اشغالگران باشد.

برخی دیگر از منابع مصری مرتبط با پرونده مذاکرات با هیئت‌های جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین حاضر در شهر قاهره پایتخت مصر به العربی الجدید گفتند: در سایه ورود متغیرهای جدیدی در موضع گروههای فلسطینی - که نه تنها آمادگی خود را برای تداوم مقابله بلکه تشدید آن را در صورت لزوم و وارد کردن ضربات ویژه (به اشغالگران) را ابراز داشته اند - مذاکرات این بار از دفعات گذشته دشوارتر است.

این منابع افزودند: عملیات ویژه شب گذشته شاخه‌های نظامی گروههای فلسطینی قبل از اجرایی شدن آتش بس تا حد زیادی به آرام شدن اوضاع سرعت بخشید.

این منابع تصریح کردند: سلاح هایی که مقاومت بخشی از آن را نشان داد، همراه با حمله هوایی گردان های عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش حماس به اهداف نظامی اسرائیل و حمله به شخصیت های نظامی بارز اسرائیل همه وهمه بر سر میز مذاکرات میانجیگر مصری با هیئت های مذاکره کننده حماس و جهاد اسلامی فلسطین درقاهره مطرح بود.

در همین حال، یک رهبر بارز جنبش حماس گفت که قطر از طریق تماس های خود با طرف های مختلف بحران، نقش بزرگی در رسیدن به آتش‌بس ایفا کرد.

وی همچنین ادعای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل را که تلاش کرد خود را پیروز این دور از درگیری در نوار غزه نشان دهد، رد کرد و گفت: آنچه میانجیگران از آن مطلع شده اند، دقیقا توضیح می دهد که چه اتفاقی افتاده است.

 

 

درست است که رژیم صهیونیستی خسارات زیادی را به فلسطین وارد آورده است ولی سقف آهنین که همه چیز اسرائیل است این روزها مضحکه خاص و عام شده است. سلاح های جدید محور های مقاومت به راستی اینبار لرزه به اندام از صدر تا ذیل رژیم صهیونیستی انداخته است.