کد خبر: 171408
اتاق خبر 24 بررسی کرد

کدام تضمین تاریخی؟!

توافق هسته ای اگر یک ضمانت اجرایی محکم داشت به وضعیت کنونی دچار می شد؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هر توافق و قراردادی نیازمند تضمین و ضمانت است، یک معامله برای خرید خودرو یا خانه بدون روند قانونی و بدون تضمین های لازم، یک کلاهبرداری آشکار است. خریدار خودرو یا خانه اگر به طرف مقابل اعتماد کند و تضمین لازم را نگیرد، بازنده خواهد بود.

آقای روحانی رئیس جمهور روز گذشته در سالن اجلاس و در آیین گرامیداشت روز معلم درباره برجام و تضمین اجرایی آن گفته؛ «عده‌ای به ما می‌گفتند که این توافق تضمینی ندارد اما ما می‌گفتیم این توافق را به شورای امنیت سازمان می‌بریم و آن را تبدیل به قطعنامه الزامی می‌کنیم. در کشور خیلی‌ها به ما می‌گفتند شما ساده هستید. این توافق در نهایت به شورای امنیت سازمان ملل رفت و قطعنامه الزامی شد یعنی همه دنیا این را امضا کرد.»

اکنون یکسال از خروج آمریکا از توافق هسته ای می گذرد، اقدام مشترکی که قرار بود در قابل تعطیلی فعالیت های هسته ای ایران، کشورهای اروپایی و آمریکا تحریم های خود را لغو کنند و مناسبات بانکی با ایران نیز به شرایط عادی بازگردد.

آمریکا از همان آغاز اجرای برجام بدعهدی کرد و اردیبهشت سال 97 نیز رسماً از توافق هسته ای خارج شد و در ادامه دشمنی های خود علیه جمهوری اسلامی ایران، تحریم های اقتصادی را بازگرداند و تصمیم گرفت فروش نفت ایران را به صفر برساند.

اروپا نیز همان راهی را رفت که آمریکا رفته است، اتحادیه اروپا تاکنون خود را پایبند نشان داده اما هیچ گامی برای اجرای تعهدات خود در برجام برنداشته است و به گفته آقای ظریف وزیر خارجه «اروپا کمتر از یک درصد تعهدات برجامی خود را انجام داده است» یعنی هیچ و چیزی کمتر از آمریکا ندارد.

آمریکا در تازه ترین اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران تحریم های هسته ای را نیز بازگرداند و در مقابل این اقدام، واکنش اروپا تنها یک ابراز تأسف بود!

منتقدین از همان زمانی که مذاکرات هسته ای با روش دولت تدبیر و امید شکل گرفت و آغاز شد نسبت به پایبندی آمریکا و اروپا به تعهدات خود خوشبین نبودند و هشدارهای لازم را می دادند.

منتقدین مذاکرات هسته ای حتی اصرار و تأکید می کردند که دولت و تیم هسته ای تضمین های لازم را در توافق در نظر داشته باشند.

پس از آن که توافق به امضا رسید، همچنان یکی از دغدغه های منتقدین موضوع تضمین بود، چرا که در متن برجام هیچ تضمینی دیده نشده بود و تنها به بندهایی بر می خوریم که اگر ایران از برجام خارج شود چه خواهد شد.

پرسش منتقدین از اعضای تیم هسته ای و دولت محترم، با این جمله ها پاسخ داده شد؛
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه: به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم هسته ای و اکنون معاون وزیر خارجه: امضای جان كری تضمين برجام است.

آقای حسن روحانی رئیس جمهور روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت 97 در نشست مشترک خبری با ماتریپالا سریسینا، همتای سریلانکایی‌، گفته بود؛« اگر پنج کشور به تعهد خود عمل کنند و تضمین دهند منافع ایران با ادامه برجام محقق می‌شود، این توافق علیرغم میل آمریکا و اسرائیل باقی خواهد ماند.»

رئیس جمهور محترم روز گذشته بار دیگر در دفاع از توافق هسته ای که بیش از 5 سال از عمر دولت تدبیر و امید را به خود اختصاص داد گفت؛
«بعضی از آدم‌هایی که دقیق نیستند می‌گویند چرا دولت ایران تضمین نگرفت، بزرگ‌ترین تضمین تاریخی را ما گرفتیم این توافق به شورای امنیت سازمان ملل رفت و در آنجا تائید شد.»

اگر برای توافق هسته ای با 1+5 بزرگترین تضمین تاریخ گرفته شده چرا پس از خروج آمریکا از برجام آقای روحانی باز هم خواهان تضمین 5 کشور باقی مانده در توافق است؟

آیا این 5 کشور برای اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای پس از خروج آمریکا از برجام، به ایران تضمین دادند؟

نکته قابل ذکر که اکنون مردمی که تا دیروز موافق مذاکره و توافق بودند این است که توافق هسته ای دیگر جایی برای دفاع ندارد و نباید برجام را همچنان یک دستاورد تاریخی و بزرگ دانشت که حتی از فتح خرمشهر هم مهمتر است!

برجام ارزش و ظرفیت دفاع کردن ندارد و این که دولت همچنان توافق هسته ای را یک دستاورد بزرگ برای خود می پندارد، اشتباه است.

افکار عمومی که تا پیش از این با دولت بر سر برجام همراه بودند، تن به تغییر دیدگاه داده اند چرا که برجام پس از 6 سال هیچ نتیجه ای برای کشور و مردم نداشت بلکه باب عملیاتی کردن تحریم های اقتصادی و تهدیدات دیگر را باز کرد.

مردم دیدند که امضای برجام و تضمین تاریخی که در شورای امنیت ثبت شده نیز نتوانست ضمانت اجرایی تعهدات اروپا و آمریکا باشد.

برجام یک هدف داشت و آن برچیدن و لغو تحریم های اقتصادی در قبال تعطیلی فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران، که محقق نشد و اکنون ایران تنها پایبند توافق هسته ای است.