کد خبر: 171338
یادداشت اتاق خبر 24

به خاطر یک باک بنزین!

هزینه سیاسی ماجرای بنزین برای کشور بسیار فراتر و بیشتر از درآمدی است که دولت با افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین به دست می آورد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برای دولت کدام هزینه به صرفه تر است؟ هزینه سیاسی یا درآمد از افزایش و سهمیه بندی بنزین؟!

مسئولین مقبولیت خود را از رأی مردم به دست می آورند و برای این که بتوانند این مقبولیت را نگهدارند، باید اعتماد مردم را افزایش دهند.

مردم، سخنان، دیدگاه ها، وعده ها و قول هایی که مسئولین داده و می دهند می شنوند، می بینند و آنها را در حافظه خود ضبط می کنند.

اکنون با گسترش رسانه ها به ویژه در شبکه های مجازی، هر گونه خبری منتشر می شود، از اخبار و گزارش های دروغ تا خبرهای راست که بستگی به نوع برداشت و برخورد مردم با آن اخبار و گزارش ها دارد.

البته که نیاز واجب و لازم است تا مردم به منابع دقیق و رسمی و رسانه هایی که قابل اعتماد هستند رجوع کنند و اگر هم با اخباری روبرو شدند که بوی شایعه و فضا سازی دارد به جستجو و تحقیق در باره آن خبر بپردازند تا از درستی یا نادرستی آن آگاه شوند.

اما مسئولین در ماجرای بنزین آیا مرتکب اشتباه شدند؟ یا این که مردم مقصر هستند چرا که با شنیدن یک خبر برای پر کردن باک بنزین خودروهای خود صف های طولانی تشکیل دادند تا شاید بتوانند چند هزار تومانی جلوتر بیفتند!

اما اگر چنین بود چرا در صف های طولانی پمپ بنزین ها به ویژه پمپ بنزین های شمال شهر و مناطق برخوردارتر خودروهای میلیاردی به وفور دیده می شد؟!

قاعدتاً مردم برای پر کردن یک باک بنزین با گنجایش 50 یا 60 لیتر، شاید هم کمتر، باید چند ساعتی را در صف معطل می شدند که به نظر می رسد کمتر از 4 یا 5 ساعت نبوده است.

هر چند ساعت که مردم در صف بنزین معطل شوند، جلوه و چهره خوبی ندارد، حال آنها که در صف با خودروهای خود معطل رسیدن به پمپ هستند، این موضوع را می دانند یا نه درک می کنند یا نه، تفاوتی در منفی بودن چنین واکنشی به یک خبر غیر موثق ندارد.

کیلومترها صف درست شد برای این که برخی از واهمه گران شدن و سهمیه بندی شدن بنزین نگران شده و برای آن که یک باک جلو بیفتند عزت نفس و مناعت طبع خود را زیر پا گذاشته و تن به صف های طولانی چند ساعته بنزین دادند.

البته تعداد زیادی از مردم هم دست به چنین کاری نزدند که تعداد آنها بیشتر از دلواپسان بنزین بود. عزت نفس خود را زیر پا نگذاشتند، مناعت طبع خود را حفظ کردند و ساعت ها در صف بنزین معطل نشدند.

عقل و منطق هم حکم می کند که در صورت انتشار اخباری از جنس افزایش و سهمیه بندی بنزین و حتی دیگر کالاها و اجناس و خدمات، حتی اگر راست هم نباشد و در قالب اخبار نادرست منتشر شده باشد، واکنش مردم طبیعی و عادی باشد و حتی برای این که اعتراض خود را به چنین اخباری نشان دهند، خودروهای خود را استارت هم نزنند.

اما علت آن که برخی مردم در هنگام انتشار چنین اخباری فارغ از درستی یا نادرستی آن، از خود واکنش های اینگونه نشان می دهند چیست؟

مردمی که برای بنزین ساعت ها در صف ماندند، معلول این علت هستند، علت این معلول جای دیگری است.

برخی می گویند انتشار خبر افزایش و سهمیه بندی بنزین، برای محک زدند مردم و توجه به واکنش هایی بود که از آنها سر زد تا مسئولین بتوانند برای تصمیم قطعی خود تصمیم بگیرند.

اما اگر هم چنین بوده باشد، با وجود نهادها و سازمان هایی که به سادگی می توانند واکنش مردم را پیش بینی کنند، چنین کاری بد سلیقگی محض بود چرا که انتشار تصاویر صف های طولانی بنزین پس از صف های طولانی و بعضاً همراه با درگیری گوشت و مرغ در رسانه های دنیا، چه تصویری از ایران در ذهن مردم جهان نقش می بندد؟

اما در ماجرای بنزین که در چند روز گذشته به نمایش در آمد، علت آن مسئولینی هستند که چند ماه پیش و در سال گذشته مدام می گفتند بنزین در سال آینده گران نخواهد شد.

سخنان این مسئولین عزیز که هم در دولت هستند و هم در مجلس شورای اسلامی ثبت و ضبط شده و موجود است.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفته بود: امسال بنزین گران نمی‌شود، قیمت بنزین در سال ۹۸ به تصمیم‌گیری مجلس بستگی دارد. ۱۳ بهمن ۹۷

محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ نیز در بهمن ماه 97 گفته بود؛ بر اساس مصوبه این کمیسیون قیمت حامل‌های انرژی اعم از بنزین، نفت، گاز و... نه در قیمت و نه در نحوه توزیع هیچ تغییری نسبت به سال ۹۷ نخواهد داشت.

از این دست سخنان و مواضع از سوی مسئولین بسیار است که به دو نمونه از آن اشاره شد.

پیش از عید و در سال گذشته تصمیم بر این بود که به قیمت و به نوع توزیع آن دست زده نشود و تغییر نکند، اما همان اخباری که در باره قیمت و نوع توزیع بنزین منتشر شد، بر اساس سخنانی بود که مسئولین دولتی درباره آن اظهار نظر کرده بودند و برخی رسانه ها نیز آن اظهارات را دلیل بر تصمیم دولت دانستند که به نظر درست هم می آمد.

 فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی 9 اردیبهشت ماه 98 در دومین نشست هم‌اندیشی مجمع کارآفرینان ایران درباره قیمت بنزین و شیوه اجرای آن گفته بود: قطعاً به دنبال رفاه جامعه، کاهش فساد و افزایش شفافیت و رشد و سرمایه‌گذاری از طریق اصلاح یارانه‌ سوخت هستیم و موضوع نرخ بنزین در حال بررسی است، چرا که بنزین سرمایه کشور است و نمی‌توانیم شاهد هدر رفت آن باشیم و قیمت آن در آستانه نهایی شدن است.

چنین سخنی از زبان وزیر اقتصاد، با سخنان پیش از عید برخی دیگر از مسئولین چه دولتی و چه غیر دولتی در تناقض است و همین تناقض است که مردم را آزار می دهد.

حتی آنهایی که با خبر افزایش و سهمیه بندی بنزین در صف های طولانی معطل شدند، با وجودی که کار اشتباهی را مرتکب شدند، اما می توان به آنها اندکی حق داد که نسبت به مسئولین اعتماد خود را از دست داده یا ضعیف شده باشد.

آیا قرار است مسئولین دولتی نیز در جنگ روانی دشمن علیه مردم و جمهوری اسلامی ایران مشارکت داشته باشند؟

اعتماد مردم به سادگی به دست نمی آید، اما می توان به سادگی آن را از دست داد، تنها کافی است مسئولین و دولتمردان حرفی بزنند و چند روز چند وقت دیگر آن را حرف را نادیده گرفته و تصمیم دیگری بگیرند. اعتماد به سادگی از بین می رود. و این اتفاقات قطعاً برای کشور بار و هزینه سیاسی نیز خواهد داشت.