کد خبر: 171250

سطح مبارزه با آفت ملخ صحرایی از ۸۳ هزار هکتار فراتر رفت

میر گفت: تا کنون در سطحی معادل ۸۳ هزار و ۴۱۴ هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در ۶ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.
اتاق خبر 24

محمدرضا میر، مدیر روابط عمومی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت مبارزه با آفت زنگ زرد گندم در مزارع اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای اسفند تا ۱۰ اردیبهشت در سطحی معادل ۱۸ هزار هکتار با بیماری زنگ گندم در مزارع مبارزه شد که با این وجود خسارتی از این حیث به مزارع نداشتیم.

وی افزود: با توجه به آنکه قارچ کش مبارزه با بیماری زنگ گندم به اندازه کافی در کشور است، از این رو جای هیچ‌گونه نگرانی مبنی بر کمبود آفت کش برای مبارزه با این بیماری در مزارع گندم نداریم.

میر ادامه داد: اگرچه زمینه برای بروز آفات و بیماری‌ها در مزارع گندم به سبب شرایط مناسب آب و هوایی و بارندگی‌های اخیر، فراهم است، اما با وجود شبکه مراقبت و پیش آگاهی که به طور مستمر آفات و سایر عوامل بیماری زا را در مزارع کنترل و نظارت می‌کنند، جای هیچ‌گونه نگرانی برای کشاورزان وجود ندارد.

این مقام مسئول در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت مبارزه با آفت ملخ صحرایی بیان کرد: تا چند روز گذشته در سطحی معادل ۸۳ هزار و ۴۱۴ هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در ۶ استان جنوبی کشور صورت گرفته است که بیشترین سطح مبارزه مربوط به استان هرمزگان با ۳۳ هزار و ۳۰۰ هکتار و کمترین سطح مبارزه در استان فارس با ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه آفت ملخ صحرایی بسیار خطرناک است، از این رو با تلاش شبانه روزی جهاد کشاورزی ۶ استان جنوبی کشور تا کنون خسارت جدی به مزارع و محصولات کشاورزی نداشتیم.

میر با اشاره به اینکه هجوم آفت ملخ صحرایی در ۴۰ سال اخیر در کشور بی سابقه بود، بیان کرد: علی رغم ۱۱۴ ریزش از بهمن سال گذشته تا کنون خسارتی به مزارع و محصولات کشاورزی وارد نشده است، چرا که ملخ‌های صحرایی پس از ورود به کشور در اراضی غیر زراعی و بیشه زار‌ها مستقر می‌شوند که در همان جا کانون کوبی علیه ملخ‌های صحرایی صورت می‌گیرد.

مدیر روابط عمومی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه مشکلی در زمینه تهیه و تدارک سموم برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی نداریم، اظهار کرد: با توجه به سموم تدارک شده در استان‌های جنوبی کشور، جای هیچ گونه نگرانی در خصوص کمبود سموم نداریم.

وی با اشاره به اینکه سازمان حفظ نباتات در زمینه اعتبارات مبارزه با آفت ملخ صحرایی حداقل و حداکثری اعلام نکرده است، گفت: با وجود اختصاص اعتبارات لازم از محل استانی به بحث مبارزه با آفت ملخ صحرایی، سازمان حفظ نباتات تا کنون از محل اعتبارات خود ۷ میلیارد تومان به این امر اختصاص داده است، ضمن آنکه با تصویب هیئت وزیران در چند روز گذشته رقمی معادل ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به مبارزه علیه این آفت اختصاص یافت که با توجه به کمک ستاد بحران و سایر دستگاه‌ها از منظر تخصیص اعتبارات جای هیچگونه نگرانی نیست.

میر در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه ملخ‌های بالغ پس از ورود به کشور تخم ریزی می‌کنند، از این رو در چند مرحله با پوره این آفت باید مبارزه صورت گیرد که به همین دلیل حداقل تا پایان خرداد علیه این آفت در ۶ استان جنوبی کشور مبارزه خواهیم داشت.

منبع: خبرآنلاین

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.