کد خبر: 171179
گزارش اتاق خبر 24

آیا همه چیز به گردن تحریم است؟

همه میدانند که تحریم های اقتصادی آمریکا 40 سال است وجود دارد و مسئله تازه ای نیست.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تحریم های اقتصادی بی تأثیر نیست، اما تأثیر آن به آن اندازه ای نیست که بخواهد اوضاع اقتصادی کشور را به وضعیتی که اکنون دیده می شود برساند.

تحریم های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران حتی در دوران دفاع مقدس که 8 سال طول کشید نتوانست اوضاع اقتصادی ایران را به شرایط کنونی تبدیل کند.

اگر قرار بر این بود که تحریم های اقتصادی ایران، جمهوری اسلامی را تحت تأثیر قرار داده و از پا در آورد، باید این اتفاق سال ها پیش و یا در دوران دفاع مقدس می افتاد.

در طول تحریم های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، شرایط تاکنون به وضعیتی که اکنون حاکم شده نرسیده بود، که البته باید این موضوع از سوی نهادها، سازمان ها و ارگان های مربوطه بررسی و آسیب شناسی شود که چرا تحریم هایی که 40 سال است علیه ایران ادامه دارد اکنون تأثیر بیشتری گذاشته است.

فی الواقع بسیاری از کارشناسان اقتصادی و صاحبنظران عرصه اقتصاد اعتقاد دارند که تحریم های اقتصادی آمریکا به خاطر مدیریت ضعیف و تصمیمات اشتباهی که از سوی دولت یا دولت ها گرفته می شود، تأثیر خود را بیشتر نشان میدهد.

هر گاه ضعف در تصمیم گیری و مدیریت اقتصادی کشور از سوی دولت ها اتفاق افتاده، شاهد بوده ایم که آثار تحریم های اقتصادی بیشتر نمایان شده و تأثیر خود را بر زندگی مردم گذاشته است.

اکنون نیز نمی توان همه شرایط موجود اقتصادی را تنها و تنها به گردن تحریم های اقتصادی انداخت، تحریم های اقتصادی بخشی از اقتصاد کشور را درگیر کرده که درصد زیادی را شامل نمی شود، این مسئله ای است که اقتصاددانان همراه دولت نیز به آن اذعان میکنند.

اکثریت کارشناسان عرصه اقتصادی بیشترین عامل را مدیریت ضعیف دولت و تصمیماتی که در زمینه اقتصادی گرفته میشود، میدانند.

یک نمونه آشکار و یک تصمیم بسیار غلط و اشتباه در سال گذشته گرفته شد که دولت برای مقابله با اقدامات آمریکا تصمیم گرفت 20 میلیارد دلار ارز را با قیمت 4200 تومان در اختیار برخی قرار دهد تا اجناسی که نیاز کشور است وارد کنند.

اما این 20 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به دست وارد کننده رسید اما اجناسی وارد کشور شد که با توجه به شرایط تحریمی، هیچ نیازی به آنها در کشور وجود نداشت و ندارد.

از سال گذشته تاکنون که تکلیف آن 20 میلیارد دلار روشن نشده و حتی بر اساس گفته های برخی نمایندگان مجلس همچون پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هیچ نشانی از 3 میلیارد دلار از آن وجود ندارد، پیگیری خاصی برای روشن شدن تکلیف آن مبلغ بسیار زیاد انجام نشده است.

بر چه اساس و مبنایی دولت تصمیم گرفت در حالی که آمریکا یک جنگ اقتصادی را علیه ایران تدارک دیده و آغاز کرده بود، 20 میلیارد دلار از بودجه کشور به کالاهایی اختصاص یابد که هیچ نیازی به ورود آنها به کشور نبود.

آیا در یک جنگ اقتصادی، کشوری که هدف قرار گرفته با ولخرجی و ریخت و پاش های غیر منطقی سرمایه و ذخیره خود را به باد می دهد؟

اگر هدف دولت از آن بذل و بخشش ها این بود که بخواهد نشان دهد اوضاع اقتصادی با وجود کالاهای غیر ضروری مردم در کشور در شرایط عادی است، چنین تصمیمی بزرگترین اشتباهی بود که در آن مقطع حساس گرفته شد.

جنگ اقتصادی ایجاب می کند که دولت از هزینه ها بکاهد شرایط را به گونه ای مدیریت کند که بتواند کشور را با کمترین هزینه و بهترین مدیریت اداره کند، مانند خانواده ای که دخلش کم است اما سعی می کند با کاستن از هزینه های خود یک ماه را سر کند تا زمان حقوق ماه بعد فرا برسد.

خانواده ای که اکنون با چنین حقوق های اندک که کفاف یک ماه را نمی دهد اگر بخواهد مانند دولت تدبیر و امید چیپس و بفک بخرد، قطعاً از نیازهای ضروری خود باز می ماند.

اختصاص ارز 4200 تومانی به برخی افراد به بهانه واردات کالاهای اساسی رانتی را ایجاد کرده و می کند تا چنین وارد کنندگانی بدون نظارت دقیق سازمان های نظارتی هر چه که بخواهند وارد کنند و از پس چنین سوداگری سودهای گزافی به جیب بزنند و در این میان مردم هستند که باید متحمل سختی های چنین تصمیماتی شوند.

با این وجود دولت سعی دارد همه مشکلات اقتصادی را به گردن تحریم های اقتصادی بیندازد، در حالی که اشتباهات خود را نادیده میگیرد و کتمان می کند. دولت سعی دارد تحریم ها را بزرگنمایی کند تا ضعف خود را پنهان سازد.

اکنون نیز دولت 10 میلیارد دلار دیگر را برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داده است که اگر این مبلغ نیز قرار است به درد 20 میلیارد دلار سال گذشته دچار شود، بهتر است که منتفی گردد.

دولت با این ولخرجی ها است که اکنون در حال افزایش قیمت کالاها، اجناس و خدماتی است که باعث گرانی هر چه بیشتر نیازهای ضروری مردم خواهد شد تا بتواند جای آن ولخرجی ها را پر کند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.