کد خبر: 170625

کارگر «ستون فقرات اقتصاد و تولید»

مشکل اقتصاد کشور، بدون راه‌حل نیست و گره‌ای نیست که بازنشدنی باشد و یکی از الزامات مهم در این گره‌گشایی، ملاحظه و رعایت حقوق کارگران است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در دهه پنجم انقلاب و در آستانه روز کارگر در سال جدید هستیم. در کشور ما  و همچنین در تمام دنیا برای گرامیداشت زحمات و قدردانی از  ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه هفته‌ای برای این مناسبت در نظر گرفته شده تا آحاد جامعه ارادت قلبی خود را به این گروه از شاغلین نشان دهند.

 

حدود یک دهه است که عناوین انتخابی برای هر سال توسط رهبر معظم انقلاب در رابطه با اقتصاد کشور و حرکت بسوی تولید کیفی و رقابتی، نوآوری و ترغیب مردم به خرید کالای داخلی مدنظر ایشان در نامگذاری‌ها بوده است و محور تمامی این شعارها به نوعی کار، تولید ملی، کالای داخلی و پویایی اقتصاد کشور می‌باشد. و در این بین توجه به کارگران به‌عنوان سربازان اصلی این محور جهادی، همواره مورد تاکید ایشان در سخنرانی‌ها و پیام‌های صادره بوده است.

 

سرمایه انسانی-که بخش اعظم آنرا کارگران بخش‌های مختلف اقتصاد تشکیل می‌دهد- و سرمایه گذاری عمومی از مهم‌ترین عوامل توسعه اقتصادی محسوب می‌گردند. پس می‌توان گفت سرمایه‌گذاری مردمی و کار سالم دو ویژگی مهمی است که می‌تواند موجبات رشد هر اقتصادی را فراهم نماید. در سایه همین ظرفیت‌هاست که تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی میسر می‌گردد.

 

در شرایطی که با اعمال تحریم‌های ظالمانه، فروش نفت تحت تاثیر قرار گرفته و جامعه به نوعی مبتلابه مشکلات اقتصادی ریز و درشت می‌باشد، به اذعان تمامی کارشناسان اقتصادی، راه نجات کشور در تولید داخلی است و هرچه تولید رونق بگیرد، کالا و خدمات ایرانی هم رونق خواهد یافت و به تبع آن، اشتغال، بنگاه‌های تولیدی، نیروی کار و سرمایه‌های انسانی نیز تقویت و حفظ شده و بخشی از دغدغه‌های کارگران در خصوص امنیت شغلی در بازار رقابتی اشتغال نیز به مراتب، کاهش خواهد یافت.

 

به فرموده بنیانگذار کبیر انقلاب، “چرخ عظیم جوامع بشرى با دست تواناى کارگران در حرکت و چرخش است.” و “حیات یک ملت، مرهون کار و کارگر است.” و قطعاً رسیدگی به مطالبات این قشر معزز بایستی در دستور کار جدی مسئولین نظام قرار گرفته، تا با دلگرمی بیشتری در واحدهای صنعتی و تولیدی، نسبت به افزایش کیفیت محصولات تولیدی خود همت نمایند. از سویی با رفع موانع از پیش‌پای تولیدکنندگان همچون بوروکراسی‌های زائد اداری، تخصیص ارز یارانه‌ای به تولید، کاهش مالیات، انتقال تکنولوژی روز به کشور، تمرکز برای افزایش سود برای تولید، می‌توان تا حدی سرمایه‌های خاموش و راکد جامعه را به سمت تولید هدایت نمود.

 

 

نقطه نظرات ائمه جمعه در مورد کار و کارگر

آیت الله رسول فلاحتی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه رشت با اشاره به روز جهانی کارگر و جایگاه کارگران در تولید و رونق اقتصادی کشور، گفت: کارفرمایان باید از کارگران حمایت کنند و این حق کارگران نیست که از سوی کارفرمایان تهدید به اخراج شوند.

وی با تأکید بر حمایت از حقوق کارگران، بیان کرد: مسئولان نیز در این زمینه اقدامات موثرتری انجام دهند زیرا رونق تولید در کشور در گرو تلاش کارگران است.

نماینده ولی فقیه در گیلان در ادامه رونق تولید را مایه عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عنوان و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران موضوع رونق تولید را مطرح کردند که امیدواریم حوادث سیل اخیر سبب بی توجهی به رونق تولید در این مناطق نشود.

 

آیت‌الله سید ابوالحسن حسن‌زاده دیروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته که در مصلی امام خمینی(ره) اهواز برگزار شد با اشاره به یازدهم اردیبهشت‌ماه به عنوان روز کارگر و قدردانی از کارگران خوزستان، گفت: استان با توجه به برخورداری از نفت، گاز، کشاورزی و قطب صنعتی بودن، کارگران نقش اساسی و حیاتی را در آن ایفا می‌کنند.

حسن‌زاده به بیانات گوهربار رهبرمعظم انقلاب در جمع کارگران اشاره و بیان کرد: کشوری که با اقتصاد مقاومتی با رکن اساسی کارگران اداره می‌شود از تحریم‌ها هراسی ندارد. اقتصاد کشور باید به شکلی باشد که از سوی اراذل آمریکایی‌ها قابل تهدید نباشد.

امام جمعه موقت اهواز با تأکید بر برنامه‌ریزی دشمن بر روی قشر کارگر خاطرنشان کرد: این برنامه‌ریزی از ابتدای انقلاب اسلامی شروع و تا اخیرا در اعتراضات کارگری توسعه نیشکر هفت تپه دیده شده است و جامعه به فرهگ کار نیاز دارد.

 

آیت‌الله سید محمد شاهچراغی،امام جمعه سمنان دیروز ۶ اردیبهشت در خطبه‌های نماز جمعه این هفته سمنان در مصلای امام خمینی (ره) این شهر با بیان اینکه کارگران مهره اصلی تحقق شعار سال، یعنی رونق تولید داخلی هستند، یاداور شد: کارگران سربازان و زمینه ساز رونق تولید محسوب می‌شوند که باید تلاش آن‌ها را قدر دانست زیرا کار کارگران به مانند جهاد در راه خدا و ارزشمند است.

 

امام جمعه باغبادران با اشاره به سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری در جمع کارگران، تصریح کرد: ایشان قشر زحمتکش کارگر را ستون اصلی تولید در کشور دانستند و باید توجه داشت رونق تولید یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی به شمار می‌آید که تحقق قسمتی از آن در دستان قشر زحمتکش کارگران قرار دارد و اگر اقتصاد مقاومتی محقق شود، تصمیم‌های سردمداران آمریکایی و صهیونیستی درباره نفت و مسائل اقتصادیِ دیگر، تأثیرگذار نخواهد بود.

فرهنگ ادامه داد: یکی از راه های مبارزه با توطئه دشمنان حمایت از قشر کارگر و حمایت همه جانبه از تولید داخلی و حرکت در مسیر رونق تولید است و انتظار می رود همه مسئولان و مردم به این مسئله توجه جدی داشته باشند.

 

 

آیت الله حسینی بوشهری با گرامیداشت هفته کارگر، از این قشر پرتلاش به عنوان قشری محبوب نزد خداوند یاد کرد و گفت: بدون شک با رسیدگی دولتمردان به مشکلات کارگران و کارفرمایان، زمینه سرعت گرفتن چرخ اقتصاد کشور تسهیل و موانع پیش روی رونق تولید ملی رفع می شود.

خطیب جمعه قم افزود: از دیگر مواردی که باید مورد توجه مسئولان اقتصادی کشور قرار گیرد این است که با یک برنامه ریزی دقیق ، منسجم و کاربردی در جلوگیری از واردات بی رویه کالا به کشور گام های اساسی بردارند تا کارخانه های داخلی تعطیل و کارگران بیکار نشوند.

 

 

دیدگاه رهبری در مورد کار و کارگر

* کارگر «ستون فقرات اقتصاد و تولید» است.

 

* برای داشتن اقتصاد «پیشرفته و مستقل» و رونق اقتصادی باید به قشر کارگر اهمیت فراوان داد و اگر بخواهیم جامعه کارگری از امتیازات و حقوق شایسته برخوردار باشد، باید بر روی «تولید ملی» تکیه و تأکید کنیم.

 

* دلگرم شدن کارگران در جامعه، موجب سامان‌یافتن وضع اقتصادی است.

 

* مشکل اقتصاد کشور، بدون راه‌حل نیست و گره‌ای نیست که بازنشدنی باشد و یکی از الزامات مهم در این گره‌گشایی، ملاحظه و رعایت حقوق کارگران است.

 

* جامعه کارگری باید احساس تکریم و احترام و سربلندی کند و قدر کار او دانسته شود و در این صورت، خستگی و بی‌حوصلگی و بی‌اعتنایی به کار وجود نخواهد داشت.

 

* نفس علاقه و اشتیاق به کار باید در جامعه ترویج پیدا کند و کار چنان ارزشمند شناخته شود که کارگر با افتخار بگوید کارگر هستم و در گفتن این موضوع، احساس حقارت نکند.

 

* «تأمین امنیت شغلی» و «تأمین معیشت کارگران» را دو وظیفه مهم مسئولان است.

 

* دولت، کارفرما، کارگر و کارآفرین هر یک به سهم خود در سامان یافتن مشکلات جامعه کارگری در این زمینه مسئول هستند و باید وظایف خود را دنبال کنند.

 

* اگر مسئله اشتغال به شکل مناسبی حل شود، آسیبهای اجتماعی از جمله مواد مخدر، مشکلات جوانان و آفتهای ناشی از بیکاری و بیکارگی هم کاهش محسوس خواهد یافت.

 

* هر کس مسئول اجرایی کشور شود و همه کسانی که در دولت آینده مسئولیت بخشهای اقتصادی را بر عهده می گیرند، باید از همان روز اول، همت و تلاش خود را به حل مشکل اشتغال معطوف کنند، چرا که در این موضوع مهم، حتی یک روز تأخیر جایز نیست.

 

* به‌گونه‌ای شعارها و برنامه‌ها را مطرح کنید که همه بدانند با هدف اصلی حمایت از طبقات ضعیف وارد عرصه شده اید و حل این مشکل مهم برای شما در اولویت جدی قرار دارد.