کد خبر: 170547

پرداخت 132 میلیون به برخی مدیران شرکت وابسته به بانک صادرات

گزارش سال مالی متهی به آذر 97 بازرس شرکت واسپاری سپهر صادرات اعلام کرده که زیان انباشته شرکت در تاریخ ترازنامه بالغ بر 89 میلیارد تومان بوده که بیش از سرمایه ثبت شده شرکت است.

ماده 134 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت، مصوب کرده "مجمع عمومی عادی صاحبان سهام می‌تواند با توجه به ساعات حضور اعضاء «غیر موظف هیأت مدیره» در جلسات هیأت مزبور، ‌پرداخت مبلغی را به آنها به طور مقطوع بابت حق حضور آنها در جلسات تصویب کند. مجمع عمومی این مبلغ را با توجه به تعداد ساعات و اوقاتی که ‌هر عضو هیأت مدیره در جلسات هیأت حضور داشته تعیین خواهد کرد.

هم چنین "در صورتی که در اساسنامه پیش‌بینی شده باشد مجمع عمومی‌ می‌تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت به عنوان پاداش به اعضاء هیأت مدیره تخصیص داده شود. اعضاء غیر موظف هیأت‌ مدیره حق ندارند به جز آنچه در این ماده پیش‌بینی شده در قبال سمت مدیریت خود به طور مستمر یا غیر مستمر بابت حقوق یا پاداش یا‌حق‌ الزحمه وجهی از شرکت دریافت کنند."

اما صورتهای مالی شرکت "واسپاری سپهر صادرات" مربوط به سال مالی منتهی به آخر آذرماه سال 1397 که در روزهای اخیر منتشر شده  نشان می دهد بازرس قانونی شرکت با اشاره به مواردی که توسط مدیران این شرکت با تطبیق مفاد اصلاحیه قانون تجارت رعایت نشده، از " پرداخت حق السعی مصوب مجمع به اعضای غیر موظف هیئت مدیره علی رغم زیان خالص شرکت در سال قبل" خبر داده است.

حق السعی
حق السعی

همچنین این گزارش اعلام کرده که زیان انباشته شرکت که عمدتا در زمینه واگذاری اموال منقول و غیرمنقول در قالب عقود اجاره و فروش اقساطی فعالیت می کند، در تاریخ ترازنامه بالغ بر 89 میلیارد تومان بوده که بیش از سرمایه ثبت شده شرکت است.

در بخش مربوط به هزینه های اداری شرکت واسپاری سپهر صادرات نیز قسمتی به نام "حق الزحمه خدمات حرفه ای و مشاوره ای" وجود دارد که رقم آن در سال مالی مذکور، 331 میلیون تومان است و حسابرس شرکت در توضیحا این بخش عوان کرده که مبلغ فوق شامل 167 میلیون تومان حق الزحمه مشاوران و مبلغ 132 میلیون تومان جبران حق السعی اعضا هیات مدیره است.

همچنین در سال پیش از آن، مبلغ حق الزحمه مشاوران 82 میلیون تومان و کمیته حسابرسی 44 میلیون تومان بوده و عملا رقم قابل توجهی باقی نمی ماند که خرج موضوعاتی چون حق السعی هیئت مدیره شود.

منبع: صبحانه آنلاین

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.