کد خبر: 170528
رئیس قوه قضاییه در دیدار مراجع عظام:

حفظ دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها در قوه قضاییه

آیت‌الله رئیسی در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی گفت: در نظر داریم آراء را با حذف نام افراد، بیشتر در مرعا و منظر حقوقدانان و طلاب قرار دهیم و این موضوع به اتقان آرا کمک می‌کند.
اتاق خبر 24

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید به قم سفر کرد و در جریان این سفر، پس از زیارت حرم حضرت معصومه (س) به بیت چند تن از مراجع عظام تقلید رفت و با آنان دیدار و گفتگو کرد.

 

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی: احکام به منظور اتقان آرا، با حذف نام افراد در مرعا و منظر حقوقدانان و طلاب قرار می‌گیرد

 

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: انتظار مردم عزیز در این دوران بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب، انتظار فوق العاده‌ای است و انتظار دارند که دستگاه قضایی پیشانی عدالت و ملجا و پناهگاه باشد.

در آستانه گام دوم انقلاب انتظار از دستگاه قضایی، انتظار بالایی است

وی با بیان اینکه شرایط موجود شرایط خاصی است، هم نگاه نخبگان به دستگاه قضایی نگاهی است که قابل توجه است و هم نگاه مردم و انتظاراتی که از این دستگاه دارند، قابل توجه می‌باشد، بیان داشت: به دلیل حضورم در دستگاه قضایی، تجربیاتی داشتم و در حال حاضر در آستانه گام دوم انقلاب انتظار از دستگاه قضایی، انتظار بالایی است.

تلاش می‌کنیم مسئله مهریه را کاملا حل نماییم

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه ضمن بهره مندی دستگاه قضایی از راهنمایی‌های حضرتعالی، امیدواریم همواره از رهنمودهایتان بتوانیم استفاده کنیم، تصریح کرد: تلاش می‌کنیم به خصوص در موضوع مهریه که چندبار مورد تاکید شما بوده است بتوانیم این مسئله را کاملا حل نماییم که دغدغه خاطر حضرتعالی و برزرگانی که بر مبنای فقه و مبانی فقهی نظر دارند، رفع شود.

وی با اشاره به این مطلب که رسیدگی سریع که دقت را هم از بین نبرد از نکات محوری برنامه این دوره ما است، ابراز امیدواری کرد که بتوانیم دقت و سرعت را کنار هم حفظ کنیم.

آراء با حذف نام افراد، بیشتر در مرعا و منظر حقوقدانان و طلاب قرار خواهد گرفت

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در نظر داریم آراء را با حذف نام افراد، بیشتر در مرعا و منظر حقوقدانان و طلاب قرار دهیم و این موضوع به اتقان آرا کمک می‌کند و علاوه بر این در فرآیند دادرسی هم مراحلی برای اینکه حق اصحاب دعوا تضییع نشود، وجود دارد که از این جنبه نیز کمک زیادی در جهت اتقان آرا می‌شود، ولی این اقدامات نباید از سرعت کار بکاهد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه وضع اطاله دادرسی در استان‌های مختلف یکسان نیست، بیان داشت: بعضی از مراکز از جمله تهران که کثرت پرونده را داریم وضعیت خاص دارند وگرنه همه استان‌ها به این بلیه مبتلا نیست.

توجه به استان‌هایی که کثرت و تراکم پرونده دارند

وی با یادآوری این نکته که به دنبال این هستم که به استان‌هایی که کثرت و تراکم پرونده دارند بیشتر توجه شود تا پرونده‌های مسن و معوقه نداشته باشند، به بیان نکاتی پیرامون موضوع مهریه پرداخت.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: نسبت به موضوع مهریه آماری در رابطه با پرونده‌ها اخذ کرده‌ام و موضوع دنبال و به زودی اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود.

در مورد کسانی که معسر هستند و یا در عسر و یسر آن‌ها تردید وجود دارد، نگاه مجددی خواهد شد

وی افزود: حتما در مورد کسانی که معسر هستند و اعسار آن‌ها ثابت شده و یا در عسر و یسر آن‌ها تردید وجود دارد، نگاه مجددی خواهد شد تا بتوانیم مسئله زندان را نه فقط در مورد مهریه بلکه در مورد اینکه راهکار هر مسئله‌ای باشد، کاهش دهیم.

موضوع حبس را در موارد ممکن به مجازات‌های جایگزین تبدیل می‌کنیم

آیت الله رئیسی با اشاره به دیدار با اعضای کمیسیون قضایی مجلس اظهار کرد: در دیدار با کمیسیون قضایی مجلس تاکید کردم که در قوانین راهکار همه موارد حبس عنوان شده و قاضی نیز مطابق قانون باید رای دهد لذا باید موضوع حبس را در موارد ممکن به مجازات‌های جایگزین تبدیل کنیم.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: برای افرادی که بازداشت هستند تاکید شده که در مورد کسی که تحقیقات از وی به اتمام رسیده و بازداشت او ضرورتی ندارد، حبس را به موارد نادر کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: دنبال این هستیم در سازوکاری هم نسبت به کاهش جمعیت کیفری و هم نسبت به رفع اطاله دادرسی اقداماتی را انجام دهیم و جز اولویت‌ها است که در مدت کوتاه به جایی برسانیم.

نکات مورد تاکید آیت الله مکارم شیرازی در دیدار رییس قوه قضاییه

آیت الله مکارم شیرازی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه دستگاه قضا آبروی نظام است، در تبیین این موضوع اظهار کرد: عدالت مطلوب، خودش را در دستگاه قضا نشان می‌دهد، بنابراین آبروی نظام بستگی به دستگاه قضا دارد.

وی با بیان اینکه اسلام بر مسئله قضات اهمیت زیادی داده است و باید این تشکیلات زمین نماند، گفت: یکی از مشکلات طول زمان است و زمان طولانی می‌شود که گاهی ممکن است بعضی از شکایت صرف نظر کنند و نباید کار به اینجا برسد که به دلیل طولانی شدن زمان اشخاصی را ببنیم که از شکایت صرف نظر کنند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: باید زمان‌های رسیدگی کاهش یابد و البته تمام این تاخیر‌ها به دلیل کثرت پرونده‌ها و قوانین است که باید تشریفات اضافی حذف شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش بیان داشت: جزیی از تشکیلات قضایی مربوط به مسئله وکالت‌ها است که اگر اصلاح نشود به دستگاه قضا لطمه می‌زند که باید یک کارگروه بنشینند و نقاط ضعف را پیدا کنند و از قضات سئوال کنند که وکلا از چه شگرد‌هایی استفاده می‌کنند که باعث تاخیر در پرونده‌ها می‌شوند و راه‌ها را بر آن‌ها بست.

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه در مورد مسئله مهریه احتیاج است که قانون به مجلس ببرید، ابراز امیدواری کرد که در زمان ریاست شما بر قوه قضاییه یک تحول همه جانبه رخ دهد، چون شما مرد تحول هستید.

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت الله شبیری زنجانی: تکریم ارباب رجوع و توجه به حقوق متهمان و محکومان، در دستور کار است

 

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت الله شبیری زنجانی با بیان اینکه می‌توان کاری کرد که بخش قابل توجهی از قضات، مجتهدین باشند، گفت: در وصیت نامه امام خمینی (ره) آمده است که حوزه‌های علمیه باید مرکز تامین قاضی برای قوه قضاییه باشند و در حال حاضر در دستگاه قضایی افرادی حضور دارند، ولی به میزان مورد نیاز نیست، لذا یکی از نکات مورد اشاره بنده آن است که به حوزویان تاکید بفرمایید که به قوه قضاییه بیایند.

وی نگاه به حوزه‌ها را به عنوان مرکز تربیت قاضی و مربی دانست و بیان داشت: ما قضات را از دانشگاه‌ها و حوزه جذب می‌کنیم و به نظر بنده برای تامین کادر لازم برای دستگاه قضایی به ویژه در بخش‌های بالایی مثل قضات دیوان عالی کشور، روسای کل در استان‌ها و قضات تجدیدنظر که کار‌های مهم دست آن‌ها است هرچه از افاضل ملا و متقی با روحیه انقلابی استفاده شود، دل آدم محکم‌تر است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه انتخاب افراد برای قضات از بین متقین که علم و تقوا داشته باشند، یکی از نکات مورد تاکید است، اضافه کرد: تکریم ارباب رجوع و توجه به حقوق متهمان و محکومان، در دستور کار است.

وی ادامه داد: برخورد قاضی با مردم بسیار مهم است و علاوه بر تاکید، سازوکار‌هایی برای پیگیری در نظر خواهیم گرفت.

 

دیدار رییس قوه قضاییه با مراجع عظام

 

نکات مورد تاکید آیت الله شبیری زنجانی در دیدار رییس قوه قضاییه

آیت الله شبیری زنجانی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه مسئله قضا از نظر اسلام مسئله‌ای با اهمیت است، گفت: اخلاق و تقوا در انتخاب قضات باید خیلی مورد توجه قرار گیرد و بر آن تاکید شود، تا مردم اعتماد کنند.

وی خاطرنشان کرد: برخورد فردی که در مسند قضا است با مردم، خیلی مهم است.

وی تاکید کرد: انشاءالله آنچه مطلوب شرع و عرف و عقل است، به طور کامل عملی شود.

 

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت الله نوری همدانی: دستگاه‌های اقتصادی و اداری به گونه‌ای برنامه ریزی کنند که ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی کاهش یابد

رئیس قوه قضاییه در دیدار با آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه نگاه مردم به دستگاه قضایی باید متحول شده و اعتماد آن‌ها افزون شود، در مسئولیت جدید که مسئولیت بسیار خطیر و مهمی است، امید است که هم احقاق حق و ابطال باطل را انجام دهیم و هم دستگاه قضایی را رقم بزنیم که مورد اعتماد مردم و پناهگاه و ملجا آن‌ها باشد.

وی افزود: نیاز به ارتباط بسیار عمیق با حوزه‌های علمیه به ویژه حوزه علیمه قم و مراجع بزرگوار داریم و باید جایگاه دستگاه قضایی، جایگاهی باشد که بتواند گره گشای مشکلات کشور و مردم باشد و موجب پیشرفت امور شود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: نسبت همه دستگاه‌ها به حکومت نسبت خیلی نزدیکی است؛ اما نزدیکترین نسبت به حکومت را دستگاه قضایی دارد و شاید هیچ دستگاهی این نسبت بسیار نزدیک را به حکومت نداشته باشد. دستگاه‌های اجرایی در همه دنیا هستند؛ اما نکته فارق بین نظام ما و نظامات دیگر بحث قضای اسلامی است.

وی افزود: انتظار مقام معظم رهبری از بنده و همکارانم در این دوره انتظار یک تحول است، این تحول را هم در حکم بیان فرمودند و هم در بیانات تاکید کردند که در این دوره و اقتضای گام دوم انقلاب یک تحولی نیاز است و طبیعتا این تحول هم در نیروی انسانی، هم در نظام دادرسی و هم در نوع نگاه مردم به دستگاه قضایی است.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه نگاه مردم به دستگاه قضایی باید متحول شده و اعتماد آن‌ها افزون شود، ادامه داد: همواره از دیدگاه‌های انقلابی و نگاه‌های زمان شناسانه شما بهره‌مند بوده‌ایم.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: تمام دغدغه ما این است که اطاله دادرسی با عنایت خداوند و همکاری همکاران رفع شود و روند رسیدگی‌ها، روند بدون تاخیر باشد.

وی خاطرنشان کرد: پیشگیری از وقوع جرم اصل مهمی است که قانون اساسی بر آن تاکید کرده و هم از جمله وظایف قوه قضاییه است، ولی همه دستگاه‌های اداری در کشور ماموریت پیشگیری دارند و باید دستگاه‌های اقتصادی و اداری به گونه‌ای برنامه ریزی داشته باشند که ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی کاهش یابد.

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: تمام دستگاه‌های فرهنگی در فرهنگسازی و الگوسازی باید تلاش کنند که جرم، جنایت و تخلف کاهش یابد.

وی بین داشت: ناهنجاری‌های اجتماعی به نفع هیچکس نیست، باید اقدامی شود که انگیزه جرم به وجود نیاید و تربیت، تربیت صحیحی باشد و اندیشه جرم نباشد و اگر انگیزه و اندیشه به وجود آمد، ابزار جرم در اختیار مجرم قرار نگیرد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه باید دستگاه‌های تربیتی، فرهنگساز، دستگاه‌های اجتماعی و اقتصادی هم کمک کنند، گفت: البته ما منتظر اقدامات آن‌ها نمی‌شویم و و بنای ما این است که در این زمینه پیشتاز باشیم و خودمان با دستگاه‌ها جلسه بگذاریم و پیگیری کنیم تا این مسئله اتفاق افتاد.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی شما مبنی بر اینکه این میزان از پرونده زیبنده نظام اسلامی نیست را کاملا قبول دارم و دغدغه شما کاملا دغدغه درستی است و به دنبال این هستیم که این تعداد کاهش یابد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: عدد پرونده بالا افتخار نیست، عدد پرونده پایین افتخار است و هرچه بگوییم در جامعه کمتر پرونده درست شده است، افتخار است.

 

دیدار رییس قوه قضاییه با مراجع عظام

 

نکات مورد تاکید آیت الله نوری همدانی در دیدار رییس قوه قضاییه

آیت الله نوری همدانی نیز در این دیدار با بیان اینکه امید داریم مشکلات بسیاری در نتیجه اقدامات شما حل شود، گفت: مسئله قضاوت در اسلام مورد تاکید قرار گرفته است. همیشه در جامعه افرادی هستند که نمی‌گذارد احقاق حق و ابطال باطل صورت گیرد لذا قوه قضاییه یک پناهگاهی برای مردم است.

وی افزود: در سوابقی که شما در پست‌های مختلف داشتید، همیشه تاثیرگذار بودید. فردی بسیار روشن، باسواد و محقق هستید و از نظر عدالت و تقوا در حد بسیار بالا قرار دارید و امید داریم مشکلات بسیاری در نتیجه اقدامات شما حل شود.

این مرجع تقلید یادآور شد: مطابق فرمان امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر کسانی باید برای امر قضاوت انتخاب شوند که پرحوصله و صبور باشند و دلایل فراوانی سعی کنند به دست آوردند و از مراجعات مردم خسته نشوند و قاطع‌ترین افراد در اجرای حکم باشد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات مربوط به پرونده‌ها است، نباید هزاران پرونده داشته باشیم و طولانی بودن زمان رسیدگی‌ها ضرر دارد و انتظار است که با سرعت انجام گیرد.

آیت الله نوری همدانی اظهار کرد: باید زمینه به گونه‌ای باشد که اصلا جرم صورت نگیرد و اگر قبلا زمینه سازی می‌شد که تخلفی صورت نمی‌گرفت مراجعات و پرونده و گرفتاری زیاد نمی‌شد.

وی با تاکید بر اینکه ان شاءالله مردم از این پناهگاهی که امروز شما برای آن‌ها به وجود آورید، بیشتر بهره‌مند شوند، افزود: امیدواریم در کارتان همانطور که در پست‌های قبلی موفق بودید، موفق شوید تا مردم طعم قضاوت صحیح و سریع را با وجود شما درک کنند.

این مرجع تقلید ادامه داد: از لحاظ فرهنگ، قاطعیت، سوابق، بیداری و هوشیاری و تعهد، بنده هم به جنابعالی امیدوار هستم و یک فرد شایسته بر مسند قوه قضاییه است و امیدواریم همانطور که فرمودید مشکلات حل شود.

 

 

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.