کد خبر: 170400
یادداشت اتاق خبر 24

حرکت راهبردی در تغییر فرمانده کل سپاه

تغییر فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی فرمانده کل قوا، یک حرکت تاکتیکی نبود بلکه یک حرکت استراتژیک است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هر حرکتی که در چارچوب نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از سوی فرمانده کل قوا انجام می شود، بسیار دقیق و سنجیده است.

زمانی سپاه نیاز به فرماندهی با روحیات سردار سرلشکر جعفری داشت که در زمان فرماندهی او سپاه در زمینه های گوناگون با پیشرفت ها و توفیقات زیادی همراه گشت.

اکنون زمانی است که باید فرماندهی در سپاه پاسداران مستقر شود که شرایط ایجاب می کند.

آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه های تروریستی خود قرار داده است، تصمیم ایالات متحده هر چند باعث حمایت گسترده مردمی از فرزندان خود شد، اما نباید نتایج و تبعات چنین تصمیمی را نادیده گرفت و به آن بی توجه بود.

آمریکا با اقدام علیه سپاه پاسداران قصد تضعیف نیروی چند منظوره جمهوری اسلامی ایران را دارد.

سپاه به خاطر فلسفه وجودی خود و بر اساس آنچه که شرح وظایف در قانون برای این نیرو نوشته شده، تنها وظیفه نظامی ندارد بلکه سپاه پاسداران در هر جایی که احساس کند انقلاب اسلامی با خطر روبرو است وظیفه دارد ورود کند و واکنش نشان دهد.

وجود چنین نیرویی برای دشمن همواره مشکل ساز و چالش آفرین بوده است.

سرلشکر سلامی هشتمین فرماندهی است که سپاه پاسداران به خود دیده و در این مدت هر یک از فرماندهان سپاه در شرایط زمانی خود کارکرد همان زمان و شرایط را داشتند و اکنون نیز با وضعیت پیشین متفاوت است و باید سپاه فرماندهی را به خود ببیند که نیازهای چنین شرایطی را بر طرف کند.

سردار سرلشکر سلامی در جایگاه قائم مقامی سپاه پاسداران همواره هنگام سخن و موضع گیری های خود علیه تهدیدات دشمنان، پاسخ هایی را ارائه می داد که نشان دهنده استراتژیست بودن او در بیان سخنان قاطع و دقیق است.

با وجود این که آمریکا آرایش سیاسی و نظامی خود را در عرصه منطقه ای با تغییرات عمده شکل داده لازم بود که ایران نیز در زمین شطرنج منطقه تغییراتی را در ساختار نیروهای مسلح خود داشته باشد.

حکم انتصاب سردار سرلشکر سلامی در میان کنشگران سیاسی، رسانه های غربی و تحلیلگران نظامی بازتاب های گسترده ای داشت.

این طیف تصور نمی کردند که چنین تغییری اتفاق بیفتد و سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران شود. به واقع غافلگیر شدند.

همین غافلگیری، دشمن را سر در گم کرده و باعث شده تا به یاوه گویی و هذیان گویی بیفتد.

واکنش آمریکا نسبت به انتصاب سرلشکر حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران جالب است.

بخش فارسی شبکه فاکس نیوز آمریکا متعلق به پنتاگون چنین واکنش نشان داده است؛ سرلشکر جعفری توانایی چنین کاری را نداشت؛ اما سرلشکر حسین سلامی «اهل لفاظی و بلوف» بسیاری است!

تحلیل سطحی و کودکانه از سوی رسانه ای که متعلق به وزارت دفاع آمریکا پنتاگون است نشان از همان سردرگمی و غافلگیری دارد.

با حضور فرمانده جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شاهد تحرکات بیشتر این نیرو در منطقه و فرامنطقه خواهیم بود.

آمریکا فشار زیادی را به ایران وارد می کند تا نیروهای خود را از سوریه خارج کند حتی سران رژیم صهیونیستی برای این هدف بارها به روسیه رفته و با پوتین دیدار و گفت وگو داشته اند.

در تازه ترین سفری که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو داشت، درباره خروج نیروهای ایران از سوریه با پوتین گفت وگو کرد اما به نتیجه مطلوب نرسید.

قطعاً از این پس شاهد حضور پر رنگتر وتأثیر گذارتر ایران در معادلات و تحولات غرب آسیا به ویژه سوریه و عراق خواهیم بود و حتی این تأثیر گذاری مثبت، به دیگر کشورهای اسلامی نیز گسترش خواهد یافت و یمن را هم در بر خواهد گرفت.

آمریکا سفارتخانه های خود را هم در منطقه فعال تر کرده و در رأس آنها سفارت آمریکا در بغداد در زمینه دشمنی و تخریب سپاه پاسداران فعال است.

«جوی هود» کاردار سفارت آمریکا در بغداد در مصاحبه با روزنامه الیوم الثامن گفته: سپاه پاسداران ۴ گروه از جمله کتائب حزب الله، حزب الله لبنان، نجباء و حوثیهای یمن را با یک میلیارد دلار سالانه تأمین مالی میکند. سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی است.

ترامپ درباره هزینه هایی که آمریکا در غرب آسیا کرده چنین گفته بود؛
پس از هزینه احمقانه 7 تریلیون دلاری در خاورمیانه زمان آن رسیده که بر سرمایه‌گذاری و اختصاص بودجه برای بازسازی آمریکا تمرکز شود.

این در حالی است که بر اساس ادعای کاردار آمریکا در بغداد ایران برای همه نیروهای جبهه مقاومت در منطقه یک میلیارد دلار هزینه کرده است که در مقابل هزینه هایی که آمریکا کرده و نتیجه هم نگرفته هیچ است.

جمهوری اسلامی ایران با حداقل هزینه در سوریه توانست یک خطر بزرگ را از سر بگذراند و امنیت پیرامونی و داخلی خود را تثبیت کند و دشمن را به شکست بکشاند و چنین اتفاق بزرگی بسیار بیشتر از یک میلیارد دلار ارزش دارد.

و اکنون با توجه به این که سردار جعفری در زمان فرماندهی سپاه پاسداران با توفیقات و دستاوردهای بزرگی همراه بود و با چنین کارنامه درخشانی به جایگاه دیگری منصوب شد، با حضور سردار سلامی، سپاه پاسداران با تعامل بسیار بیشتری با دیگر نهادها و سازمانهای نظامی به ویژه ارتش و دیگر دستگاه های نظام اسلامی، ثمرات نیروی انقلابی و مردمی سپاه پاسداران را برای کشور ملموس تر خواهد کرد.