کد خبر: 170305
گزارش اتاق خبر 24؛

آیا افزایش قیمت بنزین راهکار مناسبی است؟

این که بنزین در ایران به قیمت ارزان به دست مردم می رسد تردید نیست اما ...
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بنزین در هر کشوری یک کالای استراتژیک است، این سوخت چرخ بسیاری از مشاغل را می چرخاند و در زمینه حمل و نقل حرف اول را می زند.

کشورهایی که دارای نفت هستند سعی می کنند تا بنزین با قیمت پایین به دست مردم برسد به ویژه اگر کشور با مشکلات اقتصادی روبرو باشد.

کشورهای زیادی هستند که نرخ بنزین در آنها بسیار بالا است، اما این قیمت بالا نیست که باعث شده مصرف آنها کمتر از مصرف ایران باشد بلکه عوامل و زیر ساخت هایی وجود دارد که چنین اتفاقی را باعث می شود.

میانگین مصرف بنزین ایران در 100 کیلومتر 11 لیتر است که البته بسیار بالا است، اما این میزان در ژاپن و آلمان 2.5 لیتر و در فرانسه 1.9 لیتر است.

مقایسه مصرف بنزین در ایران نشان می دهد که 11 لیتر در 100 کیلومتر سرمایه کشور را که می توان صادر کرد می سوزاند.

اما چرا اینگونه است؟ آیا مردم بیش از اندازه مصرف می کنند یا این که عوامل دیگری دخیل است؟

بخشی از مصرف بنزین در ایران به مردم باز می گردد اما درصد زیادی از آن به دیگر عوامل بستگی دارد.

اکنون که زمزمه افزایش قیمت بنزین و بازگرداندن کارت سوخت به گوش می رسد، مسئولین باید نکات و تبعات چنین اقدامی را در نظر داشته باشند.

پیش از این در روزهای پایانی سال 97 مسئولین دولتی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی صراحتاً اعلام کردند که در سال آینده یعنی 98 بنزین افزایش قیمت نخواهد داشت و مردم نگران این موضوع نباشند.

غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تاریخ چهارم بهمن ماه 97 با اشاره به اینکه قیمت بنزین در سال ۹۸ افزایش نخواهد یافت، گفت: مجلس و دولت به دنبال افزایش فشار بر مردم نیستند.

موضوع افزایش قیمت بنزین حتی در بودجه 98 نیز دیده نشده و مجلس در این برنامه بودجه، هیچگونه افرایش قیمت بنزین را تصویب نکرده است.

شرایط اقتصادی موجود نیز چنین اجازه ای نمی دهد که دولت بخواهد قیمت بنزین را افزایش دهد که اگر چنین کند باید سرنخ چنین تصمیمی را در جای دیگری جستجو کرد.

علی ایحال اکنون بحث بر سر چرایی بالا بودن مصرف بنزین در ایران است که به روزانه 100 میلیون لیتر رسیده است.

یکی از عواملی که در بالا بودن مصرف بنزین در ایران نقش دارد، خودروهای غیر استاندارد با مصرف بالا است که در ایران ساخته می شود.

اکثر خودروهای ساخت داخل میانگین بنزین در هر 100 کیلومتر بیشتر از 9 لیتر مصرف می کنند که این رقم در مقایسه با خودروهای خارجی با کیفیت، بسیار رقم بالایی است، در حالی که مصرف سوخت خودروهای خارجی استاندارد و با کیفیت 6 تا 7 لیتر در 100 کیلومتر است.

علاوه بر این که مصرف بنزین خودروهای داخلی بالا است، عامل ترافیک نیز در این مسئله دخیل است، بخش زیادی از بنزین در ایران در ترافیک های سنگین می سوزد و مصرف این مایع استراتژیک را افزایش می دهد.

اما چرا مردم ایران به ویژه شهرهای بزرگی همچون تهران و دیگر کلانشهرها اصرار بر استفاده از خودروی شخصی خود دارند حتی با وجود برقراری طرح ترافیک باز هم می بینیم که استفاده از خودروهای شخصی و تک سرنشین کاهش نمی یابد.

آیا دلیل استفاده مردم از خودروهای شخصی پایین بودن نرخ بنزین در ایران است؟

شاید چنین باشد و باعث افزایش مصرف بنزین گردد، اما دلیل اصلی در استفاده مردم از خودروهای شخصی ضعف زیاد در حمل و نقل عمومی است که آن هم بر عهده دولت و شهرداری های کلانشهرهایی همچون تهران است.

کمبود در ارائه خدمات حمل و نقل عمومی همچون مترو و اتوبوس همواره از مشکلات اساسی شهرهایی مانند تهران بوده است و تاکنون با وجود اقدامات خوبی که انجام شده، اما حل نشده است.

گسترش حمل و نقل عمومی، افزایش خطوط اتوبوسرانی و البته افزایش تعداد اتوبوس های درون شهری و در کنار آن گسترش مترو با خطوط متعدد می تواند بخش زیادی از مشکلات حمل و نقل شهری را در کلانشهرها بر طرف کند.

هم اکنون تهران دارای 7 خط مترو است که این تعداد برای شهری همچون تهران بسیار کم است در حالی که در شهری همچون مادرید با جمعیت بسیار کمتر از تهران 17 خط مترو وجود دارد که اکثر نقاط شهر را پوشش می دهد.

همه مسئولین نیز می دانند راهکار برای کاهش مصرف سوخت بنزین در ایران افزایش خدمات حمل و نقل عمومی است. اما دغدغه مصرف بسیار بالای بنزین در ایران همچنان وجود دارد و تاکنون حل نشده است.

مسئولین یکی از مهمترین عوامل بالا بودن مصرف سوخت در کشور را قاچاق بنزین آن هم به خاطر ارزان بودن آن اعلام می کنند و راهکاری هم که ارائه می دهند افزایش قیمت بنزین است.

تصمیم به افزایش قیمت بنزین ساده ترین کاری است که یک مسئول میتواند برای حل یک مشکل بگیرد!

قاچاق بنزین بسیار فراتر از آن چیزی است که تصور می شود، خودروهای شخصی با باک مشخص آیا می توانند هزاران و حتی میلیون ها لیتر بنزین قاچاق کنند؟

بازگرداندن کارت سوخت که در دولت تدبیر و امید برچیده شد، می تواند مصرف بنزین را مدیریت کند اما نمی تواند از قاچاق بنزین جلوگیری کند چرا که قاچاق این سوخت استراتژیک، نیازمند ساز و کار ویژه خود است. قاچاق بنزین از دست هر کسی بر نمی آید.

ایجاد ساز و کار کارت سوخت و برقراری سهمیه ماهانه اقدام خوبی بود که در دولت کنونی برچیده شد و اکنون بار دیگر قرار است این پروژه بازگردانده شود.

اما مسئولین به سخنان روزهای پایانی سال 97 خود نظری بیندازند و ببینند که در باره افزایش قیمت بنزین در سال 98 چه گفتند؟!

افزایش قیمت بنزین تأثیر مستقیم بر روی اقتصاد کشور دارد و باعث تورم چند درصدی می شود.

دلیل مصرف پایین بنزین در کشورهای دیگر مربوط به توسعه زیرساخت‌ها بوده که موجب تمایل نداشتن مردم در استفاده از خودروهای شخصی خود شده است