کد خبر: 170043

آغاز واگذاری زمین برای سیل زدگان لرستان

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: واگذاری زمین و بازسازی مسکن سیل زدگان پلدختر و معمولان در استان لرستان آغاز شد و تاکنون ۱۷۹ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل که در بستر رودخانه بودند، شناسایی شدند.
اتاق خبر 24
«محمد اسلامی» روز چهارشنبه در پایان نشست هیات وزیران درباره بازسازی مسکن سیل زدگان در جمع خبرنگاران افزود: بارش باران برکت الهی است که سرزمین خشک ما پر آب کرد، اما بروز سیل موجب آسیب دیدگی برخی از افراد شد که اکنون بازسازی‌ها در این مناطق شروع شده است.
وی اظهارداشت: براساس طرح جامع، شهر‌هایی که آسیب دیدند و رودخانه دارند، کنترل بیشتر را آغاز کردیم که با مطالعات هیدرولوژی و بازبینی دوره بازگشت ۲۰۰ تا ۵۰۰ ساله‌ای که سیل داشته آن را مورد توجه قرار داده تا حریم رودخانه‌ها رعایت شود.
وی تصریح کرد: مردمی که در بستر و حریم طغیانی رودخانه‌ها ساکن بودند، شناسایی و به اراضی جدید و امن منتقل می‌شوند که از تعداد ۱۷۹ هزار واحد آسیب دیده بیش از ۷۰ هزار واحد باید احداث و بیش از ۱۰۰ هزار واحد بازسازی شود که همین امر موجب اشتغالزایی در این مناطق شده است.
وی اضافه کرد: ظرفیت کشور در تامین مصالح ساختمانی وسیع است و بازسازی مناطق سیل زده موجب افزایش قیمت مصالح ساختمانی نمی‌شود.

احداث دسترسی جاده پلدختر - خرم آباد

وزیر راه و شهرسازی درباره راه سازی جاده‌های تخریب شده ناشی از سیل هم گفت: جاده ها، پل‌ها، تونل‌های تخریب شده ناشی از سیل متناسب با تخصیص اعتبارات دولت بازسازی می‌شود، اکنون میزان خسارت‌ها و براورد اولیه به دولت ارایه شده که با تخصیص، پروژه‌ها شتاب می‌گیرد.
وی اظهارداشت: مهمترین پروژه راه سازی در استان لرستان، پلدختر - خرم آباد است که از ۱۰۸ کیلومتر ۴۰ کیلومتر آن در اثر سیل تخریب شده که از این میزان حدود ۲۸ کیلومتر قابل بازسازی و برای ۱۲ کیلومتر پیمانکاران در حال ارزیابی هستند تا با انفجار بتوانیم پیش برویم و راه دسترسی ایجاد شود، درعین حال، کنار آن جاده تکمیلی، تونل و پل ساخته خواهد شد.
اسلامی ادامه داد: اکنون در بازسازی راه‌ها نیز هشت پل بزرگ با دهنه‌های ۴۰ تا ۸۰ متر بر روی رودخانه‌های کشکان و سیمره مرز ایلام و لرستان در حال حمل و نصب است که یکی پس از دیگری نصب خواهند شد.

تسهیلات سازندگان مسکن در تهران ۱۰۰ میلیون تومان

وزیر راه و شهرسازی درباره اولویت‌های مسکن سال ۹۸ گفت: اولویت برنامه امسال، همانند سال ۹۷ تکمیل واحد‌های مسکن مهر و احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که برای شهر‌های مختلف شروع شده و تلاش می‌شود در سال‌های ۹۸ و ۹۹ بهره برداری و به مردم منتقل شود.
وی افزود: علاوه بر واگذاری زمین، جلب اعتماد انبوه سازان و سازندگان برای کار‌های مشارکتی در بخش مسکن دنبال می‌شود.
اسلامی اظهارداشت: گام دوم افزایش ارایه تسهیلات به سازندگان برای امسال در دستور کار قرار دارد، برای اینکه اعتقادی به افزایش وام خرید مسکن وجود ندارد، زیرا آثار تورمی این موضوع به قشر و جامعه هدف کمکی نمی‌کند، اما اعطای تسهیلات به سازندگان، انگیزه برای کار‌های مشارکتی بیشتر می‌شود.
وی تصریح کرد: واگذاری زمین، صدور مجوز و تسهیلات ۶۰ درصدی به سازندگان داده می‌شود که در تهران این رقم از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است که سهم وام دریافتی را سازنده می‌تواند به خریدار منتقل کند.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی افزود: گام بعدی ما بازار تعهدی مصالح است که کارت اعتباری آن را با مشارکت بانک مسکن و بنیاد مسکن بزودی عملیاتی می‌شود تا سازندگان بتوانند این تسهیلات را دریافت و این اقدام کمکی به قیمت تمام شده مسکن است
منبع: خبرگزاری ایرنا