کد خبر: 169877
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

مفهوم مواضع سفیر فرانسه در آمریکا علیه ایران

هر روز که از بی تعهدی و بدعهدی اروپا و آمریکا در ماجرای برجام می گذرد، آنها در رفتارهای وقیح سیاسی خود سعی می کنند خواسته های بیشتری را به ایران تحمیل کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

موضوع توافق هسته ای پس از 5 سال که نیمی از آن برای مذاکرات و نیمی دیگر برای اجرای یکطرفه آن تلف شد، ماجرای آن فردی است که آش نخورد اما دهانش سوخت!

ایران در برجام بهره ای که باید می برد نبرد، چرا که تحریم های اقتصادی نه لغو شد و نه تعلیق، بلکه با شدت بیشتری ادامه پیدا مرد و بر آنها افزوده شد.

روش آمریکا و غرب همین است، در مقابل آنها کوتاه بیایید، پیشروی می کنند.

پس از آمریکا که از برجام خارج شد و هیچ یک از تعهدات خود را اجرا نکرد، تمرکز سیاسی از سوی ایران بر روی اروپا شد.

اروپا پس از آن که ترامپ برجام را نقض کرد و خارج شد، خود را پایبند آن نشان داد در حالی که پایبندی اروپا ظاهری بود.

اکنون یکسال از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای می گذرد و یکسال هم هست که اروپا قرار است برجام را بدون آمریکا اجرا کند اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده است.

چرایی این موضوع روشن است و همگان نیز می دانند که سگ زرد برادر شغال است و اروپا و آمریکا نیز مصداق همین ضرب المثل هستند و نمی توان انتظار و توقع داشت که این دو یکدیگر را رها کنند.

یکسال دیگر از عمر دولت در مذاکرات هسته ای با اروپا سپری شد و در این مدت نیز هیچ اتفاق مثبتی برای جمهوری اسلامی ایران نیفتاد بلکه اروپا به بهانه مسائل حقوق بشری، تحریم های این موضوع علیه ایران را برای یکسال دیگر تمدید کرد.

با وجود کارشکنی ها، بدعهدی ها و نقض تعهدات در توافق هسته ای، ایران همچنان به توافق پایبند است اما این شکیبایی را نمی توان بیشتر از این کرد.

طرف آمریکایی و اروپایی باید به این فهم برسند که وضعیت کنونی توافق هسته ای غیر قابل تحمل شده است و سخنان مغایر توافق هسته ای برخی از مسئولین کشورهای غربی نیز باعث می شود تا برای ادامه برجام که یکطرفه در حال اجرا است تصمیم گیری شود.

شاید برخی تصور کنند که غربی ها در حال تحریک ایران برای خروج از برجام اقدام می کنند، بر فرض هم که چنین باشد، اما آیا آنها خود به برجام پایبند بوده اند که بخواهند چنین تحریکی داشته باشند؟

اگر آمریکا و اروپا به توافق هسته ای پایبند می بودند، آنگاه با سیاست هایی سعی داشتند ایران را عصبانی کنند تا از برجام خارج شود، چنین اتفاقی می توانست امتیاز بزرگی برای آمریکا و اروپا باشد، در حالی که آنها از توافق هسته ای خارج شده اند.

برجام هر اندازه که از نظر کارشناسی و حقوقی کفه ترازوی طرف مقابل را سنگین تر کرده باشد، یک نکته در آن وجود دارد که باید از سوی طرف های مقابل اجرا می شد و آن لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران بود.

سخنان و مواضع مسئولین کشورهای غربی علیه ایران و برجام که امضا کننده توافق هسته ای با ایران هستند، به این خاطر است که ساز و کار متن توافق به گونه ای است که به آنها اجازه می دهد گستاخانه و بدون رعایت اصول دیپلماتیک سخن بگویند.

البته نمی توان از چنین کشورهایی انتظار داشت که به حقوق بین الملل و تعهدات قانونی خود پایبند باشند که برعکس آن شگفت انگیز است، اگر آمریکا و غرب به امضای خود پایبند می بودند آنگاه جای شگفتی داشت!

رفتارهای اروپا و آمریکا بسیار هماهنگ و برنامه ریزی شده است، آمریکا رسماً از برجام خارج می شود و توافق هسته ای را یک قرار داد پایان یافته اعلام می کند، اروپا به ظاهر خود را پایبند آن نشان می دهد اما در عمل هیچ اقدامی انجام نمی دهد و در جریان این فرایند میان اروپا و آمریکا، سیاست طلبکارانه آنها از ایران با قوت بیشتری جریان دارد.

کیست که نداند اگر اروپا بخواهد، می تواند پایبند برجام باشد و تعهدات خود را نیز اجرا کند، کار بسیار ساده تر از آن چیزی است که گفته می شود، ایجاد ساز و کار و ساختار ویژه برای اجرای برجام بدون آمریکا بهانه هایی است که از سوی اروپا مطرح می شود و به همین خاطر است که یکسال از روی خروج آمریکا از توافق هسته ای گذشته و اروپا نیز دست روی دست گذاشته و هیچ کاری نمی کند.

به همین خاطر است که سفیر فرانسه در آمریکا در یک ادعای بی اساس در فضای مجازی می نویسد؛

«ایران پس از انقضای برجام، باید تحت‌ نظارت شدید نهادهای بین‌المللی، ثابت کند که برنامه‌ هسته‌ای اش غیر نظامی است و در صورت عدم رعایت این مسئله، تحریم‌ می‌شود.»

او همچنین نوشته «اشتباه است که گفته شود در زمان پایان تاریخ برجام، ایران اجازه خواهد داشت اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند.»

پس ایران در طول مذاکرات هسته ای و اجرای توافق تاکنون چه کرده است؟ آیا برجام و تعهداتی که ایران در این توافق به طرف مقابل داده و همه آنها را مو به مو اجرا کرده ثابت نکرده که برنامه هسته ای صلح آمیز دارد و غیر نظامی است؟

چنین سخنان طلبکارانه را اگر کسشی بر زبان می راند که اندکی بر تعهدات خود پایبند بود، می شد تحمل کرد اما از زبان افرادی بیرون می آید که خود زبانزد بدعهدی و نقض قوانین بین المللی و حقوق بشر هستند.

شنبه های اعتراض در فرانسه، هر هفته با سرکوب خشن پلیس این کشور علیه مردم معترض است.

معنای مواضع سفیر فرانسه در امریکا روشن است، گام به گام برای تضعیف جمهوری اسلامی ایران، سیاستی است که آمریکا و اروپا آن را دنبال میکنند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.