کد خبر: 169834
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

درس‌های سیل ایران؛ آزمودن دوست در سختی‌ها

می گویند دوست و دشمن در زمان سختی و دشواری شناخته و آزموده می شود، حضرت علی (ع) در این باره فرموده اند؛ «در سختي هاست كه دوست، آزموده مى شود.»
اتاق خبر 24

هر کشوری در کنار خود همسایگانی دارد، این زنجیره همسایگی ایجاب می کند تا روابط حسنه و به دور از تنش و چالش شکل بگیرد.

حفظ امنیت از سوی هر دو طرف اولویت سیاسی مقامات دو یا چند کشور همسایه است.

البته در بسیاری مواقع دیده شده که میان دو کشور همسایه جنگ هم اتفاق می افتد که سال ها طول می کشد، مانند جنگ عراق در زمان صدام علیه جمهوری اسلامی ایران.

عراق زمانی به جنگ با جمهوری اسلامی ایران آمد، اما اکنون یکی از کشورهای همپیمان ایران در منطقه است، چرا که انقلاب اسلامی ایران تأثیر خود بر مردم این کشور گذاشته است.

 حتی کشورهایی که تحت تأثیر و نفوذ عمیق برخی رژیم ها در منطقه قرار دارند، به خاطر ویژگی های جمهوری اسلامی ایران نمی توانند از کمک های خود صرف نظر کنند چرا که خود را مدیون ایران می دانند.

زمانی که کویت از سوی ارتش صدام اشغال شد، مرزهای جمهوری اسلامی ایران به روی مردم کویت گشوده شد تا بتوانند خود را از چنگ ارتش جنایتکار صدام نجات دهند، حتی زمانی که چاه های نفت این کشور به دست ارتش صدام به آتش کشیده شد، کارشناسان، متخصصین و کارگران ایرانی شرکت نفت برای مهار آتش سوزی به یاری کویت رفتند.

مردم سوریه نیز از یاری انسان دوستانه ایران اسلامی بی بهره نبودند، هر چند مناسبات ایران و سوریه یک مناسبات عمیق استراتژیک است و با روابط برخی از کشورها تفاوت دارد.

سوریه تنها کشوری بود که در زمان جنگ صدام علیه جمهوری اسلامی، کنار ایران قرار گرفت و کمک های نظامی قابل توجهی کرد.

ایران بر اساس همان روابط عمیق و استراتژیک در بحران سوریه ورود کرد و اجازه نداد تا توطئه دشمنان برای بر هم زدن جغرافیای سیاسی غرب آسیا و کشورهای مسلمان که در محور مقاومت قرار دارند عملیاتی شود.

ایران در بحران سوریه با یک تیر چند نشان را هدف قرار داد، نخست اقتدار سیاسی و نظامی خود را در منطقه به اثبات رساند، سپس از وخامت بحران در سوریه جلوگیری کرد، آنگاه از فروپاشی سوریه و تجزیه آن ممانعت کرد و یکی از مهمترین دستاورهای ورود ایران به بحران غرب آسیا تأمین حداکثری امنیت کشور بود.

قطعاً اگر داعش و گروه های تروریستی تکفیری وهابی در منطقه پیروز شده بودند و سوریه و عراق را به اشغال خود در آورده بودند، امنیت جمهوری اسلامی ایران به خطر می افتاد.

حتی اگر شرایط مردم یمن به خاطر حملات جنایتکارانه ارتش سعودی به وخامت نرسیده بود و خود نیاز شدید به یاری نداشتند، آنها نیز پیشقراول کمک به جمهوری اسلامی ایران در شرایط سیل می شدند.

کشورهایی در کنار ما وجود دارند که با وجود همسایگی و تمول مالی، در جریان سیل گسترده ای که ایران را فرا گرفته هیچ واکنشی از خود نشان ندادند.

برای همین است که گفته اند دوست و دشمن را باید در زمان سختی ودشواری شناخت.

مردم عراق، سوریه و لبنان پیشقدم کمک رسانی به مردم سیل زده ایران بودن و این اتفاق زیبایی است که نشان هنده عمق روابط میان آنها با جمهوری اسلامی ایران است.

کشورهای غربی حتی در این شرایط تحریم های اقتصادی را ادامه دادند و از ورود کمک های نقدی و غیر نقدی ایرانیان مقیم خارج و کمک ان جی او های خارجی ممانعت کردند.

اکنون میبینیم که همه کشورهای دوست وارد میدان شده هر چه در توان دارند سعی می کنند تا به سیل زدگان کشورمان یاری برسانند.

مردم عراق با همراهی دولت، مردم لبنان و سوریه، حتی فلسطین خود را موظف و مسئول می دانند تا در این مقطع از جمهوری اسلامی ایران حمایت کنند.

چنین واکنش هایی از سوی مردمانی که خود در گرفتاری و سختی هستند، بسیار ارزشمند و عزیز است، در حالی که کشورهای ثروتمند منطقه هیچ واکنشی نداشتند و هیچگونه کمکی نکردند، جز دولت کویت که آن هم انسانیت خود را به اثبات رساند.

حضرت رسول اکرم فرموده اند؛«به اهل زمین رحم کن تا آنکه در آسمان است تو را رحم کند.»

ما در زمان سختی در کنار دوستان بودیم و یاریشان کردیم اکنون همان دوستان به یاری ما آمده اند و اگر حتی شرایط از این سخت تر نیز بود دوستان جمهوری اسلامی برای ایران جان هم می دادند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.