کد خبر: 169791
اتاق خبر 24 بررسی کرد

نگرانی آمریکا از سوریه ای شدن شرایط ونزوئلا

تجربه خوبی میان ایران و روسیه به خاطر بحران غرب آسیا ایجاد شد که می تواند آمریکا را با کمترین هزینه عقب راند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ایران و روسیه با همکاری یکدیگر در بحران غرب آسیا و به ویژه سوریه توانستند آمریکا را از رسیدن به اهداف خود در منطقه بازدارند.

اتفاقی که در سوریه و عراق افتاد برای ایالات متحده قابل تصور نبود اما همگان دیدند که سوریه و عراق که در طرح آمریکا باید تجزیه میشد، باقی ماند و نیروهای دست پرورده آمریکایی - سعودی شکست را متحمل شدند.

در هر نقطه از جهان که با سیاست های آمریکا مخالفت شود، این رژیم سعی دارد با دخالت مستقیم و غیر مستقیم شرایط را به سود خود تغییر دهد.

روندی که آمریکا در ایجاد بحران های منطقه ای طی می کند، برای کشور هدف و همسایگان نیز هزینه زا است.

بحران سوریه باعث شد تا ایران، روسیه، ترکیه و عراق هزینه بپردازند، البته که این هزینه به قیمت تأمین امنیت داخلی کشورهای نام برده بود.

با توجه به این که تجربه موفقی در همکاری میان ایران و روسیه در بحران سوریه به دست آمد، چنین همکاری می تواند در دیگر مسائل و بحران ها نیز شکل بگیرد.

شاید میان ایران و روسیه روابط عمیق استراتژیک وجود نداشته باشد، اما این دو کشور در بسیاری از مسائل اشتراک نظر دارند که می تواند باعث شود تا یک جبهه مقابل آمریکا شکل بگیرد.

آمریکا نیز خود به تنهایی قادر به ایجاد بحران و اختلال در جهان نیست بلکه شرکا و همپیمانانی دارد که با همکاری آنها است که می تواند به بحران سازی در دنیا بپردازد.

آمریکا نه این که از منطقه غرب آسیا ناامید شده باشد یا بخواهد به دخالت های خود در منطقه پایان دهد، بلکه حضور پرقدرت ایران و سوریه در این منطقه است که ایالات متحده را عقب رانده و باعث شده تا شرایط به زیان کاخ سفید پیش برود.

اکنون آمریکا در یکی از کشورهایی که پیمان دوستی با هر دو کشور ایران و روسیه دارد با دخالت های خود سعی دارد این کشور انقلابی را به شکست بکشاند.

ونزوئلا از زمان انقلاب خود در زمان هوگو چاوز تاکنون با دشمنی ها و توطئه های آمریکا همراه بوده است.

تحریم های اقتصادی، جلوگیری از فروش نفت، فشارهای سیاسی، طراحی کودتا در این کشور و بسیاری دشمنی های دیگر، تاکنون نتوانسته ونزوئلا را از پا در آورد.

در چنین شرایطی ونزوئلا نیازمند یاری دوستان خود در مقابل همه تهدیداتی است که آمریکا علیه این کشور به کار می برد.

آمریکایی ها مدتی است حتی از گزینه نظامی برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا به ریاست مادورو سخن می گویند تا بتوانند گوایدو رئیس جمهور خودخوانده و غیرقانونی مورد حمایت خود را بر مسند قدرت بنشانند.

با وجود وخامت اوضاع اقتصادی در ونزوئلا اما همچنان مقاومت وجود دارد و مردم بسیاری از دولت قانونی خود حمایت می کنند.

آنهایی که در ونزوئلا طرفدار رئیس جمهور وابسته به آمریکا هستند تصور می کنند که اگر مادورو برود و گوایدو بیاید، اوضاع اقتصادی آنها نیز بهبود خواهد یافت، در حالی که مسبب اصلی چنین وضعیتی در ونزوئلا دخالت های آمریکا است.

اکنون زمان ورود مستقیم روسیه و ایران به بحرانی است که آمریکا در این کشور ایجاد کرده است.

اگر مسکو و تهران که از دوستان کاراکاس هستند، به مادورو کمک نکنند و اجازه دهند که آمریکا با زور و فشار اقتصادی و سیاسی دولت قانونی این کشور را سرنگون کند، یک همپیمان مهم دو کشور در منطقه از دست خواهد رفت.

هم اکنون نگرانی در سخنان مقامات آمریکایی به خاطر احتمال ورود روسیه و ایران به بحران ونزوئلا دیده میشود.

آدمیرال فالر سرفرماندهی جنوب ارتش امریکا نگرانی خود را اینگونه روز داده است؛

با حضور نیروهای روسیه و ایران در ونزوئلا باید بیدرنگ اقدام کرد والا تا پایان سال جاری آن کشور وضعیتی شبیه به سوریه پیدا خواهد کرد.

فرماندهی جنوب نیروی دریایی ارتش آمریکا گفته؛ برای ونزوئلا انتخاب های متعددی در دست دارد، هر تصمیمی که رییس جمهور بگیرد برای انجام آن آماده آیم.

وضعیتی شبیه به سوریه، به این مفهوم است که آمریکا بار دیگر اینبار باید در منطقه خود طعم شکست را بچشد، و اگر چنین شود، اتفاق ناخرسند بزرگی برای آمریکا است، اتفاقی که شاید باعث تحولات دیگری در منطقه و محدوده آمریکا شود.

اعتراف ژنرال آمریکایی ثابت می کند که روسیه و ایران ظرفیت آن را دارند که بتوانند آمریکا را بار دیگر شکست دهند آن هم در ونزوئلا.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.