کد خبر: 169725

دردسر های سیل برای دانش آموزان و دانشجویان

در کنار همه ی اتفاقات خوبی که به واسطه ی همدلی مردم و یا پای کار آمدن واقعی مسئولین در مدیریت بحران بعد از وقوع سیل رقم خورد، تدابیر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برای حمایت از دانش آموزان و دانشجویان درگیر سیل جالب توجه بود که درگزارش زیر به مجموع این اقدامات اشاره خواهیم کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

خرابی های ناشی از سیل چند منطقه از کشور عزیزمان را درگیر کرده است و دولت و مردم دست در دست هم در حال بازسازی و زدودن آثار خرابی های سیل هستند. درست زمانی که مدارس و دانشگاه ها در سراسر کشور بعد از تعطیلات عید با قوت به برنامه های آموزشی خود پرداخته اند، مردم شریف مناطق سیل زده به دلایل زیادی اعم از تخریب مدارس و دانشگاه ها و یا نا مساعد بودن وضعیت زندگی و یا وضعیت ناپایدار جو و احتمال وقوع مجدد سیل قادر به ادامه برنامه های آموزشی و فرهنگی خود نبودند.

در کنار همه ی اتفاقات خوبی که به واسطه ی همدلی مردم و یا پای کار آمدن واقعی مسئولین در مدیریت بحران بعد از وقوع سیل رقم خورد، تدابیر وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برای حمایت از دانش آموزان و دانشجویان درگیر سیل جالب توجه بود که درگزارش زیر به مجموع این اقدامات اشاره خواهیم کرد.

 

 

کوتاه شدن سال تحصیلی برای سیل زدگان

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تصمیم‌گیری نهایی درباره امتحانات دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه اول مناطق سیل‌زده در هفته آینده، گفت: شنبه یا یکشنبه اعلام خواهیم کرد که بخش‌هایی از کتاب‌های درسی آن‌ها حذف خواهد شد و تا آنجا که درس‌خوانده‌اند به‌عنوان سال تحصیلی تلقی می‌شود و امتحانات از آن مباحثی که تاکنون خوانده‌اند، گرفته خواهد شد.

«سیدمحمد بطحایی» هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: آموزش‌وپرورش تابع شرایط محلی و شهرهاست، در جایی که همچنان خیابان‌ها مملو از آب‌گرفتگی است و خانه‌ها آب‌گرفته است و خانواده‌ها نتوانسته‌اند به خانه‌های خود برگردند، راه انداختن مدرسه امکان‌پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در مراکز اقامتی که هم‌وطنان سیل‌زده مقیم هستند امکان ارائه مدرسه را فراهم کردیم و آمادگی داشتیم در دو شهرستان آق‌قلا و گمیشان هم از هفدهم فروردین‌ماه مدرسه را راه‌اندازی کنیم، وسایل آموزشی، کانکس، تجهیزات کلاسی و لوازم‌تحریر را فرستادیم اما شورای تأمین استان صلاح ندانست که مدارس بازگشایی شود تا زمانی که منطقه به یک شرایط باثبات‌تری برسد.

بطحایی ادامه داد: در سایر شهرها هم به همین ترتیب است در استان لرستان به‌ویژه در دو شهر پل‌دختر و خصوصاً معمولان امکان را فراهم کردیم که کانکس‌ها فرستاده‌شده یا در حال ارسال است و شخصا فردا آنجا خواهم بود، صد کانکس را مستقر خواهیم کرد که شرایط را برای تحصیل فراهم کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اما در مواقعی است که به دلیل این‌که جمعیت نیامده است و خانواده‌ها مشغول پاک‌سازی گل‌ولای از خانه‌های خود هستند امکان فرستادن دانش‌آموزان به مدرسه وجود ندارد مجبور هستیم که شرایط را تحمل ‌کنیم.

وی درباره احتمال تغییر تاریخ امتحانات در مناطق سیل‌زده نیز گفت: ما در دوره متوسطه به‌ویژه پایه دوازدهم چاره‌ای جز این نداریم که امتحانات نهایی را بر اساس برنامه زمان‌بندی قبلی انجام بدهیم البته تسهیلاتی برای دانش‌آموزان این مناطق، قائل شدیم.

بطحایی افزود: برای دوره‌های پایین‌تر یعنی ابتدایی و متوسطه اول در هفته آینده، روز شنبه و یکشنبه تصمیم را اعلام خواهیم کرد که بخش‌هایی از کتاب‌های درسی آن‌ها حذف خواهد شد و تا آنجا که درس‌خوانده‌اند به‌عنوان سال تحصیلی تلقی می‌شود و امتحانات از آن مباحثی که تاکنون خوانده‌اند، گرفته خواهد شد.

وی یادآور شد: در مناطق سیل‌زده، نمی‌توان خدمات را به صورت یکسان ارائه داد، نیازمند این هستیم که نوع خدمات در خوزستان با گلستان و لرستان، متفاوت باشد.

بطحایی تصریح کرد: برای مناطق آسیب‌دیده از سیل، سه نوع خدمت را پیش‌بینی کردیم و به‌محض این‌که شرایط باثبات شود، ارائه این خدمات را آغاز خواهیم کرد؛ خدمت اول به همکارانی است که مراکز اقامتی خاص و خانه‌هایشان در معرض سیل گرفته و در کوتاه‌مدت امکان بازسازی و اقامت در خانه‌هایشان را ندارند. استفاده از این مراکز خاص را از خوزستان شروع می‌کنیم، البته در لرستان و گلستان هم شاید مجبور شویم که این کار را انجام دهیم.

وی ادامه داد: نوع دوم خدمات در مورد فضاهای آموزشی است، درمجموع تا آخرین گزارش داده‌شده، حدود 115 مدرسه در 8 استان سیل‌زده مدارسی هستند که باید تخریب و بازسازی شوند که در استان گلستان و لرستان تا پایان هفته کانکس‌هایی مستقر کردیم و تا زمانی که مدارس این مناطق، راه‌اندازی شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، حدود یک هزار و 490 فضای آموزشی ما بر اثر سیل، آسیب دیده‌اند که باید آسیب‌های آن‌ها برطرف شود و تا قبل از مهرماه این آسیب‌ها برطرف خواهد شد.

 

 

بیانیه وزیر آموزش و پرورش در خصوص وضعیت تحصیلی سیل زدگان

به نظر می‌رسد پیامدهای حادثه تأسف‌بار سیل اخیر در برخی استان‌های کشور عزیزمان می‌تواند یک بار دیگر نسبت نهاد آموزش عمومی با دیگر بخش‌های پیکره جامعه را گوشزد کند و این واقعیت را به رخ بکشد که هیچ رویدادی در زیست انسانی را نمی‌توان سراغ گرفت که بر آموزش و پرورش تاثیر نگذارد و از سوی دیگر، از نظام تعلیم و تربیت متأثر نشود.

سیل که راه افتاد آب با خود خیلی چیزها را برد: انسان‌ها‌، خودروها و حتی ساختمان‌هایی را بلعید، خانواده‌ها را بی‌خانمان کرد، استحکام بناها را گرفت و در خفیف‌ترین حالت، زندگی روزمره را مختل کرد. در این میان نخستین سطح برخورد آموزش و پرورش با این حادثه غم‌بار از طریق آسیب به فضاهای آموزشی شکل گرفت. مدارس تحت تأثیر سیل باید در اولین فرصت ممکن پس از فروکش سیل و تخلیه رواناب‌ها برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان، آن هم در آستانه امتحانات و در فصل کنکور آماده‌سازی می‌شدند.

تخلیه مدارس آب‌گرفته، شست‌وشوی گل‌ و لای، پاکسازی بهداشتی، بررسی استحکام مدارس مناطق سیل‌زده، جانمایی برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان مدارس غیرقابل استفاده یا تخریبی بخشی از این روند بود. همزمان با برنامه‌ریزی برای زدودن مدارس مناطق سیل‌زده از پیامدهای این حادثه دلخراش دو کار دیگر هم باید به عنوان اقدامات دارای اولویت زمانی در دستور کار قرار می‌گرفت: فراهم کردن امکاناتی برای اسکان فرهنگیان سیل‌زده و تأمین کتاب‌های درسی برای دانش‌آموزانی که آب خروشان کتاب و دفترشان را نیز با خود برده بود. آیا با انجام این کارها مأموریت آموزش و پروش در مناطق سیل‌زده پایان می‌یابد و بحران سیل برای این وزارتخانه به پایان می‌رسد؟

پاسخ این پرسش مسلماً نمی‌تواند مثبت باشد، بلکه مدیریت اصلی بحران در این مناطق از منظر نظام تعلیم و تربیت تازه زمانی آغاز می‌شود که آب‌ها به مجاری خود باز می‌گردند، سیمای شهر و روستا از گل‌ولای و دیگر آثار حادثه شسته می‌شود، جوش و خروش ماشین‌آلات سنگین روی زمین و غرش بالگردها در آسمان آرام می‌گیرد و نیروهای جهادی به خانه‌هایشان بازمی‌گردند.

پس از آنکه سه اقدام اولیه پیش‌‌گفته پایان یافت، یعنی مدارس در همه نقاط سیل‌زده بازگشایی شد، کتاب‌های درسی در دسترس دانش‌آموزان قرار گرفت و فرهنگیان اسکان‌داده‌شده به خانه‌هایشان بازگشتند، نوبت به لایروبی رسوبات غیرمادی‌ای می‌‌رسد که سیل برجا گذاشته است؛ در این هنگام دغدغه‌های اصلی آموزش و پرورش به این شرح است: از چه راه‌هایی می‌توان دانش‌آموزان و فرهنگیان سیل‌زده را از نظر روحی و روانی به سطحی رساند که در کمترین زمان ممکن آمادگی لازم برای حضور در کلاس‌های درس را پیدا کنند؟ و آن دسته از خانواده‌‌های فرهنگی که زندگی خود را در سیل از دست دادند، در وضع اقتصادی کنونی چگونه خسارت‌هایشان را جبران خواهند کرد؟

بی‌گمان، آموزش و پرورش به تنهایی و بدون کمک دیگر دستگاه‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد، خیران و مردم نمی‌تواند دو دغدغه مهم و بزرگ یادشده را رفع کند اما هرچه در توان دارد به کار خواهد گرفت تا در این رستا نقش مؤثری ایفا کند. بر همین اساس، برای هر یک از مناطق سیل‌زده استان‌هایی به عنوان معین تعیین شده‌ است تا کاهش آلام دانش‌آموزان و فرهنگیان سیل‌زده و رفع کمبودهای آنان با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دیگر نقاط کشور سرعت بیشتری پیدا کند. همچنین پس از گردآوری، به‌روزرسانی و اعتبارسنجی آمار فرهنگیان آسیب‌دیده از سیل، ساز و کاری فراهم می‌شود تا پرداخت مطالبات و معوقات این دسته از همکاران در اولویت قرار گیرد.

در این میان بیشترین نگرانی را بچه‌های کنکوری دارند؛ با تجربه‌ای که از زلزله کرمانشاه به دست آمده است، اردوهای آموزشی برای این دانش‌آموزان تدارک دیده می‌شود تا عقب‌ماندگی آنان از دیگر دانش‌آموزان کنکوری جبران شود. تکلیف امتحانات نهایی و زمان پایان سال تحصیلی هم تا یکی دو روز آینده مشخص می‌شود. همان‌طور که از نخستین روزهای وقوع سیل «پیک‌ امید» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این مناطق مستقر شد، برنامه‌های فرهنگی و هنری معاونت پرورشی و فرهنگی و کانون پرورش فکری برای دانش‌آموزان سیل‌زده ادامه خواهد یافت.

از یاد نبریم که آسیب حوادث غیرمترقبه خسارت‌بار در روح و روان دانش‌آموزان به اندازه‌ای است که در برخی نقاط راه‌اندازی زمین بازی اولویت بیشتری از دایر کردن کلاس درس دارد. روحیه بچه‌ها برای ما از نمره مهم‌تر است.

آنچه اهمیت دارد و اولویت اصلی آموزش و پرورش در مناطق سیل‌زده به شمار می‌رود این است که دانش‌آموزی که در دوره سنی حساس کودکی و نوجوانی قرار دارد و همکار فرهنگی‌ای که پس از یک عمر فعالیت در شریف‌ترین شغل، زندگی‌اش را از دست‌رفته می‌بیند، خود را نبازد و بتواند از نظر روحی در برابر حادثه‌ای که اتفاق افتاده پایدار بماند. همان‌طور که بسیاری از صاحبنظران در روزهای اخیر هشدار داده‌اند، سیل اصلی هنگامی به وقوع می‌پیوندد که نتوانیم مانع سرریز شدن تنش روانی ناشی از تلخی روزهای اخیر شویم.

بخش بزرگی از مسئولیت کمک به تاب‌آوری سیل‌زدگان و بویژه دانش‌آموزان حادثه‌دیده اکنون بر عهده آموزش و پرورش است و بی‌تردید در این راه، نهاد آموزش عمومی کشور یک بار دیگر جلوه‌ای از موقعیت راهبردی خود را به عنوان زیربنایی که می‌توان روی آن بنایی نو و مستحکم بنیاد نهاد، به منصه ظهور خواهند رساند.

آری، مدیریت جهادی بحران سیل برای آموزش و پرورش به این زودی‌ها به پایان نخواهد رسید همان‌طور که هنوز درباره دانش‌آموزان زلزله‌زده کرمانشاه به پایان نرسیده است چرا که همکارانم در بیش از صد هزار مدرسه کشور حتی اگر خود از گزند حوادث در امان نمانده باشند، اجازه نمی‌دهند هیچ حادثه غیرمترقبه‌ای روح و روان فرزندان این مرز و بوم را ویران کند.

 

 

وضعیت تعطیلی مدارس

سرپرست فرمانداری چابهار گفت: با توجه به ادامه بارندگی‌ها و احتمال آبگرفتگی معابر و بروز سیل فردا دوشنبه تمامی مدارس این شهرستان تعطیل است.

رحمدل بامری اظهار داشت: به دلیل تداوم بارندگی‌ها در ساعات آینده و احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه‌ها، با توجه به ضرورت حفظ جان مردم به ویژه دانش آموزان و جلوگیری از بروز حوادث احتمال تمامی مدارس شهری و روستایی شهرستان چابهار در همه مقاطع تحصیلی در دو شیفت صبح و عصر فردا دوشنبه ۲۶ فروردین تعطیل اعلام شده است.

سرپرست فرمانداری چابهار با اشاره به اینکه تمامی مدارس شهری و روستایی منطقه دشتیاری نیز فردا در هر دو نوبت صبح و ظهرتعطیل اعلام شده است، تصریح کرد: تمام تدابیر لازم برای کاهش مشکلات احتمالی اتخاذ شده است.

 

مدارس شهرستان دلگان دوشنبه تعطیل اعلام شد

فرماندار دلگان گفت: با توجه به ادامه بارندگی ها و احتمال آبگرفتگی معابر و بروز سیل فردا دوشنبه تمامی مدارس این شهرستان تعطیل است.

مجتبی شجاعی اظهار داشت: به دلیل تداوم بارندگی‌ها در ساعات آینده و به منظور جلوگیری از بروز حوادث احتمال تمامی مدارس شهری و روستایی شهرستان دلگان در همه مقاطع تحصیلی در دو شیفت صبح و عصر فردا دوشنبه ۲۶ فروردین تعطیل اعلام شده است.

فرماندار و رئیس ستاد مدیریت بحران دلگان گفت: با توجه به حجم بارندگی در مناطق روستایی و عشایری و طغیان رودخانه‌های محلی و فصلی و انسداد برخی محورهای مواصلاتی و سیلابی شدن برخی مسیل ها در این شهرستان این تصمیم در ستاد بحران اتخاذ شده است.

 

مدارس سه شهرستان خراسان جنوبی دوشنبه تعطیل است

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: مدارس شهرستان درمیان، زیرکوه و نهبندان فردا دوشنبه تعطیل است.

محمدعلی واقعی اظهار کرد: کلیه مدارس درمیان، زیرکوه و نهبندان در هر سه دوره تحصیلی فردا ۲۶ فروردین تعطیل است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: مدارس ابتدایی و پیش دبستانی روستایی فردوس و مدارس روستایی _ عشایری منطقه یخ آب و چاه مسافر دستگردان نیز فردا ۲۶ فروردین ماه تعطیل است.

گفتنی است امروز نیز در پی هشدارها مبنی بر بارندگی‌های شدید برخی مدارس خراسان جنوبی تعطیل بود.

 

 

مدارس زابل فردا تعطیل اعلام شد

فرماندار زابل گفت: با توجه به ادامه بارندگی ها و احتمال آبگرفتگی معابر و بروز سیل فردا دوشنبه تمامی مدارس این شهرستان تعطیل است.

غلامرضا گنجی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: به دلیل تداوم بارندگی‌ها در ساعات آینده و به منظور جلوگیری از بروز حوادث احتمال تمامی مدارس شهری و روستایی شهرستان زابل در همه مقاطع تحصیلی در دو شیفت صبح و عصر فردا دوشنبه ۲۶ فروردین تعطیل اعلام شده است

فرماندار زابل با اشاره به اینکه تمامی مدارس شهری و روستایی منطقه بنجار نیز فردا در هر دو نوبت صبح و ظهر تعطیل اعلام شده است، تصریح کرد: تمام تدابیر لازم برای کاهش مشکلات احتمالی اتخاذ شده است.

 

 

مدارس 10 شهرستان خراسان‌جنوبی تعطیل شد

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی از تعطیلی مدارس 10 شهرستان خراسان‌جنوبی در روز دوشنبه(فردا) خبر داد.

مدارس 10 شهرستان خراسان‌جنوبی تعطیل شد

محمد علی واقعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، از آماده باش 24 ساعته تمامی مدیران مدارس و نیروهای ستادی مدیریت استان خبر داد.

وی از تعطیلی مدارس مدارس 10 شهرستان خراسان‌جنوبی خبر داد و افزود: فردا (دوشنبه) 25 فروردین تمامی مدارس شهرستان‌های بشرویه، درمیان، نهبندان و زیرکوه در تمامی دوره های تحصیلی تعطیل است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان‌جنوبی از تعطیلی تمامی مدارس روستایی و پیش دبستانی و ابتدایی شهرهای سرایان، آیسک و سه قلعه در شهرستان سرایان خبر داد و افزود: همچنین مدارس تمامی مدارس روستایی مقطع ابتدایی شهرستان خوسف فردا تعطیل است.

واقعی از تعطیلی پیش دبستانی‌ها، مدارس استثنایی و مدارس روستایی بخش درح و مرکزی شهرستان سربیشه خبر داد و اضافه کرد: در شهرستان قاین نیز تمامی پیش دبستانی‌ها، مدارس ابتدایی و شبانه‌روزی روستایی تعطیل اعلام شده است.

وی اعلام کرد: تمامی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی‌های شهرستان فردوس و مدارس روستایی و عشایری مناطق یخ‌آب و چاه مسافر شهرستان طبس فردا دوشنبه تعطیل است.

 

 

مدارس نوبت صبح برخی روستاهای سرخس و کلات تعطیل شد

تداوم بارش باران در برخی شهرهای خراسان رضوی موجب تعطیل شدن مدارس نوبت صبح دوشنبه برخی از روستاهای سرخس و کلات شد.

ادامه بارش باران در شهرهای خراسان رضوی که با احتمال جاری شدن سیل همراه است موجب تعطیل شدن برخی مدارس نوبت صبح دوشنبه این استان شد.

باتوجه به بارش شدید و وقوع سیلاب در روستاهای شهرستان سرخس براساس مصوبه ستاد مدیریت بحران فردا دوشنبه مدارس تمامی مقاطع تحصیلی در روستاهای دهستان پل خاتون، مرزداران، چاله زرد، حاجی مدد، صمد آباد فردا صبح تعطیل اعلام شد.

همچنین مدارس حوزه مرکزی کلات و لائین فردا تعطیل خواهد بود.

 

 

مدارس ابتدایی نوبت صبح زاهدان فردا تعطیل اعلام شد

سرپرست فرمانداری زاهدان گفت: مدارس مقطع ابتدایی زاهدان در نوبت صبح فردا به دلیل تداوم بارندگی و شرایط نامساعد جوی تعطیل اعلام شد.

ابوذر مهدی نخعی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: با توجه به هشدارهای اداره کل هواشناسی مبنی بر تداوم بارندگی و شرایط نامساعد جوی و بر اساس اعلام شورای هماهنگی مدیریت بحران کلیه مدارس پیش دبستانی و دبستان در نوبت صبح روز دوشنبه ۲۶ فروردین ماه در شهرستان زاهدان تعطیل است.

سرپرست فرمانداری زاهدان ادامه داد: بر اساس هشدار اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان رگبار متوسط همراه با آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی تا عصر فردا برای بیشتر نقاط استان پیش بینی می‌شود.

 

 

برگزاری کنکور ارشد ۹۸ به تعویق افتاد

علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص زمان تعویق آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ به دلیل بروز سیل در برخی استان‌های کشور، اظهار داشت: با توجه به ۷۰ امضای جمع شده در مجلس مبنی بر تعویق کنکور کارشناسی ارشد ۹۸ به مدت یک ماه، شورای سنجش و پذیرش دانشجو جلسه‌ای را مبنی بر رسیدگی به این موضوع ترتیب داده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در جلسه امروز مصوب شد تا زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ به مدت ۷ هفته به تاخیر بیفتد.

این نماینده مجلس در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه مصوب شد کنکور کارشناسی ارشد سال ۹۸ در خرداد ماه برگزار شود؛ دیگر سهمیه‌ای به داوطلبان مناطق سیل زده تعلق نخواهد گرفت.