کد خبر: 169594

فهرستی از جدیدترین ناکامی های ترامپ

رئیس جمهور آمریکا که بلد است که چگونه در اوج شکست مانند برنده های بلا معارض رفتار کند کاملا درگیر توهم پیروزی شده است. چرا که حقایق، چیزی جز شکست وی را در بزرگترین پروژه هایش بازگو نمی کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در ادامه خط و نشان کشیدن رهبری کره شمالی در روزهای اخیر، این‌بار کیم جونگ اون گفته است که ناکامی در مذاکرات با آمریکا خطر احیای تنش را افزایش داده و تمایل دارد که با رئیس‌جمهوری آمریکا دیدار کند اگر به ادعای او ایالات متحده «رفتاری درست» داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز شنبه ۲۴ فروردین، درجریان نشست حزب حاکم این کشور گفته است که تا پایان سال جاری میلادی برای آمریکا منتظر می‌ماند تا تصمیم بگیرد «منعطف‌تر» باشد.

اظهارات رهبر کره شمالی پس از آن است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۲ فروردین و در کاخ سفید در جریان دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی گفت تا زمان رسیدن به توافق، تمامی تحریم‌های کره شمالی به جای خود باقی می‌ماند.

 

یک هفته از دومین دیدار بدون نتیجه «کیم جونگ اون» در ویتنام، رهبر کره‌شمالی و «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا در ویتنام نمیگذشت که پیونگ‌یانگ در تدارک پرتاب موشک یا ماهواره است و این آزمایشات را به این خاطر از سر می‌گیرد که آمریکا آن‌گونه که وعده داده بود بخشی از تحریم‌های خود علیه کره‌شمالی را تاکنون، لغو نکرده است و همچنان دست به اقداماتی توطئه‌آمیز در خصوص براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ می‌زند.

کره‌شمالی در این باره می‌گوید؛ تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد یا اینکه بخشی از تحریم‌ها را لغو نکند، از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

رسانه‌های آمریکایی در این خصوص ادعا کردند که به‌دنبال شکست نشست «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» در ویتنام، کره‌شمالی در حال آماده‌شدن برای پرتاب موشک یا ماهواره است.

آن‌گونه که «سی‌ان‌ان» گزارش داد؛ بعد از ادعای اخیر مقام‌های اطلاعاتی کره‌جنوبی درباره بازسازی یک سایت موشکی کره‌شمالی، حالا رسانه‌های آمریکایی هم مدعی شده‌اند که تصاویر ماهواره‌ای از تدارک و آمادگی پیونگ‌یانگ برای پرتاب ماهواره یا شلیک موشک در آینده نزدیک حکایت دارد.

تشدید گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال از سرگیری فعالیت‌های موشکی و اتمی کره‌شمالی بعد از ناکامی نشست اخیر «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری آمریکا با «کیم جونگ اون»، رهبر کره‌شمالی واکنش ترامپ را هم در پی داشته است؛ آنجا که ترامپ وعده داده بود در صورت همراهی کره‌شمالی در توافق هسته‌ای خود، واشنگتن بخشی از تحریم‌ها را بر می‌دارد، ولی آنگونه که دومین نشست سران کره و آمریکا در ویتنام نشان داد، کیم جونگ اون معتقد بود که آمریکا حاضر به برداشتن تحریم‌ها نشده است و احتمال بازگشت کره‌شمالی به برنامه هسته‌ای خود وجود دارد.

رهبر کره شمالی نمی‌خواست داستان برجام هسته‌ای ایران را تجربه کرده و وعده‌های آمریکا را در این باره بشنود. از این رو همان ابتدای مذاکرات از طرف آمریکایی خود تحقق برداشتن بخشی از تحریم‌ها را خواست که دونالد ترامپ آن را محقق نساخت. گویا آمریکا قصد دارد با کره‌شمالی توافقی بر روی کاغذ داشته باشد تا یک توافق اجرایی.

پیش از این، رییس‌جمهوری آمریکا با بیان آنکه رابطه‌اش با کیم، «کماکان خوب است» گفت: در صورتی که کره‌شمالی آزمایش‌های تسلیحاتی‌اش را از سر بگیرد ناامید خواهم شد.

پیونگ‌یانگ بار‌ها از آمریکا به‌دلیل ادامه اعمال فشار اقتصادی به کره‌شمالی، آن هم با وجود تخریب برخی سایت‌های هسته‌ای و موشکی این کشور، انتقاد کرده است. نشست اخیر در ویتنام نیز پس از آن به هم خورد که دولت آمریکا از پذیرش رفع تحریم‌های کره‌شمالی خودداری کرد. پس از این نشست، یک مقام کره‌شمالی به رسانه‌ها گفت: واشنگتن «فرصتی منحصر به فرد» برای توافق با پیونگ‌یانگ را از دست داد و ممکن است دیگر چنین فرصتی پیش نیاید.

آژانس‌های اطلاعاتی کره‌جنوبی نیز درباره از سرگیری آزمایشات پیونگ‌یانگ اعلام کردند شواهدی هست که نشان می‌دهد کره شمالی احتمالاً در حال بازسازی یک سایت موشکی است که پیش‌تر به آمریکا وعده داده بود آن را تخریب می‌کند. خبرگزاری «یونهاپ» به نقل از نمایندگان پارلمان کره‌جنوبی که در جلسه توجیهی با آژانس ملی اطلاعات این کشور شرکت داشته‌اند، نوشت: کره‌شمالی در حال بازسازی سقف و تعویض یک درب در مرکز پرتاب موشک «تونگچانگ-ری» است.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، «تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که احتمالاً کره‌شمالی در حال آماده شدن برای شلیک یک موشک یا پرتاب ماهواره به فضا در آینده نزدیک است. طبق ادعای رسانه‌های آمریکایی، کره‌شمالی قبلاً برخی از موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای و موشک‌های ماهواره‌بر خود را به این تأسیسات منتقل و جمع‌آوری کرده بود.»

دونالد ترامپ همواره به مهارتش در مذاکره می‌بالید؛ اما در مذاکره با کره‌شمالی ناکام مانده است. منتقدان معتقدند وی در خلع سلاح اتمی کره‌شمالی پیشرفتی نداشته است؛ این در حالی است که ترامپ خود را به‌عنوان تنها رییس‌جمهوری که توانایی جوش دادن معامله با کره‌شمالی دارد معرفی کرده است. او اکنون زیر فشار قابل توجهی برای رسیدن به یک توافق است؛ آن هم در زمانی که وکیل سابق ترامپ او را دروغگو و غیر قابل اعتماد توصیف کرده است.

شکست ترامپ در مذاکرات کره شمالی تنها در حدود یک ماه پس از وادار شدن وی به عقب‌نشینی از خواسته‌اش بر سر ساخت دیوار رخ می‌دهد. بسیاری از رأی‌دهندگان به ترامپ او را به دیده تاجری می‌نگرند که می‌تواند کار‌ها را به سرانجام برساند؛ اما دو شکست در دو ماه اولین سال‌۲۰۱۹ به این تصور آسیب زده است.

آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان نخستین آزمایش اتمی کره‌شمالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده‌اند.

کره‌شمالی علی‌رغم این تحریم‌ها بر تقویت توانایی نظامی خود برای مقابله با تهدید حضور نیرو‌های آمریکایی در منطقه تأکید کرده است.

کره‌شمالی می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

کیم جونگ‌اون و ترامپ پیش از نشست ویتنام، در تاریخ ۲۲ خرداد طی نشستی در سنگاپور با هم دیدار کردند و مذاکراتی درباره مسائلی از قبیل: پایان‌دادن رسمی به مسائل جنگ سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ کُره و خلع سلاح اتمی در شبه جزیره کره در سطح سران دو کشور کره‌شمالی و آمریکا انجام شد.

 

 

مذاکرات بی نتیجه با کیم جونگ اون اولین ناکامی ترامپ در سیاست خارجی  داخلی کشور نبوده و نخواهد بود. این رئیس جمهور آمریکا که بلد است که چگونه در اوج شکست مانند برنده های بلا معارض رفتار کند کاملا درگیر توهم پیروزی شده است. چرا که حقایق چیزی جز شکست وی را بازگو نمی کنند.

 

 

ناکامی ترامپ در دستیابی به هدف خود در به صفر رساندن صادرات نفت ایران

به نقل از سی ان بی سی، علی رغم ادعاهای مقام های آمریکایی در خصوص تلاش برای قطع کامل صادرات نفت ایران بدون آنکه قیمت جهانی انرژی با افزایش چشمگیری روبرو شود، به نظر می رسد بازار نفت همکاری لازم را با واشنگتن نداشته و دونالد ترامپ در دستیابی به این هدف خود ناکام بوده است.

برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران پیش از این در یک کنفرانس انرژی مدعی شده بود که "زمانی که شما شرایط مساعدی از نظر عرضه در بازار نفت دارید، این روند به شما اجازه خواهد داد تا با سرعت بیشتری به سوی صفر کردن صادرات نفت ایران پیش بروید."

از آن زمان تاکنون قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا 12 درصد رشد داشته و قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال به بیش از 70 دلار رسیده است. قیمت هر گالن بنزین در آمریکا نیز به طور متوسط 30 سنت افزایش داشته است.

عامل اصلی و نخست برای افزایش قیمت جهانی انرژی بسیار ساده است: وخامت اوضاع عرضه و تقاضای نفت در بازار. این بدان معناست که مازاد عرضه نفت خام در بازارهای جهانی رو به کاهش بوده است و این مساله موجب شده تا عرضه و تقاضا به تعادل برسد. این روند خطر کاهش عرضه در بازار را افزایش داده است.

روز پنجشنبه نیز آژانس بین المللی انرژی گزارش داده است که روند تولید و عرضه جهانی نفت در سه ماه دوم 2019 میلادی رو به وخامت است آن هم در شرایطی که اوپک و متحدانش تولید خود را کاهش داده اند و تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا تاثیرات خود را نمایان ساخته است.

اوضاع فعلی بازار جهانی نفت، این مساله را برای ترامپ سخت خواهد کرد تا اعمال محدودیت های بیشتر علیه صادرات نفت ایران را طی ماه آینده توجیه کند.

طی هفته های آینده ترامپ باید در خصوص تمدید معافیت واردات نفت از سوی برخی مشتریان مهم ایران تصمیم گیری کند. تحلیلگران انرژی بر این باورند که ترامپ احتمالا معافیت مشتریان مهم نفت ایران را تمدید خواهد کرد. این بر خلاف تاکید مکرر مقام های دولت ترامپ برای دستیابی به هدف خود مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران خواهد بود.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی در نشست استماع کمیته روابط خارجی سنا گفت: تصور می کنم ما درباره هدف خود در حصوص به صفر رساندن صادرات نفت ایران در سریعترین زمان ممکن کاملا شفاف بوده ایم، و ما برای دستیابی به این هدف تلاش خواهیم کرد.

ولی سئوال اصلی این است که دولت ترامپ چگونه می خواهد اجازه صادرات نفت ایران به کشورهایی مثل هند و چین را بدهد.

در شرایطی که دولت ترامپ بارها بر اعمال حداکثر فشار علیه تهران تاکید کرده است ولی ترامپ در ماه نوامبر معافیت هایی را برای 8 کشور مهم وارد کننده نفت از ایران در نظر گرفته است تا مانع از افزایش چشمگیر قیمت جهانی نفت شود.

در آستانه پایان ضرب الاجل دولت ترامپ در خصوص معافیت های نفتی ایران، قیمت نفت برنت و نفت سبک آمریکا به ترتیب بیش از 32 و 40 درصد افزایش داشته و شرایط بازار نفت به شدت نگران کننده شده است.

تولید نفت اوپک در ماه مارس به پایین ترین سطح خود در 4 سال اخیر رسیده است. عربستان اعلام کرده است که سطح تولید خود را زیر 10 میلیون بشکه در روز حفظ خواهد کرد. این در حالی است که تولید نفت این کشور در ماه نوامبر به بیش از 11.1 میلیون بشکه رسیده بود.

 

 

***  در روزهای گذشته حتما خبر تروریستی خواندن سپاه از سوی آمریکاییها و عکس‌العمل‌های داخلی و خارجی به این موضوع به چشم و گوشمان خورده است اما چند نکته کوتاه درباره این اقدامات قابل بررسی است:

اول از همه به نظر می‌رسد تمام تصمیمات اخیر ترامپ را باید در پازل هدایای انتخاباتی او به نتانیاهو بدانیم، اما ناراحتیِ امروز آنها از سپاه برای آن است که آن را عامل ناکامیِ همه‌ طراحی‌ها و دسیسه‌های خود در خاورمیانه و ماندگاریِ جمهوری اسلامی می‌دانند؛ از ناکام گذاشتنِ تروریست‌ها در منطقه و مواجهه هوشمندانه‌ با پروژه‌ نفوذ و یارگیریِ آنها در درون ایران گرفته، تا فروزان نگه‌داشتنِ شعله‌ کار و توسعه و خدمت‌رسانی در کشور، آنهم در اوج تحریم‌ها.

نکته ظریف دیگر تقارن زمانی تروریستی خواندن سپاه با روز پاسدار و روز ملی فناوری هسته‌ای که یادآور اعتماد به آمریکا و برجام ناکام است، (دقیقاً به مانند ماجرای اعمال تحریم‌ها در آستانه روز ۱۳ آبانی که نماد استکبارستیزی است ) حاکی از این است که اتاق فکر آنها، حواسش به همه چیز هست اما هدف اصلی از این اقدام می‌تواند صرفاً ایجاد نوعی جنگ روانی باشد.

نکته جالب دیگر از گفته‌های روز گذشته وزیر خارجه ترکیه برمی‌آید که گفت، یکی از کشورهای عربی خلیج فارس پیشتر پیشنهاد داده بود که نیروهای سپاه ایران در لیست گروه‌های تروریستی گنجانده شود.

به عنوان یکی از عکس‌العمل‌ها می‌توان به اقدام هماهنگ نمایندگان مجلس به تن کردن لباس سپاه پاسداران را یادآور شد که قابل تقدیر است.

در نهایت، نکته اصلی از بیانات مقام معظم رهبری باید مورد توجه جدی قرار گیرد که فرمودند، "آنها به خیال خودشان علیه سپاه و در واقع علیه انقلاب و علیه کشور نقشه می‌کشند، امّا قرآن می‌گوید «فَالَّذینَ کَفَروا هُمُ المَکیدون». آن که در واقع دارد فریب می‌خورد، آن که دارد حرکت می‌کند به خیال اینکه به سمت قلّه می‌رود در حالی که دارد به سمت حضیض می‌رود، او «اَلَّذینَ کَفَروا» است؛ یعنی ترامپ، یعنی همین شیاطین، اشرار و احمق‌های دُور و بَر نظام حاکمه‌ آمریکا؛ اینها هستند که خیال می‌کنند، دارند پیشرفت می‌کنند، [در حالی که] همین تجربه‌ 40 ساله‌ قبلی را باز دارند با کمال بی‌عقلی تکرار می‌کنند.

 

 

منابع: فارس، تسنیم، اقتصاد آنلاین