کد خبر: 169547
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

مردم لیبی یک عمر مختار کم دارند

شرایطی که اکنون لیبی دچار آن است، دستپخت دخالت آمریکا در امور این کشور به اضافه تن دادن حاکمیت لیبی در زمان معمر قذافی به خواسته های ایالات متحده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

لیبی نزدیک به 8 سال است که درگیر جنگ داخلی است، جنگ های داخلی در این کشور هر چند در مخالفت با دیکتاتوری همچون قذافی آغاز شد، اما میان مخالفان رژیم لیبی هیچ تناسبی وجود نداشت جز مخالفت با دیکتاتور.

پس از سرنگونی معمر قذافی و مرگ فجیع او، اختلافات میان گروه های گوناگون در لیبی افزایش یافت و هر یک در سودای قدرت به جنگ پرداختند.

شاید اکنون همین مردمی که علیه قذافی قیام کردند و او را سرنگون نمودند، از وضعیت کنونی که در کشور حاکم است دل خوشی نداشته باشند، اما شرایط موجود آن تغییر نیست که باید می افتاد.

مخالفت ها و قیام مردم لیبی علیه قذافی با هدایت آمریکا و اسرائیل به این مسیر کشیده شد. ضعف در انقلاب مردم لیبی نبود یک رهبری است که بتواند مردم را هدایت و راهنمایی کند و مردم نیز به او اعتماد داشته باشند.

اشتباه مخالفان قذافی در لیبی این بود که برای سرنگونی دیکتاتور خود، اسلحه دست گرفتند و به مبارزه مسلحانه پرداختند، در حالی که اگر بدون سلاح انقلاب خود را پیش برده بودند، ناامنی و بی ثباتی به شدت کنونی نمی رسید.

مردم به حاکمان خود معترض می شوند و کار به انقلاب می کشد تا وضعیت از قبل بهتر شود، اما مردم لیبی نزدیک به 8 سال است که پس از سقوط قذافی روزهای سخت و سیاهی را سپری کرده اند.

مردم لیبی که البته گروه های سیاسی، گروه های مسلح و نظامیان این کشور صحنه گردان بحران در لیبی هستند، اکنون با گذشت 8 سال هنوز نتوانسته اند یک دولت و پارلمان تشکیل دهند.

لیبی در طول مدتی که پس از سرنگونی قذافی میگذرد، چندین کودتا را پشت سر گذاشته و اکنون فردی به نامه «حفتر» با جمع آوری نیروهایی دور خود و با داشتن سلاح و تجهیزات با قدرت وارد شده و می خواهد قدرت را در دست بگیرد.

خلیفه حفتر

حفتر نظامی سابق ارتش لیبی در زمان قذافی است، او افسر ارشد ارتش این کشور بود اما به خاطر مسائلی که پیش آمد به آمریکا رفت.

حفتر در جریان حضور نظامیان لیبی در چاد دستگیر شد، لیبی در چاد حضور رسمی نظامی نداشت به همین خاطر قذافی پشت حفتر را خالی کرد و منکر حضور نظامیان خود د چاد شد. طبیعی است که حفتر نیز به خاطر چنین برخوردی با او کینه قذافی را به دل بگیرد.

اقامت او در آمریکا سال های زیادی طول کشید و پس از سرنگونی قذافی به لیبی بازگشت، البته او زمانی که در آمریکا اقامت داشت برای سرنگونی قذافی فعالیت می کرد.

حفتر اکنون با راه اندازی یک ارتش قوی سعی دارد همه لیبی را تسخیر کند، اما با این وجود هیچ آینده روشنی برای لیبی نمی توان متصور شد.

لیبی همچنان درگیر جنگ های داخلی بود که داعش نیز به بحران این کشور افزوده شد.

گروه تروریستی تکفیری داعش که در سوریه و عراق حضور داشت و بخش های زیادی از این دو کشور را اشغال کرده بود، با دیدن شرایط لیبی به این کشور نیز سرایت کرد و با ائتلاف با برخی گروه های افراطی اسلامی در لیبی بخش هایی از این کشور به اشغال داعش در آمد. منطقه سرت یکی از بخش هایی بود که داعش در لیبی در دست داشت.

حفتر که این روزها قدرت نمایی می کند، از حمایت های عربستان، امارات و مصر برخوردار است، البته نباید حامی پشت پرده او را نادیده گرفت. حفتر زمانی که در آمریکا اقامت داشت، برای چنین روزهایی آموزش داده شده بود.

اکنون که وضعیت لیبی بحرانی و وخیم است و عامل آن نیز دخالت های مستقیم آمریکا و چند کشور همپیمان در این کشور بوده، نه سازمان ملل می تواند و میخواهد که شرایط وخیم این کشور پایان یابد و نه کشورهایی که این بلا را بر سر مردم لیبی آورده اند انگیزه ای برای پایان آن دارند.

سودی که کشورهای غربی و آمریکا در اوضاع نابسامان و جنگ های داخلی لیبی می برد، از فروش سلاح و قاچاق آن به این کشور برای گروه های مسلحی است که برای قدرت می جنگند و نیاز به سلاح دارند.

لیبی کشور ثروت مندی است و در زمان حکومت دیکتاتوری قذافی نیز، همگان اعتراف دارند که شرایط اقتصادی مردم در شرایط مطلوبی قرار داشت، اکنون پول نفت این کشور خرج سلاح برای کشتن یکدیگر می شود.

مسبب اصلی وقایع و شرایط لیبی آمریکا است، اکنون نیز با مردم این کشور مقصر هستند که نمی خواهند با نقش آفرینی خود شرایط را تغییر دهند.

شاید اکنون لیبی یک رهبری مانند عمر مختار کم دارد، عمر مختاری که بتواند همه مردم و گروه های موجود در لیبی را دور یک حلقه جمع کند تا بتوانند به 8 سال جنگ داخلی در این کشور پایان دهند. لیبی یک رهر و فرمانده می خواهد تا بتواند خود را از وضعیت موجود نجات دهد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.