کد خبر: 169319
یادداشت

توهم آمریکایی

آمریکا و دشمنان نادان چهل سال است که هر چه در توان داشتند علیه جمهوری اسلامی به کار بستند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و امروز دست انقلاب و نظام اسلامی در منطقه و بلکه در دنیا باز شده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

در شب ولادت با سعادت حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام و به‌مناسبت روز پاسدار، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از پاسداران و خانواده‌های آنان، علت خصومت آمریکایی‌ها با سپاه را پیشگامی آن در دفاع از کشور و انقلاب خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکا و دشمنان نادان چهل سال است که هر چه در توان داشتند علیه جمهوری اسلامی به کار بستند اما هیچ غلطی نتوانستند بکنند و امروز دست انقلاب و نظام اسلامی در منطقه و بلکه در دنیا باز شده است.

رهبر انقلاب اسلامی کینه آمریکایی‌ها از سپاه را ناشی از همین مسئله دانستند و افزودند: آمریکایی‌ها به خیال خود علیه سپاه و در واقع علیه انقلاب و ایران نقشه می‌کشند و گربه‌رقصانی می‌کنند، البته این خباثت‌ها به جایی نخواهد رسید و با برگشتن کید و فریب آنها به خودشان، دشمنان جمهوری اسلامی مانند ترامپ و احمق‌های دور و بر نظام حاکمه آمریکا در حال حرکت به سمت حضیض هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دست برتر جمهوری اسلامی ایران در منطقه، افزودند: بر خلاف تصور دشمنان، عزت و قدرت امروز نظام اسلامی ناشی از بمب اتم نیست، چرا که ما از ابتدا تأکید کردیم سلاح هسته‌ای بر خلاف مبانی دینی ما است و به آن نیازی نداریم، بنابراین اقتدار و عزت امروز ملت ایران در چشم دنیای اسلام، به خاطر ایستادگی، فداکاری و بصیرت مردم است.

 

یکی از کلیدواژه های رهبری در مورد آمریکا در پی اقدام بی شرمانه این کشور در تروریست خواندن سپاه پاسداران، متوهم بودن آمریکایی هاست. توهم قدرت، توهم کدخدایی بر دنیا، توهم شکست ناپذیری و ... .

 

این توهم مدت هاست که گریبانگیر آمریکاست. چرا که با داشتن آمار بالاي بيكاري و از دست رفتن شغل در آمريكا،اين كشور همچنان وانمود مي كند در راس قدرت قرار دارد. از آنجايي كه كشورهاي غربي حاضر به پذيرش اين موضوع نيستند كه با بحران مالي مواجه هستند و همچنان معتقدند كه همچون گذشته داراي ثروت هستند، پايان دادن به بحران مالي در اين كشورها در كوتاه مدت ميسر نيست.

بحران مالي جهاني كه پيش از اين ايالات متحده آمريكا را مجبور كرد به انتشار دلار روي آورد، این روزها ظاهرا راه حل های جنگ طلبانه و منجر به غنیمت جنگی را برای عقل ناقص آمرکایی ها اقتضا کرده است. بسیاری از سیاست خارجه آمریکا هر چند با کت شلوار و ژست دیپلماسانه مطرح می شود ولی هیچ کم از اقدام نظامی کورکورانه ندارد.

اتفاقی که در ونزوئلا افتاد و به تبع آن آمریکا با تمام قدرت خود سعی کرد دولت فعلی این کشور را برکنار کند، به جهانیان ثابت کرد آمریکا علی رغم اعتماد به نفس بالای خود همیشه یک بازنده با ژست برنده هاست.

آمریکا با توهم قدرت برتر در دنیا و اینکه قدرت غالب است در دنیا هرکاری انجام می دهد و تمام جنایت های آنان برگرفته از همین تفکر کاذب است، ولی ایران تنها کشوری است که با ایستادگی و مقاومت خود در مقابل این تفکر ایستاده و فشارهای حال حاضر آن ها بر ضد ایران نیز نتیجه همین ایستادگی است.

 

استراتژی امنیت ملی ترامپ در بیش از 70صفحه ارائه شده و به تشریح ارکان لازم برای پیشبرد و دفاع از منافع آمریکا در صحنه جهانی می پردازد:

محافظت از مردم آمریکا و شیوه زندگی آمریکایی؛ ترویج رفاه آمریکایی؛ حفظ صلح از طریق قدرت و پیشبرد نفوذ و تاثیر آمریکا.

در هسته این استراتژی جدید بر کنترل مرزهای آمریکا، بازسازی ارتش تروریست آمریکا و رقابت برای رهبری در سازمان های بین المللی از جمله ناتو و سازمات ملل تاکید شده است. این راهکارها برای این اتخاذ می شوند تا تاثیر و نفوذ آمریکا بیشتر شود.

این استراتژی جدید روشن می کند که دشمنان آمریکا باید باور کنند که نمیتوانند با ایالات متحده مقابله کنند. در واقع سیاست های متوهمانه ی آمریکا در تغییر معادلات جهانی مبتنی برباور های پیش روست. این چند جمله در ذهن سیاستمداران غرض ورز آمریکایی حک شده است. "ما باید دشمنان را متقاعد کنیم که می توانیم آنها را شکست بدهیم نه تنها اینکه آنها را در صورت حمله به ایالات متحده مجازات کنیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم که توانایی جلوگیری عملیات دشمنان بالقوه خود را داریم و این کار تنها از طریق استفاده از زور یا اشکال دیگری از خشونت امکان پذیر است. در این راه نیاز داریم تا با متحدان خود همکاری کنیم."

اما همه شرایط همیشه خوب پیش نمی روند. اگر دست یک کشور دیگر به خاک آمریکا برسد چه؟ وقتی یک کشور دیگر هم در جهان به این نتیجه می رسد که همه چیز می تواند، بایستی و می شود که هر روز ارتقاء یابد، آن زمان است که شیدایی به افسردگی و غرور به وحشت برای آمریکایی ها تبدیل می شود.

نمونه این اتفاق، حمله ژاپن به پرل هاربر است. آمریکایی ها هنوز هم این حمله را خیانت بزرگ ژاپنی ها قلمداد می کنند و توجیهی برای جنگ تمام عیار علیه شهرهای بزرگ این کشور و هدف گرفتن غیرنظامی ها می دانند. قدرت پوشالی آمریکایی با همین شوک، وحشت ناگهانی و واکنش بیش از اندازه تعریف می شود.

ایالات متحده برای آمریکایی هایی های متوهم و همپیمانان فریب خورده و سایر کشورهای مقهور قدرت متوهمانه ی آمریکا، کشوری بزرگ، قدرتمند، شکست ناپذیر، دارای صلاحیت برای تصمیم گیری برای سایر کشورهاست. اما وقتی به وحشت می افتد، کاخ پوشالی اش به دست باد سپرده می شود. واکنش به پرتاب ماهواره اسپوتنیک توسط شوروی و جنگ ویتنام از دیگر نمونه های عکس العمل عکس العمل های از سر ناتوانی آمریکا بوده است.

با وجود اینکه آمارها از روند نزولی قدرت آمریکا خبر می‌دهند، کسانی هستند که معتقدند آمریکا همچنان برترین قدرت جهان است. آنها با استناد به مقام اول آمریکا در تولید ناخالص داخلی، حضور قوی بخش خصوصی در اقتصاد، هزینه بالای آمریکا در بخش نظامی، حضور شرکت‌های بزرگ فناوری و ثبات سیاسی این کشور بر این باورند که هنوز هیچ جایگزینی برای آمریکا وجود ندارد.

نکته اصلی این است که چالش‌های موجود بر سر راه آمریکا بسیار بزرگتر از این موارد است. آمریکا در اغلب موارد منفی از جمله تعداد زندانیان، ‌قتل و تجاوز،‌ نظامی‌گری،‌ فقر کودکان و... مقام اول را در بین کشورهای توسعه یافته دارد. ضمن اینکه فرسودگی زیرساخت‌ها، نابرابری فزاینده و عدم تحرک طبقاتی، معضلی برای اقتصاد آمریکا به شمار می‌رود. در واقع پیروزی دونالد ترامپ به عنوان فردی مخالف ساختار حاکم، از ناکارآمدی موجود در سیاست، اقتصاد و جامعه آمریکا حکایت دارد.

ترامپ،‌ رئیس‌جمهور منتخب مدعی بازگرداندن قدرت آمریکاست، اما با توجه به وعده‌های انتخاباتی‌اش به نظر می‌رسد که او علاوه بر ناکامی در حل مشکلات ساختاری و بنیادین آمریکا، بر دشواری‌های پیش روی این کشور به ویژه در عرصه جهانی افزوده است.

بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی نظام دو قطبی، ایالات متحده آمریکا که رهبری بلوک غرب را در دست داشت، تلاش کرد سلطه خود را در جهان گسترش دهد و خود را به عنوان پلیس جهان معرفی نماید. مداخله در امور سایر کشورها و حمله نظامی به عراق و افغانستان از جمله این تلاش‌ها بود که البته نه تنها آمریکا را به هدف خود نرساند، بلکه به اعتقاد بسیاری از کارشناسان امور بین‌الملل این اقدامات موجبات زوال هر چه سریعتر قدرت آمریکا را فراهم آورده است.

کارشناسان، خیزش قدرت‌های نوظهور از جمله چین و‌ هند را علامت آشکار پایان برتری آمریکا در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصاد تلقی می‌کنند. «جان ایکنبری»، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریکا معتقد است عصر آمریکایی رو به پایان و نظم شرقی در حال جایگزینی است. به گفته ایکنبری در این فرایند، شاید چین بیشتر از سایر کشورها بهره‌مند‌ ‌شود.

«نوام چامسکی» هم آمریکا را امپراتوری در حال سقوط می‌نامد و «فرید زکریا» از جهان پساآمریکایی سخن می‌گوید. «پاتریک بوچانان»، سیاستمدار جمهوری‌خواه نیز علائمی از افول مطرح کرده است. به نوشته بوچانان، آمریکا اکنون جهانی را به ارث گذاشته است که در آن کره شمالی به سلاح هسته‌ای دست یافته،‌ چین به قدرتی بزرگ تبدیل شده، روسیه ناوگان و هواپیماهای خود را روانه حریم هوایی ناتو کرده و فقط سایه‌ای از ناتو باقی مانده است.