کد خبر: 169107

سیل در ایران؛ رسوایی در آمریکا

بلایای طبیعی در همه جای جهان انسان و محیط زیست او را درگیر خود میکند و در اکثر مواقع از آن گریزی نیست. رعایت اصول ایمنی و آمادگی برای مواجهه با خطر یک بحث جدا از پذیرفتن احتمال رخ داد بلایای طبیعی است.
اتاق خبر 24

بلایای طبیعی در همه جای جهان انسان و محیط زیست او را درگیر خود میکند و در اکثر مواقع از آن گریزی نیست. رعایت اصول ایمنی و آمادگی برای مواجهه با خطر یک بحث جدا از پذیرفتن احتمال رخ داد بلایای طبیعی است.

بعد سیل های گسترده ای که در چند نقطه از ایران مردم کشورمان را به زحمت انداخت و البته در برخی نقاط هنوز شاهد استمرار بحران نیز هستیم، مشاهده شد که عده ای با مقایسه شرایط فعلی سیل ایران با سایر کشورها و یا به اشکال مختلف دیگر، موضوعات خلاف واقع و کینه توزانه ای را در فضاهای مجازی پراکنده نمودند. این ادعاهای بعضا خنده دار در دو محور مطرح گردیده بودند. یکی اینکه حاکمیت را مسئول ایجاد سیل معرفی کنند و دیگری اینکه دولت و سایر دستگاه های اجرایی را ناتوان از مدیریت بحران بعد از ایجاد سیل معرفی کنند که به حمد الهی همه ی سیل زدگان عزیز که امروز از نزدیک شاهد تلاش همه جانبه مردم و دستگاه ها هستند مهر باطلی بر ادعای دشمنان داخلی و خارجی زدند و خواهند زد.

جالب است بدانیم درست در روزهای عید نوروز که مناطقی از ایران درگیر بلایای طبیعی بود، ایالت هایی از آمریکا، هزاران کیلومتر آن طرف تر همانند مناطقی از ایران زیر آب فرو رفته بودند. نگاهی گذرا به آنچه در عملیات های دولت آمریکا برای رسیدگی به سیل زدگان در مواجهه با سیلی به مراتب کم حجم تر از سیل ایران میتواند در شناخت دروغ پراکنان موثر باشد.

 

در حالیکه پنج ایالت بزرگ آمریکا بیش از سه هفته است که درگیر سیل هستند و ساکنان این ایالت‌ها هنوز به خانه‌های خود بازنگشته‌اند، وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای وقوع سیل‌های اخیر در ایران را حاصل سوءمدیریت در برنامه‌ریزی شهری و عدم آمادگی برای مقابله با بحران اعلام کرد!

در بخشی از این بیانیه وقیحانه که در سایت و صفحات اجتماعی وزارت خارجه آمریکا به اشتراک گذاشته شده به شکل مزورانه ای به خانواده های داغ دیده سیل اخیر ایران تسلیت گفته شده است و با کینه توزی مسئولین جمهوری اسلامی ایران را مسبب سیل دانسته است!

این بیانیه شرم‌آور در شرایطی صادر شده که آمریکا هر ساله با وجود قابل‌پیش‌بینی بودن طوفان‌های موسمی و برخورداری از ده‌ها ماهواره و ایستگاه هواشناسی پیشرفته و فناوری‌های به‌روز بارها و بارها با بحران سیل مواجه می‌شود و برای سیلابی که یکماه است چند ایالت بزرگ مرکزی آن را در برگرفته نیز نتوانسته راه‌حلی پیدا کند.

 

 

خبرگزاری آناتولی از خرابی های سیل در ایالات متحده میگوید

در پی ادامه باران‌های سیل آسا در ایالت‌های نبراسکا، آیووا، ویسکانسین، میزوری و کانزاس آمریکا، هزاران نفر از ساکنان تخلیه و به مناطق امن منتقل شدند.

مقامات ایالت‌ نبراسکا اعلام کردند که تا کنون 3 نفر جان خود را از دست داده و 2 تن دیگر نیز هنوز مفقود شدند.

بر اثر بارندگی شدید پل، جاده و خانه ها در این مناطق تخریب شده اند.

 

 

آسیب های سیل آمریکا به نقل از رویترز

به نقل از رويترز، داده های ماهواره ای تحلیل شده به وسیله شرکت «گرو اینتلیجنس» نشان می دهد دست کم چهارصد هزار هکتار از زمین های زراعی آمریکا به دنبال وقوع طوفان مهیب در 9 ایالت عمده تولیدکننده محصولات کشاورزی طی ماه جاری دچار سیل زدگی شده است.

زمین های کشاورزی در ایالت هایی از جمله داکوتا و میسوری و ایالت های مجاور آنها به مدت یک هفته یا حتی بیشتر در سیل غوطه ور ماندند و به این ترتیب امکان کاشت محصول در آنها فراهم نشد و خاک عمدتا حاصلخیز این مزارع نیز دچار آسیب شد.

سیل گسترده که درست چند هفته پیش از آغاز فصل کاشت محصول در ایالت های غرب میانه رخ داد، احتمالا سبب کاهش تولید ذرت، گندم و سویا می شود.

این در حالی است که وقوع سیل های گسترده بهاری احتمالا بر سطح قابل کشت گسترده تری تاثیر خواهد گذاشت.

سازمان اقیانوس شناسی و اقلیم شناسی ملی آمریکا با توجه به پیش بینی بارش گسترده، در خصوص آنچه که می تواند «وقوع سیل های بی سابقه» باشد، هشدار داد.

در فاصله هشتم تا بیست و یکم مارس، دستکم 445 هزار هکتار زمین زراعی و بیش از سی و پنج هزار هکتار از عرصه های طبیعی و چراگاه های مناطق غرب میانه آمریکا بر اثر وقوع سیل دستکم به مدت یک هفته زیر آب رفتند.

 

 

سیل آمریکا به نقل از تی آر تی

در نتیجه بروز سیل و طوفان در این ایالت 2 کشته و 2 مفقود برجای گذاشت.

بارش شدید برف و باران در ایالتهای میانی ایالات متحده آمریکا شرایط بسیار سختی را بوجود آورد.

مقامات استان نبراسکا با انتشار اطلاعیه ای اعلام کردند، فردی که در تلاش برای کمک به 2 فرد محصور مانده در داخل ماشین بود، زیر سیلاب مانده و جان خود را از دست داد.

به گفته مقامات، یک پیرمرد نیز با وجود سیل شدید خانه خود را ترک نکرده و جانش را از دست داده است.

علاوه بر این در نبراسکا 2 نفر دیگر نیز مفقود شدند.

طوفان همچنین موجب قطع برق در برخی مناطق شده است.

فعالیت های جستجو و نجات سیل زدگان ادامه دارد.

 

 

خسارت سه میلیارد دلاری سیل به کشاورزان آمریکایی

سیل در ایالت‌های مرکزی آمریکا تاکنون باعث خسارتی سه میلیارد دلاری شده و منجر به مرگ دستکم چهار نفر در آیووا و نِبراسکا شده است. آب رودخانه‌های این ایالت‌ها نیز به حد خطرناکی بالا آمده است.

مقامات رسمی آمریکا هشدار داده‌اند بر میزان خسارت‌ها افزوده خواهد شد زیرا سیل جاده‌ها، پل‌ها و خانه‌های بیشتری را ویران خواهد کرد.

داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد دستکم ۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های زراعی آمریکا در ۹ ایالت عمده تولیدکننده محصولات کشاورزی طی ماه جاری دچار سیل‌زدگی شده‌اند.

زمین‌های کشاورزی در ایالت‌هایی از جمله داکوتا و میسوری و ایالت‌های مجاور آن‌ها به مدت یک هفته یا حتی بیشتر در سیل غوطه‌ور ماندند و به این ترتیب امکان کاشت محصول در آن‌ها فراهم نشد و خاک عمدتا حاصلخیز این مزارع نیز دچار آسیب شد.

همین مسئله باعث ایجاد نگرانی‌هایی در رابطه با احتمال کمبود محصولات کشاورزی در تابستان و به تبع آن، افزایش قیمت مواد خوراکی در آینده نزدیک شده است.

سازمان اقیانوس‌شناسی و اقلیم‌شناسی ملی آمریکا با توجه به پیش‌بینی بارش گسترده، در خصوص آنچه که می‌تواند «وقوع سیل‌های بی‌سابقه» باشد، هشدار داده است. طبق گزارش رسانه‌ها، ۲۰۰ میلیون آمریکایی در معرض تهدید سیل قرار دارند.

 

 

فرسودگی زیرساخت‌ها در برابر سیل

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت به دلیل زیرساخت‌های فرسوده، سیلاب‌های اخیر خسارت‌های جبران‌ناپذیری را بر زمین‌های کشاورزی در ایالت‌های «نبراسکا»، «آیووا» و «میسوری» به بار آورده است.

سیل اخیر همچنین نواقص زیادی را در سیستم سیل‌بند در حاشیه رودخانه‌ها آشکار کرده و باعث شده مناطق وسیعی در آیووا، میسوری، نبراسکا و دیگر ایالت‌های غربِ میانه آمریکا اکنون بدون کمترین محافظی در برابر سیل احتمالی آینده باشند. بسیاری از ساکنان این مناطق می‌گویند زندگی و کشاورزی در این مناطق بدون ایجاد تغییرات اساسی اکنون غیرممکن است.

در ادامه گزارش نیویورک‌تایمز با اشاره به فرسودگی سیل‌بند‌ها در این مناطق آمده است: این سیل‌بند‌ها هرگز برای مقابله با جریان‌های شدید رودخانه‌ها مناسب نبوده‌اند و اکنون به دلیل خلل و فرج‌های فراوانی که بر روی آن‌ها به وجود آمده، شبیه پنیر سوئیسی شده‌اند!

بیشتر این سیل‌بند‌ها چندین دهه پیش توسط خود کشاورزان این مناطق ساخته شده‌اند. این سیل‌بندها اکنون توسط گروهی از سازمان‌های دولتی اداره می‌شوند اما این سازمان‌ها با یکدیگر همکاری ندارند و حتی از قوانین یکسانی نیز پیروی نمی‌کنند.

به نوشته نیویورک‌تایمز، شرایط این سیل‌بندها آنچنان بحرانی است که «انجمن مهندسان عمران آمریکا» سال ۲۰۱۷ اعلام کرد برای به‌سازی این سیل‌بند‌ها سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد دلاری لازم است.

 

 

نگرانی از افزایش قیمت مواد خوراکی در پی سیل اخیر

«یو‌اس‌ای تودی» نیز در گزارشی درباره سیل اخیر در آمریکا نوشته است نابودی بخش بزرگی از زمین‌های کشاورزی در ایالت‌های غرب میانه آمریکا نگرانی‌های زیادی را درباره افزایش بهای مواد غذایی به‌دنبال داشته است و حتی قیمت فرآورده‌های گوشتی نیز ممکن است به زودی افزایش یابد.

این روزنامه در ادامه گزارش خود با بیان اینکه "تاکنون مقادیر زیادی از ذخایر گندم، ذرت و سویا که پیش از این درو شده بودند، نابود شده‌اند"، نوشته است: برای برآورد دقیق میزان خسارت‌های واردشده بر مهم‌ترین مناطق کشت غلات و مراتع در آمریکا، دستکم دو ماه زمان لازم است.

«یو‌اس‌ای تودی» همچنین با اشاره به تلف شدن هزاران رأس از احشام این مناطق، می‌افزاید پیش از وقوع این فاجعه، ورشکستگی کشاورزان در آمریکا به بالاترین سطح از زمان "رکود بزرگ" رسیده بود و اکنون این وضعیت به مراتب بدتر خواهد شد.